Jump to content

Karsi Oldugunun Reklamini Vermek, Etik Midir?


evrensel-insan

Recommended Posts

Bilindigi gibi, gecenlerde "karsi" adinda bir diktator muhalifi bir gazete cikti ve her muhalif gazete gibi diktatorun, devletin , hukumetin, yarginin v.s. tum soylem ve uygulamalarina karsi olarak medyada yerini aldi.

Ayni sekilde tum yolsuzluklarin, rusvetin, kara para aklamanin, gorevi kotuye kullanmanin, ihaleye fesat karistirmanin v.s. karsisinda idi.

Yine diger muhalif gazeteler gibi, gezinin ve her turlu diktator soylem ve uygulamasina karsi cikanlarin yaninda idi.

Dun itibari ile, yasamini surdurmesi gereken her kurum adina, reklam aliyordu. Yalniz aldigi reklam, tam da yolsuzluk ve rusvet olarak elestirdigi bir is adamina ait reklamdi.

Bunun uzerine gazetede calisan 5 isim istifa etti ve gazete yayinini surduruyor.

Isin ilginci ayni adi cikan is adaminin reklamini, yine diktatore muhalefet eden bir televizyon kanali olan, Halk TV'de iki gundur gostermeye basladi.

Evet ne diyorsunuz, yolsuzluktan adi cikmis ve sizin de karsi oldugunuz bir is adaminin reklamini ekonomi adina kanal ve gazetenizde yayinlamak etik midir?

Bu tavrindan dolayi gazeteyi birakan yazarlar mi yoksa; reklami ekonomik olarak yasyinlayan gazete/kanal mi etik davranmistir?

 

Haberin alintisi;

Gazetenin yazarlarından Şebnem Sönmez, Ece Zereycan, İhsan Eliaçık ve Deniz Evin, Emine Arslaner sosyal medya aracılığıyla gazeteden ayrıldıklarını duyurdu.Sosyal medyada eleştirilen bu ilan sonrasında gelen 5 istifa kararı üzerine Karşı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eren Erdem twitter ve facebook üzerinden bir açıklama yaptı.

İşte o açıklama:

Editöryel bağımsızlık başka bir şeydir. Mali dengeler başkadır.

Özgürlüğün Kalesi; “Karşı Gazete..”

................................................

Fakat biz, bu elin hemen kopmaması için, “reklam servisimize” talimatlar veriyoruz. Bize “reklamveren hiçbir şirketi ayırmadan” kabul etme yolunu izliyor, esasen bunu yaparak “gayet normal bir strateji izliyoruz…”

***

İşte bu bağlamda “geçtiğimiz Pazar günü” gazetemizde yayınlanan bir “inşaat şirketinin reklamı sonrası” büyük bir yaygara koptu. 4 Yazarımız, bu reklam nedeniyle istifa ettiler. Reklamveren şirket, daha önce defalarca “yolsuzluk haberlerini yaptığımız” ve yapmaya devam edeceğimiz bir şirketti. (Burada bahsedilen ve Halk TV'de de reklami olan Ali Agaogludur-Ben ekledim)

..........................................

Ve düşündüm; “bu gazete bir gün, duruş ve tavrından taviz verdi mi? Vermedi! Tek bir satır yalakalık yaptı mı? Yapmadı! Bir kere eğildi mi? Eğilmedi!” Konuşulması gereken bunlar değil miydi?

“Editöryel bağımsızlık başka bir şeydir.” Mali dengeler başkadır.Biz, kim reklam verirse versin, “eğer yayın çizgimize müdahale etmiyorlarsa yayınlarız.” Çizgimiz ortadadır, yapılanlar gayet net ortadadır!

Bu reklamı “gerekçe” göstererek gazetemizden ayrılan arkadaşlarımıza hayatlarında başarılar diliyorum. Karşı Gazete ilk günkü gibi güçlüdür ve bağımsızdır. Bu yolculuğunu, aynen sürdürecektir…
Karşı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni
Eren Erdem

http://www.gazeteciler.com/gundem/ka...di-75026h.html

 

Evrensel-Insan - Yapilandirmaci Epistemoloji/Qua Felsefesi/Serbest Dusunurluk/Devrimci Sorgulama/Numenal Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...