Jump to content

Dünya nasıl dönüyor?

Paelone

Recommended Posts

Merhaba,

Dunyanin nasil dondugu hakkinda daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorum. Sizce bunun icin hangi konulara odaklanmaliyim?

Dunya tarihi, psikoloji, ekonomi, politika, teknoloji.

Benim aklima gelen baslica alanlar bunlar. Hepsi onemli ama ozellikle insan psikolojisi ve ekonomi en onemlileri sanirim. Aslinda tam olarak bir onem siralamasi yapamiyorum cunku hepsi birbirine bagli.

Sizin bu konuda onerdiginiz bir kitap var mi, veya baska bir alan? Ben guzelce yazilmis buyuk bir dunya tarihi kitabi bulamadim ornegin. Bu konuda bir tavsiyeniz var mi?

• 2 ay sonra...

"...Oysa yapacak ne çok şey vardı ve ne kadar az zaman...” demiş ya Murathan Mungan…

Ben de bu mısraları "okunacak ne çok kitap var ve ne kadar az zaman..." diyerek değiştirmek istiyorum...

Demek istediğim şu ki, dünyayı anlamak için elbette çok okumak lazımdır ama ben şahsen bu işe vakit yetiştirebilmesini imkansız görüyorum... O kadar çok konu, disiplin, o kadar çok bilim (ilim) dalı ve onların alt dalları, kolları var ki... Mesela, sadece "politika bilimi" ile ilgili kitaplara ve internetteki yazılara bile yoğunlaşmaya karar verse insan, ve yıllarca da durmaksızın okusa, ancak tek bir alanda yeterli (tatminkâr) denebilecek bir seviyeye ulaşabilir... Kaldı ki, gene de okunması gereken kitap ve yazıyı sayıca çok da azaltamaz...

(Not: Dünyanın en büyük kütüphanesi olan ABD Kongre Kütüphanesi'nde 38 milyon kitap, 70 milyon el yazması varmış)

Bence, işi gücü olan ortalama bir vatandaş, değişik konularda ancak şöyle yüzeysel (üstünkörü) bilgiye sahip olabilir... Temel birtakım bilgilere sahip olabilir işte... Zaman (ve imkan) kıtlığından dolayı...

Siz, "büyük bir dünya tarihi kitabı" tavsiyesi istemişsiniz...

Bu konuda şu kitapları okumak faydalı olabilir bence:

1. William H. Mcneill'in "Dünya Tarihi" isimli kitabı. (887 sayfadır ve bu konuda ana kaynaklardan biri sayılır)

2. Clive Ponting'in "Dünya Tarihi" isimli kitabı. (İlber Ortaylı'nın da okunmasını önerdiği bir kitaptır)

3. John Morris Roberts'ın "Dünya Tarihi" isimli kitabı. (the times dergisi tarafından en iyi dünya tarihi kitabı olarak nitelendirilmiştir)

4. Susan Wise Bauer'in "Dünya Tarihi" isimli kitabı. (4 ciltlik)

5. Chris Brazier'in "Dünya Tarihi" isimli kitabı.

6. Ernst Hans Gombrich'in "Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi" isimli kitabı.

7. Alaeddin Şenel'in "Kemirgenlerden Sömürgenlere İnsanlık Tarihi" isimli kitabı.

(İlk 6 kitabın Türkçe çevirisi piyasada mevcuttur. 7. kitap zaten bir Türk akademisyene ait)

3 tane de siyasi tarih kitabı önerebilirim...

En ünlü siyasi tarihçilerden biri, Prof. Dr. Fahir Armaoğlu'dur... Kendisi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin efsane hocalarındandır...

O'nun "19. Yüzyıl Siyasi Tarihi" ve "20. Yüzyıl Siyasi Tarihi" isimli kitapları gerçekten çok sağlamdır... Belli bir dönemi ele almasına rağmen çok kalın iki kitaptır... Anlatımı da son derece akıcıdır. Olaylar ve devletler arasındaki ilişkileri çok güzel izah eder. Okuması basbayağı zevkli bir eserdir.

Şu sayfada O'nun kitaplarını görebilirsiniz:

https://www.kitapyurdu.com/yazar/prof-dr-fahir-armaoglu/1185.html

Bir diğer ünlü siyasi tarihçi, Prof. Dr. Oral Sander'dir... 2 ciltten oluşan ''Siyasi Tarih'' isimli kitabı, en değerli kaynaklardandır. Ta İlk Çağlardan 1994'e kadar olan dönemi anlatır.

Bu kitabın "özetinin" yapıldığı bir sayfa:

http://politikaakademisi.org/2016/12/05/prof-dr-oral-sanderden-iki-ciltlik-siyasi-tarih/

Oral Sander'in bütün kitaplarını görmek için bakınız:

https://www.kitapyurdu.com/yazar/oral-sander/8442.html

Bir de tarihçi, akademisyen Dr. Rifat Uçarol'un 1560 sayfalık "Siyasi Tarih 1789-2014" isimli kitabı vardır, o da okunabilir...

On 12/17/2021 at 2:10 AM, Paelone said:

Merhaba,

Dunyanin nasil dondugu hakkinda daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorum. Sizce bunun icin hangi konulara odaklanmaliyim?

Dunya tarihi, psikoloji, ekonomi, politika, teknoloji.

Benim aklima gelen baslica alanlar bunlar. Hepsi onemli ama ozellikle insan psikolojisi ve ekonomi en onemlileri sanirim. Aslinda tam olarak bir onem siralamasi yapamiyorum cunku hepsi birbirine bagli.

Sizin bu konuda onerdiginiz bir kitap var mi, veya baska bir alan? Ben guzelce yazilmis buyuk bir dunya tarihi kitabi bulamadim ornegin. Bu konuda bir tavsiyeniz var mi?

Başka insanların bakış açıları, kurgularını okuma derim ben.
Bilgiyi ansiklopedik olarak al. Hazır görüşler romanlar okuma.
Ham bilgi al, kendin yorumla.
Formül üretmeye çalış.
Aforizma, atasözü gibi şeyler istisnaları nadir olan hazır formüllerdir.
Sen de elde ettiğin ham bilgilerle istisnası olamayan genellemeler üretmeye çalış.
Mesela örnek verebilirsek "edebiyatta matematik olmaz" istisnası nadir olan ve hatasız sayılabilen bir genellemedir.
Aynı şekilde "Tarihte şimdiki zaman veya gelecek zaman olmaz" ifadesi de kesinliği tam, istisnası olmayan bir formül.
Bilgi topla, böyle istisnası olmayan kesinliği olan formüller üretme alıştırmasıyla başla.
1 yıl içinde zihnin değişir. Bilgiye hükmedersin.
Bu yöntem ilk çağ filozoflarının okullarında kullandığı yöntemlerden.
Bir sürü ışık saçıldı dünyaya bu beyin jimnastiğiyle.
Teçhizatsız, makinesiz evrenin dinamiklerini %80-%90 oranında tespit edenler oldu.

Birinin üstünde çalıştığı kitabı, kurguyu, düşünceyi, fikri okumanı önermem.
Konakçıya dönüşürsün. Başkalarının kurguları aklını ele geçirir.
Yorumsuz salt bilgi topla, formül üretme çalışması yap, formülünün genellemesini bozan istisnalar var mı yok mu bunu düşün.
O zaman konu ne olursa olsun efendisi sen olursun.
Formül ifademle kastettiğimi anlayamıyorsan, formül yerine aforizma kelimesini de kullanabilirsin.
Ürettiğin aforizmalarda istisna oranı düştükçe pişiyorsun demektir. Hiç kalmadığında artık o konunun hocası sayılırsın.
Eskilerden böyleydi.

• 3 hafta sonra...
On 19.02.2022 at 05:42, Ateist-Bakış yazdı:

Başka insanların bakış açıları, kurgularını okuma derim ben.
Bilgiyi ansiklopedik olarak al. Hazır görüşler romanlar okuma.
Ham bilgi al, kendin yorumla.
Formül üretmeye çalış.
Aforizma, atasözü gibi şeyler istisnaları nadir olan hazır formüllerdir.
Sen de elde ettiğin ham bilgilerle istisnası olamayan genellemeler üretmeye çalış.
Mesela örnek verebilirsek "edebiyatta matematik olmaz" istisnası nadir olan ve hatasız sayılabilen bir genellemedir.
Aynı şekilde "Tarihte şimdiki zaman veya gelecek zaman olmaz" ifadesi de kesinliği tam, istisnası olmayan bir formül.
Bilgi topla, böyle istisnası olmayan kesinliği olan formüller üretme alıştırmasıyla başla.
1 yıl içinde zihnin değişir. Bilgiye hükmedersin.
Bu yöntem ilk çağ filozoflarının okullarında kullandığı yöntemlerden.
Bir sürü ışık saçıldı dünyaya bu beyin jimnastiğiyle.
Teçhizatsız, makinesiz evrenin dinamiklerini %80-%90 oranında tespit edenler oldu.

Birinin üstünde çalıştığı kitabı, kurguyu, düşünceyi, fikri okumanı önermem.
Konakçıya dönüşürsün. Başkalarının kurguları aklını ele geçirir.
Yorumsuz salt bilgi topla, formül üretme çalışması yap, formülünün genellemesini bozan istisnalar var mı yok mu bunu düşün.
O zaman konu ne olursa olsun efendisi sen olursun.
Formül ifademle kastettiğimi anlayamıyorsan, formül yerine aforizma kelimesini de kullanabilirsin.
Ürettiğin aforizmalarda istisna oranı düştükçe pişiyorsun demektir. Hiç kalmadığında artık o konunun hocası sayılırsın.
Eskilerden böyleydi.

Schopenhaur un kitap okumayin tavsiyesi buna dayanıyordu sanırsam.