Jump to content

Bu Şike olayından...

AOG

Recommended Posts

İtiraf ediyorum futboldan pek anlamıyorum.

Amacımda futbolu, şike varmı yokumu tartışmak değil.

Derdim farklı.

Ben bu kulüplerin başkanlarını ve taraftarları konuşmak istiyorum.

Taraftarın çoğu halkın alt tabakasındadır. Çoğu emekcidir, asgari ücretlidir. Tek keyif aldığı yer kahvehane ve futboldur. Emeğini kodomanların hizmetine sunar. Kodomanlarda onun emeğini iyi kullanırlar.

Futbol yöneticilere baktığında hepsi kodomandır. Onlarda Futbolu severler ama yönetmeyi daha çok severler. Onlar için futbol hobidir. Emekciler için stres atma yeridir.

Kodomanlar eğlenirkende emekcileri kullanırlar ve iş yaparkende.

Vatandaşların hem gelirleri hemde eğencesi kodomanların elindedir. Karar veren yine onlar.

Entresan olan burada sıradan halkın iradesi söz konusu olmaması. Kulüp nasıl yönetileceği, kimler yöneteceği, Hangi futbolcular satılacağı, kimler alınacağı kodomanlar karar verir. Taraftara sadece alkışlamak düşer.

Sıradan bir vatandaş olarak kodomanların eğlencesine neden dahil oluyoruz ?

Yemeklerine, partilerine bizleri dahil etmezler. Futbolu bizler gibi tribünlerde izlemezler, bunu hakir görürler. Onlar için ayrılmış lojalar vardır. Makul olan burada oturmaktır.

Eğer kodomanın takımı iyi iş başarırsa kendini alkışlatmayı sever. "En büyük başkan bizim...". Görüldüğü gibi pohpohlanmayı sever. Taraftarda başkanını pohpohlamayı sever. Burada bir anlaşmazlık söz konusu değil. Gayet uyum içindedirler kodomanlar ve taraftarlar.

Bu aleve daleve işlerde noluyor ? Şikede neyin nesi ki ? Sıradan halk bunu istermi ?

Halkı kaleye alan kim ki ? onlar sadece pohpohlasın ve alkışlasın. Arada bir futbolculara ve kodomanlara küfür etme izinleri vardır. Eğer abartılırsa haddini bildirmesini kodomanlar bilir. o uyum o zman bozulur.

Peki şike mike neden yapılır. Bunun cevabı basit; kodomanların tüm işleri böyledir de ondan. Halkta, taraftarda kodomanlarından farklı değil. Takımı kazansında nasıl kazanırsa kazansın düşüncesindedir.

TFF'nin nasıl çuvaladığını da gördük. Çünkü onlarda kodomanlardan oluşuyor. Hakemler onların emrindedir, Gazetecilere kart veren onlardır. Futbolculara, taraftara, kulüplere ceza meza onlar kesiyor.

Konu resmiyete kurallara gelince burada kodomanlar çuvallıyorlar. Gayri nizami çalışmak kendilerine hak görüyorlar. UEFA bunlardan rapor istediler. Ne yazacaklarını bilemediler.

UEFA anlaması için bir bilirkişi tee fransadan göndermek zorunda kaldı. Yazılan raporda kodomanlarımızın alehinde olduğu için, raporuda anlaşılmaz hale getirdiler... Bunun için kendi emrinde olan avukat ve gazetecileri kullanarak oluyor.

Yadırgayacak bir durum değildir. Bende olsam o mevkide bende tüm olanaklarımı kullanırdım. O olanakta bizim ülkemizde bilhasa çoktur. Kodomanlara o imkanı gözümüz kapalı ne yazık ki sunuyoruz.

Bu kodomanlar nereye el atsalar oradan kokular yükselmeye başlar... Çok pahalı parümler kulandıkları için olabilir. Ama bence kodomanların yapıları öyledir.

Herşeyi yapamaycağını anlamaları, sınırlarını bilmeleri için güçlü siyaset adama, korkusuz savcıya ihtiyaç yoktur.

Daha çok dirayetli ve bilinçli bir halka, taraftara ihtiyaç vardır. Bu şike olaylarında taraftar bu olayı kınadığını ben görmedim. Daha çok yolsuzluk yapan başkanların arkasında olduklarını beyan etmişlerdir...

Durum böyleyken daha halen sizler taraftarmısınız ?

• Like 2