Jump to content

Recommended Posts

İmrul Kays(Necid, 520-Ankara, 565); Ay'ın ikiye bölünmesi masalını ilk kez ortaya atan, 6. Yüzyıl'da yaşamış putperest bir Arap şairiydi. Ay'ın ikiye yarılması, Arapça'da Şakk-ı Kamer olarak geçer. İşte, Kays'ın o meşhur 'Ay Yarıldı' şiirinin çarpıtılmamış haliyle Türkçe çevirisi:

''Kıyamet yaklaştı ve Ay yarıldı.
Ve ortaya bir ceylan çıktı, yüreğimi aldı ve sonra kaçtı.
Bembeyaz, kaliteli, uykulu gözleri; festival zamanı önümden geçti.
Süslenip sanki beni vurdu ve bakışları da işe koyulup, birer ok gibi beni kesip geçti.

Ve benden uzağa, ağıldaki kuru çöplerin duvar gibi yükseldiği köşeye kaçtı.
Benden tek saat bile uzaklaşması, o an bana acı ve ağır bir yük gibi geldi.
Güzellik yanaklarının her yanına, tıpkı keskin bir maskarayla yazılmış.
Ay, yine karanlığın içine yolculuk ediyor ve Ay'la birlikte gecenin seyahatini görüyorum.

Karanlığın çöktüğü vakit geceye and olsun ki, her şey ortaya çıktı.
Yağmurlar yanaklarımdan süzülürken, kıyamet yaklaştı ve Ay yarıldı.'' İmrul Kays

Kays'ın Ay Yarıldı şiirinin aynısı, Kur'an-ı Kerim'in Kamer(Ay/Moon) ve Duha(Kuşluk Vakti/Tea-Time) Sureleri'nde geçer.

Kamer 1: ''Kıyamet yaklaştı ve Ay yarıldı.'' Diyanet İşleri Yeni Meali

Kamer 29: ''Derken, (kavmin en azgını olan) arkadaşlarını çağırdılar. O da işe koyuldu ve deveyi kesti.'' Diyanet İşleri Yeni Meali

Kamer 31: ''Şüphesiz biz, onların üzerine tek bir korkunç ses gönderdik de; onlar, ağıldaki hayvanların çiğneyip ufaladıkları kuru çöpler gibi oldular.'' Diyanet İşleri Yeni Meali

Duha 1-3: ''Kuşluk vaktine ve sükûna erdiğinde geceye yemin ederim ki Rab'bin seni yalnız bırakmadı ve sana darılmadı.'' Diyanet Vakfı Meali

İlgili linkler:

1) https://www.dinvemitoloji.com/2017/11/kamer-suresi-kurandan-once-yazildi.html

2) https://www.kuranmeali.com