Jump to content

Gezi'de Yargi "Hukuku/Demokrasi" si


evrensel-insan

Recommended Posts

Bilindigi gibi son zamanlarda, gezi eylemlerinden yurdun dort bir yaninda tutuklananlar savcilarin "mantiksizligina kurban olup" serbest kaliyorlar.

 

Son serbest kalisa gecmeden once, guya Redhack diye tutuklananlarinda son "balonu sondu." Son tutuklu kalan da serbest birakildi.

 

Yargidaki bu her alandaki diktatore biat etmeyen, dik duruslar "gozleri yasartiyor."

 

Bunun bir cemaat guc ve otoritesi oldugu, yoksa yarginin yargi oldugunu ve ne anlama geldigini hatirladigi mi oldugunu zaman gosterecek.

 

Aslinda derler ya "etme bulma dunyasi" diye, AKP ye diktatorlugun onunu acan ayni sahis, simdi de AKP'yi "ipe goturmeye" ugrasiyor.

 

Aslinda ortada olan tek bir algi var. BU SAHSIN HER IKI KONUDA DA CEMATIN BIR BIATCISI OLDUGU.

 

Gelelim son serbest birakilmadaki savcilik ve yargi arasinda yasanan "boyle saca boyle tras" konusuna.

 

Bilindigi gibi, savci kendince suc aleti oldugunu iddia ettigi gaz maskesi, gozluk, siliksiyon, sirke v.s. gibi tasinanlari yargi "suc aleti degildir" diye durusma olmadan tutuklulari beraat ettirdi.

 

Aslinda dogrudur. Normal bir zamanda kimse yukarida sayilanlari yaninda tasimaz.

 

Gel gor ki, polis teroru ve vicdansiz saldirisi, bu tasinanlarin korunma ve saglik acisindan tasinmasini gerekli kiliyor.

 

Yalniz savci oyle bir biat etmiski, neye neden itiraz ettiginin ve bu itirazdan ne elde edeceginin (belki biatina karsi bir sirt sivazlama) farkinda degil.

 

O yuzden boyle bir gerekceye boyle bir yanit tam da cuk diye yerine oturuyor.

 

Ulke oyle bir hale geldi ki "aglanacak halimize guluyoruz"

 

Konu ile ilgili haber;

 

Gezi davasında hakimden hukuk dersi

 

“Maske, deniz gözlüğü, baret silah değildir” denilerek iade edilen iddianameye karşın, “Taksim’e yüzmeye gitmediler” ifadeleriyle ikinci kez hazırlanan iddianameyi kabul eden Gezi Davası mahkemesi, tüm sanıkları duruşma yapılmasına gerek görmeden beraat ettirdi.

 

Elif Örnek - soL

Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş’un hazırladığı iddianameyi “maske, baret, deniz gözlüğü, motorcu kaskı, flama, sirke, solüsyon, sargı bezi silah değildir” diyerek iade eden İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi görülmemiş bir uygulamaya imza attı. Savcının “Taksim’de havuz yok. Eylemciler yüzmeye gitmedi” yanıtıyla yeniden düzenleyerek gönderdiği iddianameyi ikinci kez iade etmeyip kabul eden mahkeme, duruşma yapmadan 23 sanık hakkında beraat kararı verdi. Hakim Halil İbrahim Çelebi gerekçeli kararda, iddianamedeki suçlamaların kanıtı olmadığına dikkat çekti, bazı iddiaların ise suç olmadığını vurguladı.

 

Savcı Nazmi Okumuş 12 Haziran 2013 tarihinde Gezi Parkı protestolarına katılan 19 kişi hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verirken, 23 kişi hakkında ikinci kez iddianame düzenledi.

 

Gaza karşı limon silah kapsamına girdi

Yasadışı eylemler düzenlendiğini ve şüphelilerin bu gruplarla birlikte hareket ettiklerini ileri süren Okumuş, sanıkların üzerinden maske, baret, deniz gözlüğü, solüsyon, puşi, motorcu kaskı, eldiven, sirke, sargı bezi, güneş gözlüğü, biber gazı çıktığını belirtti. Gaz maskesi ve eldiven satan 3 kişi de şüpheli olarak iddianameye girdi. Gözaltına alınanların polislere mukavemette bulunduklarını ileri süren savcı, “Şüphelilerin olay yerinden kaçarken yakalandıkları, güvenlik görevlilerinin araçlarına binmemek için direndikleri, ve bu konuda görevlileri zorladıkları cebir ve tehdit kullandıkları anlaşılmıştır” ifadelerine yer verdi.

 

Şüphelilerin baret, deniz gözlüğü, maske, limon gibi eşyaları polisin attığı göz yaşartıcı gaza karşı etkin mukavemeti sağlamak amacıyla bulundurduklarını söyleyen savcı “ Deniz gözlüğü ve gaz maskeleri ile Taksim’de bulunan bir havuza yüzmek amacıyla gelmedikleri amaçlarının olay çıkarıp güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya gimek amacı taşıdığı bellidir” dedi.

 

Hakim Halil İbrahim Çelebi ikinci iddianamenin ardından, ifadelere başvurmadan ve duruşma yapılmasına gerek görmeden tüm sanıklar hakkında beraat kararı verdi. Sık rastlanmayan uygulamanın gerekçeli kararında hakim, iddianamedeki eksikliklere tek tek yanıt verdi.

 

'Polise mukavemet tutanakta bile yok'

Gözaltılarla ilgili polis tutanaklarına değinen hakim, bu tutanaklara göre sanıkların “tedirgin davranışları nedeniyle”, “daha önceki olaylara karıştığı düşünülen”, “hal ve hareketlerinden şüphelenilerek”, “kimliğini göstermek istemediği için” şeklindeki gerekçelerle alındığını belirtti. Polis tutanaklarında bile kolluk kuvvetlerine mukavemet edildiğine dair hiçbir bilgi bulunmadığına belirten hakim Çelebi, polislerin yaralandıklarına dair herhangi bir doktor raporunun dosyada bulunmadığına da dikkat çekti. Tüm sanıkların polise mukavemet suçundan yargılanmaksızın beraatine karar verildi.

 

'Eylemde değil yürürken aldılar'

Kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüşüne katılanların ihtar ve zor kullanmaya rağmen dağılmaması suçlamasından da beraat kararı veren hakim, sanıkların eylem halinde değil, farklı yerlerde yürüdükleri sırada gözaltına alındıklarını hatırlattı.

 

Silah tanımı yasada var, maske silah değil

Savcının “silah” olarak nitelendirdiği deniz gözlüğü, maske, baret, eldiven gibi eşyaların yasada tanımladığı gibi “kesici, delici, aşındırıcı, yaralayıcı, boğucu, yakıcı maddelerden olmadığını belirten hakim, iddianame içeriğinde de yer aldığı gibi sanıkların güvenlik kuvvetlerinin attığı göz yaşartıcı gaza karşı bu malzemeleri yanlarında bulundurduklarını vurguladı.

 

Biber gazı bulunduran iki sanık hakkında da “herhangi bir şekilde polise karşı kullanmadıkları” gerekçesiyle beraat kararı verildi.

 

'İkinci iddianameyi neden iade etmedim?'

Hakim Çelebi, sanıklar hakkında toplanan delillere göre mahkumiyet dışında bir karar verilmesi gerektiği kanısına varılması durumıunda sorgusu yapılmamış da olsa davanın bitirilebileceği yönündeki yasayı hatırlatarak bu nedenle duruşma yapılmadığını belirtti.

 

Kolluk kuvvetlerine yönelik herhangi mukavemmete bulunulmadığının net bir şekilde anlaşılması nedeniyle, müşteki polislerin duruşma açılarak çağrılmasına gerek görülmediğini belirten hakim, iddia makamının “yasadışı gösteri ve toplantı, polislere karşı direnme, sanıkların olay aşamasında silah kullandığı dair nitelendirmeleri nedeniyle” iddianameyi ikinci kez iade etmediğini belirtti.

 

http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-si...i-haberi-84110

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...