Jump to content

Bir sorum olucak

TheUniverse

Recommended Posts

Kuantum köpüğü denen yer 10 üzeri -43 ile gösterilen ve çok çok kücük olup zamanında pürüzlü oldugu ve solucan deliklerinin bulundugu olan yer olarak biliyorum.Bana daha kapsamlı açıklayabilecek bir arkadaşımız varmı?

KUANTUM KÖPÜĞÜ VE VAKÜM DALGALANMALARI

Aniden ortaya çıkıp 10^-21 saniye içinde yok olan zerreler için virtual particles (yalancı zerreler) denir.

Ve bu ilginç olgu vaküm dalgalanması olarak bilinir.

Kuantum ölçülere inince boş olduğuna yemin edebileceğimiz uzayın, kuantum zerrelerinin aktif olarak doğup battıkları ilginç bir dokusu olduğunu gözlemleriz.

Bu gözle görünmeyen alem için kuantum köpüğü terimi de kullanılır.

Kuantum köpüğü terimi kavramı ilk defa Nobel ödüllü fizikci John Wheeler tarafından 1960’lı yıllarda teklif edilmiştir.

Aslında bu Einstein’ın özel görelik kuramındaki uzay-zaman antitesinden başka bir şey değildir.

Bu açıklama, 10^-33 cm'lik ölçülerde, uzayın dokusu olduğu kavramına bir açıklık getirmeyi amaçlamaktadır.

Çekim kuvvetinin diğer kuvvetlerin niteliklerini paylaşan bir alan oluşturduğunu biliyoruz.

Buna göre bu alanda da kuantum fiziğine göre bir belirsizlik söz konusudur.

Einstein’ın genel görelik kuramına göre çekim alanı ve uzay zaman matematiksel olarak aynı şekilde davranırlar ve aynı belirsizlik kuramına tabidirler.

Buna göre aynı anda uzay-zamanı (uzamı) hem de onun değişme oranı belirsiz olacaktır.

Wheeler bu belirsizliklerin 10^-33 smlik bir ölçüyü ve 10^-43 saniyelik zamanı tuttuğunu imgelemiştir.

Uzay-zamanın köpüklü bir niteliği olacağını ve onun geometrisinde belirsizlik yasasına göre vuku bulacak ani değişikliklerin çeşitli karmaşık ve zengin bir doku oluşturacağını ileri sürmüştür.

Bu ortamda açığa çıkan kuantum kara delilerini çapı 10^-33 sm olacak ve onlar 10^-43 saniye içinde kaybolup gideceklerdir.

Tabii bu kuramsal yaklaşım şimdiye kadar deneylerle gözlemlenmemiş olup Wheeler’in zengin imajinasyonunu ürünüdür.

Burada önemli olan vakümun dalgalandığı ve yalancı zerrelerle dolu son derece aktif bir alan olduğu gözlemleri ve bunun üzerine geliştirilen kuramlardır.

Görüldüğü üzere kuantum köpüğünün solucan delikleri ile hiç alakası yok.

Solucan delilleri diye delikler yok zaten. Solucan delikleri kurgu bilimsel bir fantezi.

teori,bilim kurgu ve fantezi değil.O kadar emin konuşuyorsunki 10-43 san cm'i inceledin var bulamadın gibi.Stephan Hawking'in iddasın söylüyorum ben sana.Onun yalancısıyım.Ve ben olduguna inanıyorum hayalden ibaret değil.Bu yazıyıda internetten almışsın.Kendin yazmaya bile üşenmişsin gelip bilim kurgu diyorsun.Zamanda pürüzlüdür ve çatlakları vardır.Bu fizikte temel prensiptir.Hiçbir şey dümdüz değildir.

teori,bilim kurgu ve fantezi değil.O kadar emin konuşuyorsunki 10-43 san cm'i inceledin var bulamadın gibi.Stephan Hawking'in iddasın söylüyorum ben sana.Onun yalancısıyım.Ve ben olduguna inanıyorum hayalden ibaret değil.Bu yazıyıda internetten almışsın.Kendin yazmaya bile üşenmişsin gelip bilim kurgu diyorsun.Zamanda pürüzlüdür ve çatlakları vardır.Bu fizikte temel prensiptir.Hiçbir şey dümdüz değildir.

Sana cevap veren bilimadamidir yegen :unsure:

açtıgım konulardaki cevaplarına bakarlarsa görürsün.Stephan Hawking in her fikrine yok saçma yok olmaz.Valla bilmiyorduk.Senin stephan hawking den daha iyi bir bilim adamı oldugunu sen burda harcanıyorsun.Nasaya git direk alırlar valla

Yani sen yalanının kanıtını bana bırakıyorsun.

Kanıtın olsaydı gösterirdin..

Sen tam bir yalancısın.

Çok kötü yakalandın..

Bu başlıkta eğlencelik tartışmalar dönüyor anlaşılan.

Renkli bir forummuş burası.

Solucan delikleri gerçekten de bilimkurgu fantezisi gibi duruyor hakikaten de. Bilimsel verilerle desteklenmese de insanların ilgisini çektiği için gündemde tutuluyor.

Stephen Hawking'in solucan deliklerinin lehine bir şey söylediğini duymamıştım daha önce varsa kaynağını göster biz de bilelim. :)