Jump to content

AKP ve Biat Eden Genclik/Sorgulayan-Yaratici ve Cagdas Genclik

evrensel-insan

Recommended Posts

Bugun Turkiye genelinde olup biten sokak direnisleri ve de sokak gosterilerini ulkemizin gencligi ve bu gencligin bugun neden nerde yer aldigini degerlendirecegim.

Bugunun gencligi genelde 1990 ve sonrasi dogumlu olanlardir. Bugunku halk direnisine baktigimiz zaman kitlesellik orani olarak bu gencligin direndigini goruruz.

Bu genclik AKP iktidara geldiginde ya ilkokul, ya da orta okul caginda idi.

Bu gencligin en buyuk avantaji dunyanin da avantaji olan her turlu dunyanin ve bilgisinin internet, sosyal medya ve teknik sayesinde ulasabilmesi ve dunya dahil herseyden haber alabilme olanagina sahip olmasi idi.

Bugun basta diktatorun gonulluluk ve bilinclilik disi her turlu cikar saglanarak topladigi Yesilkoy, Mersin, Adana ve Ankara gencligi de ayni yastaki genclikti.

Ben bugun DHA' dan ve daha once de DHA' dan diktatorun yaptigi her iki konusmayi da canli takip ettim.

Bugunku Esenboga/Ankara diktator konusmasindan sonra da Beyaz Tv'de ropartaji yapanin genclige sorularini ve yanitlarini izledim.

Ortada cok bariz bir fark vardi.

Taksim gezi parki ile yola cikan genclik ile Esenboga'da 100 Tl karsiligi ve de cesitli tehditlerle toplanan genclik arasinda iki ana fark vardi.

Gezi parki gencliginin yaraticiligi ve birey bilinc ve farkindaligi
Esenbuga gencliginin bilgisizligi emir kullulugu ve kendi adina konusamamasi.

Su anki gencligin bir onceki nesline basktigimiz da, onlar da 1960 ve 1970 dogumlular. Bu genclikte her iki askeri darbede de ya cocuktular ya da genctiler.

Simdi bu iki bugunku genclige baktigimizda, AKP'nin neden iktidar oldugunu da algilamamiz mumkun. Cunku bugunku gencligin ebeveynleri, iki askeri darbeden cikmis ve askeri darbenin nasil bir insanlikdisi uygulama ortaya koydugunu gormustu. Dolayisiyle bu devrin gencleri olan bugunku neslin ebeveynleri, ve zamanlarinin sag/solcatismasina katilan politik gencleri; ister istemez, AKP'nin sivil ve demokratik soylemlerinin oyununa gelmisler ve sirf askerin gelmemesi adina, AKP'ye oy verdi.

Kisaca bugunku genclik bir cesit AKP'li ebeveyn ile buyudu. Iste bu ebeveyn ve ondan bir onceki nesil olan 1940 ve 1950 dogumlular da ne zaman AKP'nin ic yuzunu politik olarak algiladilar ve bu algidaki genclik ile birlikte 2010 ile baslayan T.C. Devleti onceki milli politikasi ile direnise gectiler.

Iste bugunku genclik, bu politik cekismeden (milli ve dini politik) pek rahatsiz olmadi.

Iste ne zaman AKP'nin dini politikasi ideolojik olarak gencligin yasam ve iliskilerinin her turlu hak ve ozgurlugunu otokratik teokratik bir disipline diktatorce cekmeye calisti, iste bu genclik o zaman ayaga kalkti.

Cunku bu genclik sorgulayan bir genclikti, hak ve ozgurluklerin bilincinde ve farkinda bir genclikti. Iste ebeveynlerinden burda ayriliyorlardi. Onlar ebeveynleri gibi politik degildiler. Yalniz ideolojik olarak ulkenin ve toplumun teokratik bir otokrasiye dogru gittigini algiladilar.

Burada ilginc bir diktator cikisi, bugunku genclik ile T.C. Devletinin politik gencligi olan ebeveynlerini birlestirdi.

"iki ayyas" politikebeveynlerinin
"icki yasagi" da bugunku gencligin bardagini tasiran son damla oldu.

Boylece ulke genelinde politik ve ideolojik olarak AKP'ye karsi cikis meydanlarda birlesti. Bu arada 1940 oncesi doganlar ve sagligi el verenler de zaten ayni T.C. Devleti politikasinin gencligi idi. Iste boylece tum ulkenin her turlu ve her yastaki vatandasi biatcilar cikarcilar seriatcilar ve teokratik otokratik ideolojik politik islam yanlilari haric gezi parki direnisinde bulustu.

AKP'nin basta kendine bagladigi genclik biatci ve sorgulamayan genclik olarak sadece cikar temelinde ve egitildikleri temelinde AKP'nin yanindadir. Onlarin ebeveynleri de ya inancsal muslumanlar ya da hala AKP'nin diktatorlugunu sirf islam adina "demokratik" olarak algilayan ya da %50'yi demokrasi sanan kesimdir.

Evet bu durumda bakalim.

Bugunlerde baslayacagi algilanan bir sokak kutuplasmasinda, acaba kitlesel olarak gezi parki halk direniscileri mi, yoksa biatci ve henuz AKP'nin diktatorlugunun ve de politik/ideolojik islam otokrasisinin farkina varamayan ve hala AKP'yi bir yerde her turlu cikari icin destekleyen kesim mi sayi olarak biribirine ustun gelecek?

Bu arada askerin ve de kendini cesitli nedenlerle seyirci durumunda tutanlarin ve cekimserlerin kitlesel %'si nedir? ve boyle bir kutuplasma da, acaba nerede yer alacaklardir?

Buyun bunlari yasayipo cok yakinda gorecegiz. Buradan bugunku genclige uc genc yetistirmis olarak 1970'lerin de genci olarak soyleyecegim soz sey sudur.

Yasaminizda ya biat edersiniz kul madde mal meta olursunuz.
Ya yasaminizi kendiniz yasama adina her verileni sorgular birey bilincine ulasir ve kendinizin dahil tum insanligin hak ve ozgurlugu icin mucadele verirken, kimsenin de hak ve ozgurlugune mudahele etmezsiniz.

Iste bu gezi parki gencligi boyle bir hak ve ozgurlukcu gencliktir, diger gencligin onlarin her turlu ebeveyninin, ve de daha onceki nesilinin toplumun her turlu ekonomik politik ve ideolojik kesiminin bugunku gezi park gencxliginden ogrenecegi cok sey var.

Sadece onlari takip edin, yaptiklarini algilamaya calisin ve eger karsi cikacaksaniz da, sizlerin neden onlarin yaptiklarini yapamadiginizi sorgulayan.

Cunku ulke toplum ve dunyanin insanlik ve her turlu degerinin gelecegi bu dunya sorgulayici gencliginin kendilerini duyurabilmesine ve bilincli ve farkinda olarak azimle kararla ve tam bir insanlik bilinci ile dusunup davranmasina baglidir.

Hepimiz bugunun gezi parki direniscisi genclerden ogrenecegi o kadar cok sey varki.

Bizler boyle bir genclik yetistirebildigimiz icin ben sahsen kendi adima ve insanlik adina cok mutlu ve umutluyum.

Boyle bir gencligin yetisiminde kendi adima vermis oldugum dusunce ve bilgi paylasiminin da bosa gitmedigini boylece gormus oluyorum.

Bu da beni daha bir dusunce ve bilgiye sarilmami kendimi her turlu her konuda sorgulamami ve en azindan bu gencligin gerisine dusmeme adina da kendimi en az onlarin kendilerini gelistirmesi kadar gelistirmemi sagliyor.

Ulkemin ve toplumumun sorgulayici bilincli farkin farkinda olan birey olmus gencleri, sizinle kendi adima dunya gencligi adina ve insanlik adina gurur duyuyorum.

Cunku bu bilincli birey cikisinizla sadece ulkemize ve cografyamiza degil; dunyaya ve cografyasina yeni bir soluk getirdiniz.

Eminim sizleri yetistiren ve egitimde payi olan ebeveynleriniz de eski nesil de sizden gurur duyuyor. Cunku bugune kadar ulke ve toplumumuzda hic bir neslin yapamadigi bir seye imza attiniz. ideolojik politik bir teokratik otokratik diktatorluge, insanliginizla hak ve ozgurluklerinizle ve her turlu farkin farkinda olarak hak ve ozgurluk desteginiz ve savununuzla karsi ciktiniz ve direnmektesiniz.

Durmak yok, yola devam. Sadece ulke ve toplum degil; tum dunya sizleri gipte ederek saskinlikla anlamaya calisarak ve de kiskanclikla izliyor.

• Like 5

• 4 hafta sonra...

AKP insanların yaşam tarzına müdahale ediyor mu? Bu soru çokça soruldu ve üzerinde sıkça tartışıldı. Kısaca evet diyebiliriz. 

Peki Gezi Parkı eylemlerinde aktif rol oynayan gençlerin ekserisi demokrat ve özgür düşünceli bireyler midir? İşte bu sorunun cevabı net olarak ''HAYIR''dır.

Biliyorum çünkü 3 hafta önce bir gözlemci olarak Gezi Parkı ve çevresinde bulundum. Eylemcilerle sohbet etme fırsatı buldum.

Eylemlerde çok farklı düşünen insanlar vardı. Ve onlar bazı kesimlerin ''hareketi sahiplenme'' saçmalığından oldukça rahatsız oluyordu.

Mesela ''Mustafa Kemal'in askerleriyiz'' sloganları eşliğinde yürüyen eylemciler, AKP'ye karşı olan ama kemalist olmayan kesimlerin desteğini kaybedebilir.

Bir komünist, bir liberal, bir anarşist veya ideolojilerden tamamen özgür bir birey kimsenin askeri olmayı kabul etmeyecektir. 

Meydanlardakilerin bir kısmının özgürlükten ziyade, kendi ideolojilerini topluma dayatabildikleri eski ortamlarını arzuladıkları belirginleştikçe işin rengi değişecektir.

Hiçbir siyasi partinin müdahalesi olmadan kendiliğinen başlayan bu doğal halk ayaklanması, kısa süre içinde çeşitli partiler tarafından sahiplenildi.

Komünist partilere göre halk sosyalizm; kemalist partilere göre halk kemalizm; liberal partilere göre halk liberal demokrasi istediği için sokaklara dökülüyordu.

Oysa asıl olayı göremediler: Siyasi ideolojileri ön plana çıkardıkça AKP karşısında birleşen kalabalıkları böldüler ve yine kaybettiler...

AKP insanların yaşam tarzına müdahale ediyor mu? Bu soru çokça soruldu ve üzerinde sıkça tartışıldı. Kısaca evet diyebiliriz. 

Peki Gezi Parkı eylemlerinde aktif rol oynayan gençlerin ekserisi demokrat ve özgür düşünceli bireyler midir? İşte bu sorunun cevabı net olarak ''HAYIR''dır.

Demokrat ve ozgur bireyden ne algiliyorsun? Ayrica "ozgur dusunceli" sence ne demektir. Buradaki "ozgurluk" politik temeldeki liberty degil; etik temeldeki freedomdur. O yuzden bu gencler birey bilinci ve farkindaligi olarak kendi hak ve ozgurluklerinin mucadelesini verirken, verenlere destek ve verilmesi icin de mucadele veriyorlar.

Biliyorum çünkü 3 hafta önce bir gözlemci olarak Gezi Parkı ve çevresinde bulundum. Eylemcilerle sohbet etme fırsatı buldum.

Eylemlerde çok farklı düşünen insanlar vardı. Ve onlar bazı kesimlerin ''hareketi sahiplenme'' saçmalığından oldukça rahatsız oluyordu.

Mesela ''Mustafa Kemal'in askerleriyiz'' sloganları eşliğinde yürüyen eylemciler, AKP'ye karşı olan ama kemalist olmayan kesimlerin desteğini kaybedebilir.

Bir komünist, bir liberal, bir anarşist veya ideolojilerden tamamen özgür bir birey kimsenin askeri olmayı kabul etmeyecektir. 

Meydanlardakilerin bir kısmının özgürlükten ziyade, kendi ideolojilerini topluma dayatabildikleri eski ortamlarını arzuladıkları belirginleştikçe işin rengi değişecektir.

Butun bunlar birey bilinci almamis bir beynin zihniyetidir. Zaten hak ve ozgurluk taleplerinin farkliliginin bir nicelik olarak birlesebilmesi hareketin bir politik temeli olmadigini gosterir. Evet herkesin kendi politik/ideolojik bir inanci savundugu olabilir. Burada onemli olan herkesin herkesin savunduguna saygi gostermesi ve bunu one cikarmak yerine; yok edilen hak ve ozgurlukler icin ortak mucadele vermektir.

Hiçbir siyasi partinin müdahalesi olmadan kendiliğinen başlayan bu doğal halk ayaklanması, kısa süre içinde çeşitli partiler tarafından sahiplenildi.

Komünist partilere göre halk sosyalizm; kemalist partilere göre halk kemalizm; liberal partilere göre halk liberal demokrasi istediği için sokaklara dökülüyordu.

Oysa asıl olayı göremediler: Siyasi ideolojileri ön plana çıkardıkça AKP karşısında birleşen kalabalıkları böldüler ve yine kaybettiler...

Burada da algi yanilgisi var. Cunku hak ve ozgurluk arayan genclerin ve direniscilerin ortak noktasi bu, bunun ustune oturmak isteyenler olabilir. Yalniz kimse oturamaz. Cunku bu bir halk direnisidir ve halkin her turlu etik farkini bunyesinde barindirmaktadir. Zaten birey bilinci de apolitik olma adina budur. Cunku burada kimse kendi ideolojik politik inanci adina kimseyi yonlendirmemekte, ustelik herkes herkesin farkini saygi ile karsilamaktsadir. Bu tum etik degerler icin gecerlidir. Ister milli etnik kokensel, ister dini inancsalister ideolojik dogrusal.

Ben Amerika'dan yazmıyorum. Bizzat içlerinde bulundum. Aralarında bir sürü arkadaşım da var. Burada eleştirdiğim nokta gezi parkı eylemlerinde bulunuyor olmanın bir insanın biat kültüründen uzak olması manasına geldiği sanmandı. Böylesine eylemler, ortak değerler etrafında birleşilmesi gereken tavırları gerektirir. ''Hükümet istifa'' gibi ''Tayyip gitsin'' gibi sloganlar etrafında birleşecekleri yerde şu anda hayatta olmayan (ve dolayısıyla bizi asla duyamayan) liderlerin isimleri haykırıyorlardı. Oysa kemalistlerin temsil ettiği kesim bu ülkenin en fazla yüzde 25'idir. Ülkenin diğer bir %35'i de koyu AKP yanlısıdır. Öyleyse eylemciler, tarafını henüz seçmemiş olan %45'i etkilemek için uğraşmalılar. Ancak onlar bunun yerine birbirini dövdüler, birbirinin standlarını yıktılar. 8 haziran cumartesi akşamında ben gezi parkındayken büyük bir kavga çıktı. Kemalistler ve kürt milliyetçileri birbirine girdi. Yan taraflardan eli sopalıların katılmasıyla kavga büyüdü. İşte bunlar böylediler. Orada amaçları sadece özel yaşamlarını yapılan müdahaleleri protesto etmek değil. 

Bende senin gibi taraf olarak yazmiyorum. Yurt disinda olmak olaylari her yonuyle takip edebilmeyi onlemiyor.  Nedir gezi parki halk direnisinin ortak biat kulturu? var mi? varsa nedir?

Zaten algilanamayan kimsenin kimseyi bir sey icin zorlamasinin olmamasi. Yoksa sende diktator gibi bu eylemin arkasinda bu eylemi organize eden komplo gucler arar durursun.

Birey bilinci farki budur. Kendi talebin icin yola cikmak. Buradaki baska bir fark ta, talep icin yola cikani desteklemek ve talep icin yola cikmayi savunmak. Burada olan tamamen etik bir bilinctir. Ideoloji siyasi inancsal v.s. temeli ortak degiul; bireyseldir ve her bir birey her bir bireyin bu degerine de saygilidir.

Tabiki kavgalar da cikacaktir. Cunku kimse ayni bilincte degil. Yalniz olan ortak bilinc birey bilinci ve buna olan mudaheleye karsi cikmaktir. Iste Turkiye tarihinde bu bir ilktir. Ayrica sosyal nitelik olarak ta bir ilktir.

Cunku mkimse toplumsal nicelik olarak bir koyun surusu gibi tek bir etik yonlendirimi artik istememektedir. Bu ister dini ister milli olsun.