Jump to content

Sevr ve Lozan'in Baska Tarihi


evrensel-insan

Recommended Posts

Asagidaki yazi bir alintidir ve konu olarak kurtulus savasina farkli bir bakis acisi getirmistir. Yazi okunabilsin diye hepsini alintiladim. En azindan o zamanki tarihe farkli bir bakis acisi getirmektedir. Ezberleri bozabilecek iceriktedir.

 

Umarim, okunur ve hakkinda mantiksal ve tutarli, OBJEKTIF BIR BAKIS ACISI ILE yorum yapilir.

 

Ya da belirtilenlere karsi cikilacaksa da, ayni yazar gibi, izah edilerek karsi cikilir.

 

Yani "bu sacma/zirva, yanlis, sunun/bunun yorumu" v.s. turunden cevaplar, sadece yaziya yanit verilemediginin algilanmasini saglayacaktir.

 

Iyi okumalar.

 

 

 

Sevr ve Lozan'ın Başka Tarihi/Prof.Dr.Taner

Akçam

Türkiye'de egemen tarih anlayışı,Kurtuluş Savaşı'nı esas olarak bir "Toprak ve Sınır Savaşı" olarak ele alır.Bu bakışı kabaca şöyle özetleyebiliriz:"1918-1923 arasında yaşananlar,Birinci Cihan Harbi sonunda,elinde kalan son toprak parçasını korumak isteyen Türkler ile bu toprakları aralarında paylaşmak isteyen diğer uluslar arasındaki bir savaştı.Biz Türkler,esas olarak,1918 Mondros silah bırakışması anlaşmasıyla belirlenmiş,daha sonra "Misak-ı Milli" olarak ilan ettiğimiz toprakları ve sınırları korumak istedik.Buna karşı,Ermeni,Yunan,Kürt gibi diğer uluslar ise,özellikle İngilizlerin desteğiyle,kendi ulusal devletlerini kurmak ve Anadolu'yu,İngiliz,Fransız ve İtalyanlarla anlaşarak aralarında paylaşmak istediler."

 

Edit: Devamı için:

 

http://nabukednazar.blogspot.com/2011/03/sevr-ve-lozann-baska-tarihiprofdrtaner.html

 

 

Genelde bakildiginda sevr ile Lozan arasindaki ana fark, Bati acisindan; Sevr'de ulkenin, Turkler dahil paylasilmasi/paylastirilmasi iken, Lozan dahacok dini ve milli farkliliklarin her turlu haklarinin korunmasina yoneliktir.

 

Yani, bati; ilk yola ciktigi amaca, sonradan cark ettiyse de geri donmustur. Burada Ataurk onderligindeki milliyetci guclerin ulkeyi paylastirmamak icin verdigi savasin bu cark donusu icin ana noktasidir. Cunku paylastirilmaya sessiz kalinmamistir.

 

Saygilarimla;

evrensel-insan

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...