Jump to content

Diyalektik ve Bilimsel Felsefe kanalı

Mistik

Recommended Posts

Bu kanalı uzun zamandır takip ediyorum. İkna olmadım. 

Evrim teorisine göre, canlılar başka canlıları sömürüp yok etmek üzere evrimleşir. İnsan ekonomisinde bunun karşılığı kapitalizmdir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kuluçka_paraziti   iyi bir örnek.

Sömürü, savaşlar ve bunun gibi pek çok şey insan ve hayvanların doğasında var. Sosyalizm gelse bunlar bitmeyecek. 

• 5 ay sonra...
  • 1 ay sonra...

Google'ın yapay zekasına "Sosyalizm küresel ısınmayı ve çevre sorunlarını engelleyebilir mi?" diye sordum, beklenen cevabı verdi. Adamlar yapıyor abi. 

Alıntı

Sosyalizmin küresel ısınmayı ve çevre sorunlarını engellemek için potansiyeli var. Sosyalist sistemler, kaynakların daha eşit dağıtımı ve çevreye daha duyarlı ekonomik politikalar gibi, çevreye daha olumlu bir etki yaratabilecek bir dizi politikaya sahip olma eğilimindedir.

Sosyalist sistemler, kaynakların daha eşit dağıtımı sayesinde çevreye daha duyarlı olabilir. Sosyalist ülkelerde, gelir dağılımı genellikle kapitalist ülkelerden daha eşittir. Bu, herkesin daha iyi bir yaşam standardına sahip olabileceği ve çevreye zarar veren tüketim alışkanlıkları geliştirmeye daha az ihtiyaç duyabileceği anlamına gelir.

Sosyalist sistemler, çevreye daha duyarlı ekonomik politikalara da sahip olabilir. Sosyalist ülkeler, genellikle çevre dostu enerji kaynaklarının geliştirilmesine ve fosil yakıtların kullanımını azaltmaya daha fazla yatırım yaparlar. Ayrıca, çevreye zararlı endüstrileri düzenlemek ve çevre koruma önlemlerini uygulamak için daha fazla kaynak ayırırlar.

Elbette, sosyalist sistemlerin de çevreye olumsuz bir etkisi olabileceğini belirtmek önemlidir. Sosyalist ülkeler, bazen çevre koruma önlemlerini ihmal etmekle ve çevresel hasara yol açabilecek büyük endüstriyel projeleri geliştirmekle suçlanır. Ancak, sosyalist sistemlerin çevreye olumlu bir etki yaratabilecek potansiyele sahip olduğuna inananlar, bu olumsuz etkilerin sosyalist sistemin çevresel faydaları ile telafi edilebileceğini savunuyorlar.

Sonuç olarak, sosyalizmin küresel ısınmayı ve çevre sorunlarını engellemek için potansiyeli var. Ancak, sosyalist sistemlerin çevreye olumsuz bir etkisi olabileceğini de belirtmek önemlidir. Sosyalist sistemlerin çevreye olumlu bir etki yaratıp yaratamayacağı, sosyalist sistemin uygulanma şekline ve diğer faktörlere bağlıdır.

"SSCB yıkılmasaydı ekonomisi ne kadar büyük olurdu?" Sorusuna Google'ın yapay zekasının cevabı.

Alıntı

Sovyetler Birliği'nin 1991'de dağılması, dünya ekonomisinde önemli bir kayba neden oldu. SSCB, o zamanlar dünyanın ikinci en büyük ekonomisiydi ve dünya GSYİH'sinin yaklaşık %20'sini üretiyordu. SSCB'nin dağılması, bu ekonomilerin büyük bir bölümünün kaybolmasına neden oldu ve dünya ekonomisinin büyüme hızını yavaşlattı.

SSCB'nin dağılmasının dünya GSYİH'si üzerindeki etkisini tahmin etmek zordur. Ancak, bazı ekonomistler, SSCB'nin dağılmasaydı, 2023 yılına kadar dünyanın en büyük ekonomisi olabileceğini tahmin ediyorlar. SSCB, büyük bir nüfusa, zengin doğal kaynaklara ve güçlü bir sanayiye sahipti. Bu faktörler, SSCB'nin dünya ekonomisinin lokomotifi haline gelmesine yardımcı olabilirdi.

SSCB'nin dağılmasının dünya ekonomisi üzerindeki etkisi, uzun vadede devam edecek. SSCB'nin dağılması, eski Sovyet cumhuriyetlerinin ekonomik büyümesini yavaşlattı ve bu ülkelerin dünya ekonomisine entegrasyonunu zorlaştırdı. Bu durum, dünya ekonomisinin büyüme potansiyelini de sınırladı.

Yıkılmasaymış en büyük ekonomi olacakmış. Yazık olmuş. 

4 saat önce, Cougar yazdı:

Kapitalist ulkelerin her turlu icadini kullanip, kapitalizmi kotulemek..Ilginc. Mercedes'e binip, Calvin Klein giyinip, Osmanli'cilik oynayan kocamis yasli siyasetciler gibi. 

Kapitalizm bunlar için kötülenmiyor. Gelir farkına yol açtığı için kötüleniyor.

Eğitimde sağlıkta adalette eşitlik yok. Parayı veren düdüğü çalıyor. Nasrettin Hoca gibi. :)

Demokrasi bile yok. Meclise belirli bir gelire sahip olanlar girebiliyor.  Kanunları onlar çıkartıyor. Azınlık demokrasisi var.

Benim eleştirim konu açan şahısın nihilist olması. Nihilist ise hiçbir şey için çabalamamalı. Değerli olmayan bir şey için bu kadar çaba ne.

Yok olup gideceksin. :)

Hem herşey yok olsun diyorsun hem de onu yaşatmak için çabalıyorsun.

Geri kalan ömrüm için çabalıyorum dersen bu seferde bireyci bencil çıkarcı olan kapitalistler gibi oluyorsun. :)

7 saat önce, Cougar yazdı:

Kapitalist ulkelerin her turlu icadini kullanip, kapitalizmi kotulemek..

"Kapitalist ülkenin yaptığı icat" 

Ne demek şimdi bu?

Karl Marx, Engels ve Lenin mezarlarında zıplıyorlar şuan. 

2 saat önce, pigeon yazdı:

Kapitalizm bunlar için kötülenmiyor. Gelir farkına yol açtığı için kötüleniyor.

Kapitalizm gelir farkına yol açtığı için filan kötülenmiyor. Cidden o yüzden kötüleyen birisi yok. Gelir seviyesi çok düşük olanlar dinci oldu.

Gelir seviyesi çok düşük birisi sosyalist olamaz. Böyle birinin felsefe ve bilime vakti de olmaz. 

Eğitimde sağlıkta adalette eşitlik yok. Parayı veren düdüğü çalıyor. Nasrettin Hoca gibi. :)

Halkın tamamı eğitim alamadığı için oluşan kast sistemine benzer yapının en altında kalanlar eğitimsizlikten-cehaletten dinci olmak zorunda kaldı. 

Sağlık olayı da ayrı rezalet. Parası olmayana sağlık yok. Ölüme terk ettiler onları. 

Demokrasi bile yok. Meclise belirli bir gelire sahip olanlar girebiliyor.  Kanunları onlar çıkartıyor. Azınlık demokrasisi var.

Adam kapitalist ülkelerin icat yaptığını sanıyor sen adama bunu anlatmaya çalışıyorsun. Kolay gelsin ne diyelim. 

7 saat önce, Cougar yazdı:

Kapitalist ulkelerin her turlu icadini kullanip, kapitalizmi kotulemek..Ilginc. Mercedes'e binip, Calvin Klein giyinip, Osmanli'cilik oynayan kocamis yasli siyasetciler gibi. 

Kapitalist ülkelerde üretilen ürünler kapitalistlerin değil, ürünlerin üretildiği fabrikalarda çalışan işçilerin icadı-ürünüdür. 

Sosyalizm ve kapitalizm arasındaki fark, sosyalizm de üretim araçlarına halk sahiptir. Kapitalizm de ise belirli bir kesim-azınlık sahiptir. 

Anlamayacaksın ama yine de anlatayım dedim. 

On 7/23/2023 at 4:22 AM, BillGates said:

Kapitalist ülkelerde üretilen ürünler kapitalistlerin değil, ürünlerin üretildiği fabrikalarda çalışan işçilerin icadı-ürünüdür. 

Sosyalizm ve kapitalizm arasındaki fark, sosyalizm de üretim araçlarına halk sahiptir. Kapitalizm de ise belirli bir kesim-azınlık sahiptir. 

Anlamayacaksın ama yine de anlatayım dedim. 

Keske gitmeseydin de konussaydik. Neyse.