Jump to content

Etioloji-Sebepler Bilimi

evrensel-insan

Recommended Posts

Etioloji (Etiology,ya da aetiology, aitiology) , Turkce dilinde;

etiology 1. Sebepler bilgisi, sebep tayin etme.2. (tıp) Hastalıkların sebeplerini arama ilmi ry
etiology hastalıkların sebeplerini arama ilmi tr
etiology aetiology tr
etiology sebep tayin etme tr
etiology sebepler bilgisi tr
etiology sebepler tr
etiology etiyoloji,sebepler bilimi tr
etiology hastalığın sebebini anlama bilimi isim tr
etiology hastalık nedenlerini araştırma bilimi en
etiology etioloji en
aetiology nedenbilim ry
aetiology etiyoloji tr
aetiology sebep bilgisi

Burada uygun en iyi anlam; hastaligin, sorunun; nedenini anlama; sorunu ortaya koyma bilimi olarak izah edilebilir.

Etioloji, kavrami;felsefe, fizik, psikoloji, tip ve biyoloji dallarinda ele alinabilir. Ben; dogal dusuncenin; sorununu nedenini anlama algilama adina; neden bilimin; nedenlerini ortaya koyabilen; bir kac cesidine deginecegim.

Uc Turlu nedene yonelme, sorunun nedenine ulasma, nedenini anlama yanasimi vardir.

Bunlar, ingilizce; cause, reason ve occasion dir. Bu kavramlar; ingilizceden Turkce'ye tercume edildginde, aralarindaki farklar pek algilanmaz. O yuzden ben sizlere bu neden temelli kavramlarin farkini gosterecegim.

Oncelikle, butun bu isimler; seyleri ortaya koyar,ya da belirli etkilerinin, daha once olmus durumunu, ya da iliskisini, ortaya koyar.

Cause: Bu nedenin ortada olabilmesi icin; ya tek basina, ya da bir serinin parcasi olarak mutlaka mantiksal bir etkinin var olmasi gerekir.

Reason:izah edilen bir durumun veya herhangi bir tabi olayin etkisini; nesnel veya dis etmenler yerine, insan dusuncesi ile izahina isaret eder.

Occasion: Olan nedenin ortaya cikmasina izin veren durum veya zamandir.

Iste bunlardan, reason; tamamen insanoglu dusuncesinin bir urunudur. Reasoning de; bu urunu harekete gecirmek demektir. Iste her bir kisi; birey olmak, dusunce ve davranista insan olmak, insanlik sunmak; ya da neyin, ne oldugunu; ne nasil olarak olduruldugunu algilamak ve tabularini, verilerini irdeleyebilmek, algilayabilmek ve gerekli olup olmadigina karar verebilmek icin; nedenlerini arastirmasi lazimdir.

Ama, en onemli konu ve nokta ise; nedene yonelebilmek ve onu sorgulayabilmek icin se; ETKI nin olusmus olmasidir. Yani; tabulariniz, verileriniz; size atki etmiyor ve sizi rahatsiz etmiyor ve size bir sorun yaratmiyorsa; ya da bu rahatsizligin, sorunun etkisini algilayacak; bilgi ve bilincte degilseniz; etiolojiye veya onun cesitlerine ihtiyaciniz yok demektir.

Ben de bu mesaji, ihtiyaci olanlar icin verdim. Yani etkisini algilayanlar ve bu etkinin nedenini sorgulamak isteyenler icin.

• Like 1