Jump to content

AKP'nin Seçmen Profili belli oldu


panteidar

Recommended Posts

AKP'nin %50 sırrı ortaya çıktı

AK Parti'nin araştırmasına göre, 12 Haziran'da 3.5 milyon Atatürkçü-Kemalist seçmen AK Parti'ye oy verdi.

Atalay "AK Parti'ye azımsanmayacak oranda seküler kimliğe sahip grup oy verdi" dedi.

 

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 12 Haziran seçimlerinde alınan yüzde 50 oy oranı sonrasında "yüzde 50 neden oy verdi, diğer 50 neden vermedi araştıralım" dediği çalışma tamamlandı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın koordinasyonunda Anar ve Pollmark tarafından yapılan çalışma geçen hafta içinde Başbakan Erdoğan'a sunuldu. 22 Haziran-10 Temmuz tarihlerinde 26 ilde 28 bin 723 AK Parti seçmeni üzerinde gerçekleştirilen araştırmada ilginç bulgulara ulaşıldı.

 

SEKÜLER KİMLİK

Sabah gazetesinin haberine göre AK Parti'ye oy veren 21 milyon 466 bin 356 seçmenin yüzde 27.1'i kendini muhafazakar, yüzde 24.4'ü Türk Milliyetçisi, yüzde 16.4'ü Atatürkçü- Kemalist, yüzde 7.2'si sosyal demokrat, yüzde 5.9'u liberal- demokrat, yüzde 3'ü ulusalcı ve yüzde 1.4'ü Kürt Milliyetçisi olarak tanımlıyor.

 

Bu değerlendirmeler ışığında Erdoğan'a yapılan sunumda şu ifadelere yer verildi: "AK Parti'ye azımsanmayacak oranda seküler kimliğe sahip toplumsal gruplar oy verdi. İdeolojik kalıplar kırıldı." Değerlendirmelerde kendisini Atatürkçü-Kemalist olarak tanımlayan AK Parti seçmenin oy oranının CHP, MHP ve BDP'nin aldığı oy oranı açısında ne anlama geldiği de yorumlandı.

 

İşte o ayrıntılar:

 

* Kendisini Atatürkçü- Kemalist olarak tanımlayan yüzde 16.4 oy oranı AK Parti seçmeninin 3 milyon 520 binini temsil ediyor. Bu oran kendini Atatürkçü değerlerle özdeşleştiren ve 11 milyon 147 bin 736 oy alan CHP seçmenin üçte birine, 5 milyon 575 bin 993 oy alan MHP seçmeninin yarısına, 2 milyon 826 bin 31 oy alan BDP destekli bağımsızların seçmeninin 1.5 katına karşılık geliyor.

 

* Kendisini Türk Milliyetçisi olarak tanımlayan yüzde 24.4'lük oran AK Parti seçmeninin 5 milyonuna karşılık geliyor. Bu sayı da kendisini Türk milliyetçisi olarak tanımlayan MHP seçmeninin tamamını karşılıyor.

 

* Kendisini Kürt Milliyetçisi olarak tanımlayan seçmenin oranı yüzde 1.4. Bu oran yaklaşık 150 bin seçmene karşılık geliyor ki bu BDP destekli bağımsızların aldığı oyun yüzde 6'sına eşit.

 

http://www.gazeteport.com.tr/haber/55460/iste_yuzde_50nin_sirri#

Link to comment
Share on other sites

Aşağıdaki likte, 05-10-2011 tarihli Radikal gazetesindeki köşesinde bu konuya değinen Tarhan ERDEM, rakamlarla nasıl oynandığını açıkça izah ediyor.

 

http://www.radikal.c...1&CategoryID=98

 

 

Üstelik siyasal bir partinin tüm sosyal sınıfların çıkarlarını gözetiyorum iddiası en hafif tabiriyle oportunistlikle izah edilebilir.

Düzenin devamından çıkarı olan bu partiye oy verenler ise bunu algılamaktan yoksun zavallılardır.

Link to comment
Share on other sites

Aşağıdaki likte, 05-10-2011 tarihli Radikal gazetesindeki köşesinde bu konuya değinen Tarhan ERDEM, rakamlarla nasıl oynandığını açıkça izah ediyor.

 

http://www.radikal.c...1&CategoryID=98

 

 

Üstelik siyasal bir partinin tüm sosyal sınıfların çıkarlarını gözetiyorum iddiası en hafif tabiriyle oportunistlikle izah edilebilir.

Düzenin devamından çıkarı olan bu partiye oy verenler ise bunu algılamaktan yoksun zavallılardır.

 

Tarhan Erdem'in yazısını vermen çok yararlı oldu ogobi.

Bu arada hoşgeldin, iyi forumlar.

 

http://c1110.hizliresim.com/11/10/5/12036.jpg

 

Tarhan Erdem'in anketi yapanlardan elde ettiği bu kesin tablodan görülüyor ki; oranların toplamı %117'yi buluyor.

%17'lik fazlalık Tarhan Erdem'in de belirttiği gibi deneklerin birden çok şık işaretlemesinden ya da kendini çift sıfatla nitelemesinden kaynaklanıyor.

Yani, örneğin bazı denekler kendisini "milliyetçi muhafazakar", "Atatürkçü, ulusalcı", "Muhafazakar islamcı" gibi tanıtıyor. Bu yüzden de sonuç 100'ün üzerinde çıkıyor.

Bu bir hatadır.

hata deneklerden değil, araştırma şirketinden kaynaklanıyor.

Ya da bilinçli olarak özellikle böyle sunuluyor ki; AKP'ye oy veren kitle içinde laik-sekuler kesimin de önemli yer tuttuğunu vurgulayabilsinler.

 

Buna rağmen AKP'ye oy veren kitlenin sadece islamcı, liberal ve muhafazakarlardan oluşmadığı, çeşitli nedenlerle Atatürkçü, ulusalcı, sosyal demokrat ve milliyetçi olanların da oy verdiği açıktır.

AKP'nin milliyetçi kesimden oy aldığı zaten biliniyordu, bu şaşırtıcı değil.

Kendisini Atatürkçü, ulusalcı ve sosyal demokrat görenlerin AKP'ye oy verme sebepleri ise kolay izah edilebilecek bir konu değil.

Sebepler içinde elbette hatır için, menfaat için, küskün oldukları için, sözde istikrarın devamı için ve muhalefeti yetersiz gördükleri için gibi nedenler vardır ama bunlar tek başına ikna edici olamaz. Bu sebeplerden her birine saflığı, salaklığı ya da ahmaklığı da eklemek gerekir.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...