Jump to content

Nasil Bir Devlet ve Siyaset Dusunuyorsunuz?

evrensel-insan

Recommended Posts

Heryerde oldugu gibi, bu sitede de, AKP Ulusalci cekismesi almis yurumus.

Bence, herkes kendi duzey bilgisi temelinde biribirini etiketlemesi yerine, herkesin sadece kendi gorusunu bu baslikta dile getirmesini dusunerek bu basligi actim.

Ozaman once ben bir kisa giris yapayim, baska yanitlar geldikce ve konu detaylandikca da, gereken dusunsel detaylari eklerim.

Eger bir yazar arkadasimiz, dusundugu devlet yapisi ve siyasi iktidarin Turkiye'ye uyum saglayacagi dusuncesinde degilse, o zaman hem Turkiye hem de genel olarak bir farkla iki farkli gorus bildirebilir ve eger neden boyle bir farka gerek duydugunu aciklarsa da, en azindan Turkiye'nin o farka uygun olup olmadigi tartisilir.

Devlet yapisi; sivil, sosyal, egitici, ogretici sivil kurum ve kuruluslari eliyle bireyi icin ve onun her turlu vatandassal ve bireysel hak ve ozgurluklerini hukuki korumak icin, insan haklari ve evrensel hukuk kurallarina bagimli, sekuler zihniyet tasiyan bir devlet.

Siyasi iktidar; baskici, cuntaci, yasakci, darbeci olmayan siyasi olarak toplumu ve onun farkli halklarinin farkli hak ve ozgurluklerini politik gorusunun bir kullanim araci yapmayan, toplumun ve farkli halklarinin her kesimine hitap edebilen, tum plan ve projesini politikasini, ulkesinin ve toplumunun yararina ve de yasam standartini yukseltmek icin uygulayan devletini de bu yonde, yoneten yonlendiren bir siyasi iktidar.

Ben henuz devletin, ne bir sekuler ne de bir birey bilinci vasiflarina sahip olabilecegini dusunmuyorum. Demekki once, sekuler bilinc (laik degil-antiayrimci olan, mudaheleci olmayan, farkli hak ve ozgurlukler icinde birini one cikarmayan her farka esit mesafedeolan ve her farka hak ve ozgurluk taniyan) ve birey bilinci konusunda bir egitim ve ogretim gerekiyor ve bunu da gelen iktidarin yapmasi gerekiyor.

Siyasi iktidara gelence, ulkesini toplumunu ve de farkli halklarinin farklarini yeteri kadar algilamis ve onlari ayirmadan ve de gale almamazliktan gelmeden bir arada tutabilecek bir siyasi irade gormuyorum.

Ayrica her bir siyasi hareketin kendine has bir cikar gudumu var. Yani toplum ve ulke yerine kendi politikasinda yer alanlarin ve cevresinin cikarina calisiliyor. Yolsuzluk, kadrolasma, hirsizlik, hile, duzenbazlik, adam kayirma/kullanma, santaj, korku salma v.s. de buna dahil.

Burada da olusacak devletin, herhangi bir politik harekete bu firsati vermemesi ve sivil kurumlari eliyle bunu onlemesi ve gereken tedbiri almasi gerekiyor.

Ben,simdilik burada noktaliyorum.

evrensel-insan

Saygideger Ateist Kemalist Birey;

adolf hitlerin bazı düşüncelerinden çok etkilendim gerçekten de :D nasyonal sosyalist mi oluyorum ne :D-AKB-

Benim dile getirdiklerimden boyle bir algilamami cikardin?

Eger cikarmadiysan, A.Hitler'in ve Nasyonal Sosyalizm!?'in benim yazdiklarim ile bagi ne?

Nedir, A.Hitler'in "cok etkilendigin" bazi dusunceleri?

Nasyonel fasizm ve nasyonel sosyalizm, ayni mi?, degilse farki ne?

Bir hareketin fasizm, sosyalizm farkini nasil ortaya koyarsin?

Stalin ile Hitler arasindaki fark nedir?

Fasizm sadece milli icerikli midir?, baska ideolojik inancsal degerler fasizmi getirmez mi?

evrensel-insan

• 10 sene sonra...

Herşeyi halk yapacaksa ödediğimiz vergiler nereye gidiyor? Ramazan geldi yine yardım iyilik reklamları başladı. Yav iyilik nedir ki , sosyal düzeni bozup sürekli bir mağduriyet üreten etkilere karşı savaşmak yerine para toplayıp mağduriyet üreten sistemi beslemek midir?

Darüşşafaka , darulaceze , lösemi vakfı , yok ne bilem ne dinci tarikat örgütler hepsi başladılar para dinlenmeye. Devlet ne için var !!! Silahlanma , kara para ve rant düzenine ses çıkarmayan hangi dernek cemaat olursa olsun canınız cehenneme..

Bu sisteme ses çıkarmayan kim varsa yüksek olasılıkla aynı sistemden rant sağlayan kişilerdir. Yani mağduriyeti üreten ile satanlar aynı kişiler.

Dünyada Afrika örneği, ulan koskoca bir kıta , içinde her türlü zenginliği barındırıyor, hep mi açlık sefalet çekerler? Bunun sebeplerini azaltmak yerine aynı sistemi satıp para kazanmak iyilik mi oluyor.

Dünyayı geçelim , ülkeye dönelim. Türkiye’de bütün ballı kaymaklı ihaleler ve rant alanları  hepsi kara para aklama yöntemi midir. Bunun kaynağı kim , neden Avrupa mahkemeleri bu kara para aklama sistemine vekil tayin ediliyor. Avrupa ve ABD buna ses etmiyorsa bilin ki o paralar aklanıp pisliğin kaynağına temiz etiketiyle giriyorlar. Yani bu ülkedeki ihaleciler aslında komisyonculuk yapıyorlar.

Bu çarka ses etmeyip benden ondan yardım isteyenlere inanmıyorum.  O yardımlar da aynı kepazeliğin vicdanıdır. Halklar bu konuda birlik olup devlet sistemlerine köleliği bırakmalıdır. Çünkü devlet halkın devleti olmaktan çıkmış.

• 1 sene sonra...