Jump to content

Ergenekon Politik Tertibi

evrensel-insan

Recommended Posts

Ergenekon ile ilgili o kadar cok sey yazildi cizildi ki!

Bu temelli diger tertiplerde (Balyoz, cerkezkoy v.s.) ve ergenekon adli tertipte bugun gelinen noktanin tek bitr bakis acisi vardir.

Ergenekon ve benzeri tertipler onceden her yonuyle planlanmis duzenlenmis ve her turlu sahteciligin yer aldigi tamamen TC kurulus ve sistemine yonelik duzenlenmis tertiplerin toplaminin bir koludur.

Ergenekon durusmalarina hak hukuk adalet yargi savunu v.s. temelli kavramlar aramak ve bulmaya calismak bosa bir cabadir.

Ergenekon tertibi benzeri tertipleri ile birlikte ve bir politik paketin parcasi olarak uygulanan POLITIK BIR SIVIL DARBEDIR. Yani TC devletinin 90 yillik tarihi sureci ile bir hesaplasma ve iktidar guc ve otorite olarak bunu alasagi etmek icin bu politika geregince one cikan isimlerin politik cezalandirilisi ve toplumu suru psikolojisi ve korku felsefesi ile bu sivil darbeye alistirma ve kabul ettirme hareketidir.

Bu ve benzeri tertiplerin ve politik paketin bunun disinda baska neler icerdiginin sivil darbe uygulamasi toplum ve farkli halklarinin her alaninda kesiminde sistem ve kurumlasmasinda egitim ve yetistiriminde planlandigi gibi devam etmektedir.

Bu acidan daha once Balyoz tertibinde oldugu gibi, Ergenekonda'da cikan cezayi uygulamalar ve sureler ayni politik intikam ve tertibin bir parcasidir.

Eger bugun cikan kararlara hala "sasiranlar" ve kafasinda soru isareti tasiyanlar varsa; oturup bir daha dusunsunler.

Cunku bugun ulke ve toplumu her alanda politik cikar amacli ikiye bolunmustur. Kimin ne tarafta yer alacagi ve toplumsal bir hareketin de ne yone akacagi bir suru faktore baglidir.

Yalniz tarih dusunme zamani tanimaz. O yuzden herkes bu sivil darbenin sonunda ne oldugunu bugunden gormesi artik elzemdir. Cunku bugun verecegi savas onun ya direnis ya da teslim olus savasi olacaktir.

• Like 1

• 3 ay sonra...

Ergenekon, balyoz ve benzeri davalarla mevcut hükümete muhalif insanların sesinin kısıldığına dair iddialarda elbette haklılık payı var. İnsanlar ''ya beni de alırlarsa'' diye endişeleniyorlar. İçeri alınan gazetecilerin ekserisinin AKP'ye muhalif çizgide olmaları da bu şüpheleri artırıyor. Ancak bu demek değildir ki Türkiye'de askeri darbeleri arzulayan, asker gelsin diye yolunu gözleyenler yok. Cumhuriyet mitinglerindeki insan kalabalıklarının askeri darbe hayaliyle yanıp tutuştuğunu bilmeyen kalmadı herhalde. Çevremdeki arkadaşlarım arasından bile askerin darbe yapmasına sıcak bakanları görüyor olmak beni üzüyor açıkçası. Evet, şu anda hükümet siyasi otoritesini devletin bağımsız olması gereken kurumlarının üzerine baskı yapmakta kullanıyor olabilir, AKP gibi dini ve otoriter bir partinin demokrat olmasını beklememiz abesle iştigaldir. Amma ve lakin, kendini devletin yegane sahibi gören askeri elitistlerin de bir şekilde önlenmesi gerekiyordu. Ben bir asker düşmanı değilim, ama milliyetçilik ideolojisinden hiç hoşlanmıyorum. Milliyetçiliği kimseye danışmadan darbe anayasına koyarak insanlara silah zoruyla dayatmasını da hiç hoş karşılamıyorum. 

Ergenekon, balyoz ve benzeri davalarla mevcut hükümete muhalif insanların sesinin kısıldığına dair iddialarda elbette haklılık payı var. İnsanlar ''ya beni de alırlarsa'' diye endişeleniyorlar. İçeri alınan gazetecilerin ekserisinin AKP'ye muhalif çizgide olmaları da bu şüpheleri artırıyor. Ancak bu demek değildir ki Türkiye'de askeri darbeleri arzulayan, asker gelsin diye yolunu gözleyenler yok. Cumhuriyet mitinglerindeki insan kalabalıklarının askeri darbe hayaliyle yanıp tutuştuğunu bilmeyen kalmadı herhalde. Çevremdeki arkadaşlarım arasından bile askerin darbe yapmasına sıcak bakanları görüyor olmak beni üzüyor açıkçası. Evet, şu anda hükümet siyasi otoritesini devletin bağımsız olması gereken kurumlarının üzerine baskı yapmakta kullanıyor olabilir, AKP gibi dini ve otoriter bir partinin demokrat olmasını beklememiz abesle iştigaldir. Amma ve lakin, kendini devletin yegane sahibi gören askeri elitistlerin de bir şekilde önlenmesi gerekiyordu. Ben bir asker düşmanı değilim, ama milliyetçilik ideolojisinden hiç hoşlanmıyorum. Milliyetçiliği kimseye danışmadan darbe anayasına koyarak insanlara silah zoruyla dayatmasını da hiç hoş karşılamıyorum. 

Burada algilanmasi gereken onemli bir nokta var. Kimse kimseye sunu bunu istiyor v.s. diye yanasmiyor. Burada olmayan hukuk, yargi ve her turlu oynanan oyun uckagit, duzmece yalan dolan v.s. kisaca POLITIK BIR YARGI soz konusu. Karsi cikilan da bu.

Yoksa devlet ve hukumet olarak hukuku adaleti v.s. iceren suc olan bir yargi olsa ortada, kimsenin buna bir diyecegi yok.

Burada konu yarginin adaletin mahkemenin savununun v.s. olmamasi, aksine tamamen POLITIK BIR DUZMECE OLMASI. Karsi cikilan da bu.

En basitinden soralim. Nedir bu iceride suclanamadan tutulan kisilerin isledigi ve ispatlanmis sucu?