Jump to content

Sitemizin Amacı ve İlkeleri


admin

Recommended Posts

1. Sitemiz bilimsel, felsefi, politik ve diğer pek çok konuya literatürde 'eleştirel düşünce' ya da 'bilimsel kuşkuculuk' tabir edilen bakış açısı ve düşünce alışkanlığı çerçevesinde yaklaşacaktır. Herhangi bir politik veya dinsel temelli dünya görüşünün temsilcisi olmayacaktır. (Yani örneğin 'ateist', ya da 'müslüman', veya 'sostalist' gibi, şu ya da bu siyasi, dinsel veya felsefi doktrinin savunulduğu bir site değildir burası). Tüm fikirlerin ve görüşlerin bilimsel açıdan ve bilimsel kuşkuculuk çerçevesinde incelendiği bir ortam olacaktır. Uzman görüşlerinin bile doğrudan alınıp güvenilmesi değil, analiz edilip eleştirilmesi esasına dayalı bir ortam olacaktır.

 

2. Sitemizde din ve ateizm tartışmaları yasak olmamakla beraber, sitenin temel odak noktası olan konular değildir bunlar. Sadece bu konulara odaklanmak isteyen ve bu konularla çok fazla haşır neşir olan kişiler, tartışmalarını kuruluş amacı bu konuları tartışmak olan başka sitelere taşımalıdır. Bu konular bu sitede yasak veya tabu değildir elbette ama bu site insanların inançlarının ve kutsal değerlerinin küçümsendiği ve aşağılandığı bir ortam olmamalıdır.

 

3. Bu sitede insanları rahatsız etmeyecek konular ve örnekler baz alınarak, şüpheli konulara nasıl yaklaşılması gerektiği incelenecek ve insanlara bilimsel düşünme alışkanlığı ve bilimsel kuşkuculuk geleneği tanıtılacaktır. Bu tür konulara örnek olarak akla parapsikoloji, UFO'lar, hayaletler, cinler, falcılar, büyücüler, komplo teorileri, vs verilebilir. Bu konulara nasıl yaklaşması gerektiğini bilen bir kişinin, bu düşünce alışkanlığını hayatının her alanına yayacağını ve daha doğru kararlar veren, daha az yanılan ve daha kül yutmaz biri haline geleceğini düşünüyoruz.

 

4. Bu site aynı zamanda varoluşun ve evrenin en temel konularını da sorgulayacak ve bu konulara günümüz biliminin cevap verebildiği ölçüde cevaplar vermeye çalışacaktır. Bu konulara herhangi bir inanç sisteminin veya felsefi doktrinin verileri yerine bilimin verileriyle yaklaşılmak istenmesi, sitenin objektiflik ve bilimsellik kaygısındandır. Aynı zamanda da yukarıda sözünü ettiğimiz 'bilimsel kuşkuculuk' prensibinin gereğidir.

 

5. Bu site 'objektiflik' ve 'bilimsellik' misyonu sebebiyle, günlük hayatınızda dahi çevrenizdekilere rahatça önerebileceğiniz, topluluk içinde gururla bağlanıp gösterebileceğiniz ve insanlara tanıtabileceğiniz bir ortam olma amacında ve iddiasındadır.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...