Jump to content

Fakirlik kader midir?

Thurgood

Recommended Posts

Öncelikle fakirliği ve zenginliği belirleyen faktorleri siralayalim.

* Dogdugumuz cografya

* Dogdugumuz aile

* Dogdugumuz anda sahip oldugumuz iyi veya kötü fiziksel ozellikler 

Yukarida saydigim faktorler ileride maddi refah acisindan hangi konumda bulunacagimizi en az %50 etkiliyor.

Geriye akillica ve istikrarli sekilde calismak ve tutumlu olmak kaliyor. 

Dogdugu andaki sartlar akilli olmasina ragmen cok kisinin yerinde saymasina sebebiyet vermistir. 

Bazi kimseler kaderimizin sahip oldugumuz dna ile belirlendigini bile soylemektedir. Yani kendimizin iradesiyle sahip oldugunu sandigimiz caliskanlik, tutumluluk hatta zekamiz bize dogustan geldigini soylemektedirler.

Sizce refaha ulasamamak insanin ne kadar kendi sucudur?

Bana kalırsa zenginliği ve hayat kalitesini de şekillendiren çapa etken aile. aile ortamı ve onların durumu-imkanları kişinin geleceğini diğer her şeyden çok ama çok daha fazla belirliyor. %99 bile diyebilirim bu konuda. kader konusu ise uzun tartışmalar yapmaya değer. ben deterministik bir evrende yaşadığımızı savunuyorum. bu konuda aile etkisi kadar emin olamıyorum ama baştan söyleyeyim :) 

irade kavramının diğer herhangi bir şeyden farkı yok ve büyük patlamadan itibaren her şeyin belli olduğu bir evrende yaşıyoruz. şu ana kadar gerçekleşen her şey zaten başka türlü olmayacaktı.(burda aslında olamazdı diyecektim ama o zaman anlam kayması oluyor gibi geldi.). gerçekleşen her olayın sebebine zamanı geriye sararak ulaşılabilir ve yeterli bilgiyle geleceği gerçekleşmeden bilebiliriz. Yani Laplace'ın şeytanı gibi tam olarak. Burada kafa kurcalayan tek sıkıntı "ilk neden problemi."

https://forum.dusuncedunyasi.net/topic/2019-nihai-temel-soru/  ilk neden problemi ile ilgili bir başlık açmıştım ama halen bu konu kafamda tatmin edici bir yerde değil. yine de ben, nedenini şimdilik bilmesek de nedensellik üzerine kurulu bir evren var demeyi tercih ediyorum.

7 saat önce, Thurgood yazdı:

Bu durumda da bu soruya %0 kendi suçudur demem gerekiyor. rastgele bir şey olmadığına göre her durumda suçu önceki bizi şekillendiren sebeplere atabiliriz :D

Fakir birisi ancak ilk nedende(varsa) bir değişiklikle ya da diğer deyişle farklı bir big bang olsaydı zengin olurdu. E tabi bu durumda o kişi o kişi mi olurdu o da ayrı konu.

• 1 ay sonra...
On 4/15/2023 at 10:08 AM, Thurgood said:

* Dogdugumuz cografya

* Dogdugumuz aile

Yukarida saydigim faktorler ileride maddi refah acisindan hangi konumda bulunacagimizi en az %50 etkiliyor.

Dogdugu andaki sartlar akilli olmasina ragmen cok kisinin yerinde saymasina sebebiyet vermistir. 

Bazi kimseler kaderimizin sahip oldugumuz dna ile belirlendigini bile soylemektedir. Yani kendimizin iradesiyle sahip oldugunu sandigimiz caliskanlik, tutumluluk hatta zekamiz bize dogustan geldigini soylemektedirler.

Benim cocuklugum fakirlik icinde gecti. yataga cogu kez ac girdim. fakirlikten ve ceresizlikten pek cok kez gizlice agladim. Ayakkabimin yirtik kismi gorunmesin diye okulda ayagimi yere surturerek yururdum. Utanirdim. Dua ettim, azmettim, calistim. Durustce calistim. Simdi ise Amerikan vatandasiyim, kariyerim, egitimim var, ve zengin bir insanim. Milyon dolarlik evim var. Ailemle mutlu bir yuvam var. Bunu soylememin sebebi su: fakirlik bir kader degildir. Azmetmeli, hic bir zaman pes etmemeliyiz. Sartlarimizi degistirebiliriz.

• 1 ay sonra...
On 15.04.2023 at 19:08, Thurgood yazdı:

* Dogdugumuz cografya

* Dogdugumuz aile

Refaha ulaşamamak, coğrafya, aile gibi değilde daha çok psikolojik etmenlere bağlıdır.

Hani kendini tekrarlayan aile psikolojik dramları gibi... Baba alkoliktir, dede de alkoliktir ve sende alkolilsindir. 

Eğer bir yer ile ilgili mekan travmanın varsa oraya gitmek için istemsizce nedenler bulabilirsiniz. Ama aslında bilinç altınız yönlendiriyordur.

Bir işletme sahibi ilk 1 milyonunu 10 yılda, 2. 1 milyonunu 1 yılda kazanır. Demek ki zenginlik öğrenilen bir şeydir. 

zengin aile zenginliği miras olarak bırakmaz, para nasıl kazanılır ve nasıl yönetilir, nesline aktarır. Zengin bir aile de büyüyen birini bütün parasını alıp hiç bilmediği bir ülkeye sokarsanız yine zengin olur. 

Bu durum bir belgeselde denenmişti. Hatırladığım kadarı ile bir milyarder hiç parası olmadan bir süre yeni bir yaşam kuruyor ve yine de kısa sürede çok para kazanıyordu. 

Örneğin seni verdiğin formülle, hiç bir zengin para kazanamayacağını bilir. 

Bütün bunları değerlendirdiğinizde refahı engelleyen şey insanın kendisidir. Diyebiliriz. 

9 saat önce, Rhodium yazdı:

Burada fakirler siyah nokta sarı olanda %1 mi oluyor. 

Siyah noktalar insanı(sarı top)  etkileyen dış etkenler.  

Senin dediğinde  olabilir. Dış etkenler içinde diğer insanlarda yer alıyor.

Topun içinde de rastgele hareket eden noktalar olsa daha iyi olurdu. Onlarda insanın kararlarını etkileyen iç etkenler olurdu.