Jump to content

Turk Milliyetciligi ve Uniter Devlet Savasimi


evrensel-insan

Recommended Posts

1923 oncesi Ataturk, herkese kendine turk dedirtmek suretiyle, Anadolu'nun o tarihten gelen farkli milliyetlerini birlestirerek tek bir millet adi altinda ulkeyi isgal eden guclere karsi ve de ulke siyasetine karsi bir savasim vererek; TC'ni kurmustur.

 

Bugun TC fiili bir isgal altinda degildir. Bugunun sorunu, ulkenin toplumunun farkli halklarini ayni cografi vesiyasi butunlukte koruma ve ulkenin bolunmesini onleme ve cumhuriyetin korunmasi savasimidir.

 

Buradan sunu algilamak cok onemlidir.

 

Ne bir turk milliyetciligi ne de bir kurd milliyetciligi ya da baska bir milliyetcilik savasimi verilen savasim degildir.

 

Verilen savasim, TC nin her bir ferdinin kendi farkli milliyeti hak ve ozgurlugu temelinde diger milliyetlerin de fardleri ile butunleserek ayni cografyayi paylasma ve ayni siyasi sistemi koruma savasimidir.

 

Buradaki milliyetcilik savasiminda, 1923 savasi icin kendinden turk denmesini istenen her bir ferd cok iyi dusunmelidir. Cunku eger diger milliyetler ile birlikte bu savasi verecekse, ve de buna turk milliyetciligi diyecek se; once turk demekten ziyade TURK OLMANIN bilisselligini kazanarak, kurd ermeni v..s. olanlar ile birlikte ayni duzeyde ve ayni amaclarla bu savasi vermelidir.

 

Cunku kendini degil, herkesi turk olarak algilayan bunun sadece bir 1923 oncesi verilen bir savasimin pragmatist bir yanasimi oldugunu algilamalidir. Cunku bu pragmatisizmin amaci HERKESI TURK YAPMAK DEGIL; HERKESE TURK DEDIRTMEKTIR.

 

Iste bugunku savasim DEYENLERIN DEGIL OLANLARIN SAVASIMIDIR. Bu olanlarin da milliyet olarak ne oldujklari onlarin kendi hak ve ozgurlugudur.

 

Iste burada kendisine turk diyenin algilamasi gereken nokta cok onemlidir. Ya bu savasa bir turk ferdi olarak katilacak, ya da varsa kendi milliyetini ortaya koyarak katilacaktir.

 

Buradan iki sonuc cikar. Bu da turklugun durumu.

 

Iste bu siyasi ve uniter savasimda; kendisine turk diyenin iki yolu vardir, ya ferdi turkluk; ya da turklugun de bir milliyet oldugunu ve diger milliyetler ile esit oldugunu algilamak.

 

Iste her bir ferdin bu savasimi ancak her bir ferdin hem kendi milliyetinin hak ve ozgurlugunu hem de kendi disindaki milliyetlerin hak ve ozgurlugunu savunarak ve koruyarak kollayarak kazanilir.

 

Cunku bugunku savasim, her bir milliyetin hak ve ozgurlugunde ulke butunlugu birligi ve beraberliginin uniterligi ve siyasi yapi ve isleyisini koruma/kollama savasimidir.

 

Bu savasimi milliyetci bir teklige ve ayrimciliga tasimak; tam da emperyalist zihniyetin ve iktidarin istedigini onlara vermektir.

 

Ya her fark har farki taniyacak ve hak ve ozgurlugunu verecek; ya da farklar emperyalizmin istedigi dogrultuda, ulke iktidari eliyle hem bolunecek hem de siyasi olarak cumhuriyetten teokrasiye toplumdan cemaate/ummete demokrasiden otokrasiye donusecektir.

 

O yuzden her bir fardin milliyeti ve uniter savasimdaki milliyetinin yeri diger milliyetler ile ve uniter savasimi verenler ile esittir. Kurulacak uniter devletinde hic bir sekilde bir milliyeti one cikarma ve hakim kilma icerigi olamaz. Cunku uniterdevlet, tum milliyetlerine insan haklari evrensel hukuk ve hak ve ozgurluk olarak esit mesafede ve esit korumadadir.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...
On 04.03.2013 at 07:59, evrensel-insan yazdı:

Ne bir turk milliyetciligi ne de bir kurd milliyetciligi ya da baska bir milliyetcilik savasimi verilen savasim degildir.

Çok güzel söylemişsin de bu dediğin bu ülkede hiçbir zaman yapılamadı. Devletin böyle bir şeyle savaşma derdi yok. Tek derdi angaje olduğu global ticaret ağında daha fazla para toplamak ve bu parayı devleti ele geçirmiş 50000 kişilik kadroyla paylaşmak. ( Aileleriyle birlikte 150000 kişi olsun)

Türkiye'de Türkçülük Kürtçülük duyduk da lazcılık duydunuz mu?

Ama bakın bir laz bir kürtten veya bir Türkten daha fazla IRKÇIDIR..

Şuan Türkiye devlet kadroları laz ırkçıları kafatasçıları tarafından ele geçirilmiş durumdadır.

Irkçılığın önüne bir niteleme koymak yanlıştır. lazı kürdü Türkü İngiliz farketmez hepsi aynı bok çukuruna dönüştürür yurdumuzu.

Irkçılığa karşı direnme yapılmıyor bu vatanda. sadece ırklar arası gizli savaş var. Bir ırkçı kendi ırkını doldurduğu devlet kadrolarında yerini sağlamlaştırmak için başka bir ırkı düşman olarak hedef seçiyor. 

Olay bundan ibarettir.

 

Link to comment
Share on other sites

Türkiye'yi bu bölücü savaşa getiren yine kendi politikalarıdır. Dünyada savaşlar göçler krizler döneminde ne kadar vasıfsız göbekten bağlı tipler var hepsini kardeş , ümmet , soydaş adı altında ülkeye doldurdu. Ülkede bulunan vasıfsız cahil sayısı arttıkça bunları toplayacak ideolojik ve dini ağlar örüldü. Herkes kendi birey olma hakkını ait olduğu örgüte borçlandı. Çünkü devlet onları ait oldukları örgütlere borçlandırdı.

Eskiyle yeniyi kıyaslamak zor ama eskiden küçük küçük başlayan bu hareket hiç gerilemeden son sürat günümüze kadar gelmiş ve günümüz ülkesini doğurmuştur.

Günümüzde ülkede sadece Suriyeli sorunu yok , Türki cumhuriyetler sorunu da var . Özbeki , türkmeni tatarı azerisi ne kadar vasıfsız varsa ülkemizdeler. Yarın öbür gün sizden bizden çaldıkları haklar ile başınıza patron olduklarında yine aynı seviyesizlikle ülkedeki gelişmeye çalışan insanları aşağışayacaklardır.

Geçmişte bunun örnekleri aşırı derecede fazladır. Bulgar göçmenleri, ırak türkmenleri, azeriler, pakistanlılar ve şimdi de Suriyeliler senin benim olmadığım kadar kolay bir şekilde devlete memur olabiliyorlar.

Sonuçta bize hedef verdikleri gelecek doğdukları ülkelerdeki diktatörlükten öteye gitmiyor. Beş göbek soyu bu ülkede bulunanlar ise ağır şartlarda yaşamaya zorlanıyor.

Siyaset içerisinde bakın çoğunluk bu isimlerden oluşur ve ırkçılığın da gizliden gizliye yapar.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...