Jump to content

Kemalizm

karakedi

Recommended Posts

AKP'yi ne zaman ve nerede savunmuşum? Hayal görüp o hayaller üzerinden bana saldırıyorsunuz şu anda. AKP ülkeyi ne demokratikleştirebilir ne de ilerletebilir, bunu CHP hiç yapamaz; ama siz AKP ile CHP arasında kişiyi bir tercihe zorlamaya çalışıyorsunuz, bu da siz kemalistlerin kronik hastalığı. Size göre bir insan ya laiktir ya dinci. Başka bir yol yoktur ve başka bir ideoloji işe yaramaz zannediyorsunuz.

Bu ülke hastalıklı bir ülkedir ve kangren iyice yayılmıştır. Zor ile değiştirilmelidir. Hedef 2023 :)

Bana göre bir insan ya laiktir ya da değildir. Laik olmayıp da dinci olmayan olmaz..

Önce bunu anlamanız gerekiyor.

Sorun AKP'yi savunmak değil. Atatürk ilkelerine saldıranların genel tutumu demokrasinin AKP ile başladığı merkezindedir.

Bu konuda sizin farklı düşündüğünüzü sanmıyorum. Ama düşünseniz de değişen birşey yok.

Çünkü kendinize oluşturduğunuz Kemalizm düşmanına bilinçsiz olarak saldırmaya devam edeceksiniz.

Ve ilginç olarak bu sözlerinizle sizin demokrasiyi savunduğunuza inanmak biraz zor..

Ülke hastalıklı ise bundan sizin gibiler sorumludur.

Eleştiren.. Yalnız eleştiren.. Ve çözüm aramayan..

Usandık sizin gibilerden... AKP bile çözüm bulduğunu düşünüyor.

Nedir sizin çözümünüz? Gangren olan ülkemizi nasıl kurtaracaksınız?

Lafla mı?

Bana göre bir insan ya laiktir ya da değildir. Laik olmayıp da dinci olmayan olmaz..

Önce bunu anlamanız gerekiyor.

Sorun AKP'yi savunmak değil. Atatürk ilkelerine saldıranların genel tutumu demokrasinin AKP ile başladığı merkezindedir.

Bu konuda sizin farklı düşündüğünüzü sanmıyorum. Ama düşünseniz de değişen birşey yok.

Çünkü kendinize oluşturduğunuz Kemalizm düşmanına bilinçsiz olarak saldırmaya devam edeceksiniz.

Ve ilginç olarak bu sözlerinizle sizin demokrasiyi savunduğunuza inanmak biraz zor..

Ülke hastalıklı ise bundan sizin gibiler sorumludur.

Eleştiren.. Yalnız eleştiren.. Ve çözüm aramayan..

Usandık sizin gibilerden... AKP bile çözüm bulduğunu düşünüyor.

Nedir sizin çözümünüz? Gangren olan ülkemizi nasıl kurtaracaksınız?

Lafla mı?

Gene sayıklıyorsunuz. Demokrasi AKP ile başlamıştır demiyorum; çünkü demokrasi bu ülkede hiçbir zaman başlamamıştır. Demokrasiyi savunduğuma da inanmamanız iyi olmuş çünkü demokrasiyi savunmuyorum. Demokrasi halkı demokrat olan halklar için işe yarar bir rejim olabilir. Türkiye gibi geri ve sürekli birbirlerini becermeye çalışan, siyaseti çözüm üretmek değil de kayıkçı kavgası yapmak amacıyla kullanan ülkelerde demokrasinin bir önemi yoktur. Aynı zamanda zararlı ve tehlikelidir.

Dünya görüşüm dolayısıyla -her ne kadar bunu da çıkar yol olarak görmesem de- tek beğeneceğim sistem sosyalist bir düzendir; ama ben millete ve milletin ortak değerlerine inanmam. İnsanlar için var olan sorunlar insanların yarattıkları yapılardan kaynaklanır. Devlet bir beladır.

Rejimler olmasa insanlar arasında bu kadar sorun olacağını da zannetmem.

Gene sayıklıyorsunuz. Demokrasi AKP ile başlamıştır demiyorum; çünkü demokrasi bu ülkede hiçbir zaman başlamamıştır. Demokrasiyi savunduğuma da inanmamanız iyi olmuş çünkü demokrasiyi savunmuyorum. Demokrasi halkı demokrat olan halklar için işe yarar bir rejim olabilir. Türkiye gibi geri ve sürekli birbirlerini becermeye çalışan, siyaseti çözüm üretmek değil de kayıkçı kavgası yapmak amacıyla kullanan ülkelerde demokrasinin bir önemi yoktur. Aynı zamanda zararlı ve tehlikelidir.

Dünya görüşüm dolayısıyla -her ne kadar bunu da çıkar yol olarak görmesem de- tek beğeneceğim sistem sosyalist bir düzendir; ama ben millete ve milletin ortak değerlerine inanmam. İnsanlar için var olan sorunlar insanların yarattıkları yapılardan kaynaklanır. Devlet bir beladır.

Rejimler olmasa insanlar arasında bu kadar sorun olacağını da zannetmem.

İyi de komünizm denendi tutmadı.

İlerde de insanlığın ona iltifat edeceğini sanmıyorum.

Rejimler olmasa insanlar birbirleini boğazlarlar..

İyi kötü rejimler onları biraz tutuyor..

İnsanlara bu kadar güvenmenizin bir nedeni varsa biz de bilelim.

Ben hiç güvenemiyorum.

AKP'yi ne zaman ve nerede savunmuşum? Hayal görüp o hayaller üzerinden bana saldırıyorsunuz şu anda. AKP ülkeyi ne demokratikleştirebilir ne de ilerletebilir, bunu CHP hiç yapamaz; ama siz AKP ile CHP arasında kişiyi bir tercihe zorlamaya çalışıyorsunuz, bu da siz kemalistlerin kronik hastalığı. Size göre bir insan ya laiktir ya dinci. Başka bir yol yoktur ve başka bir ideoloji işe yaramaz zannediyorsunuz.

Bu ülke hastalıklı bir ülkedir ve kangren iyice yayılmıştır. Zor ile değiştirilmelidir. Hedef 2023 :)

Haklısın, bu saydıklarının hiçbiri iş yapamaz ama sen yaparsın.

Sen müthiş bir dehaya ve aydın bir yüreğe sahipsin.

Keşke diktatör Kemal yerine ülkeyi sen kursaymışsın.

Ah be kardeşim sen geç doğmuşsun.

Olmaz böyle talihsizlik!

Kırarım ulan bu klavyeyi!

Herşeyden önce aranızda Kemalizmin ne olduğu konusunda kesin bir konsensus yok.

Kemalizmi bir öcü olarak görüyorsunuz ve o öcü herkese göre değişiyor.

Tek ortak paydanız o öcünün sizlere çok kötü şeyler yapmış olması..

İlginç olarak o kötü şeyler konusunda bile bir konsensusa varamıyorsunuz.

Garip yaratıklarsınız vesselam.

Birisi bana Kemalizmin tanımını yapsın.

Sonra onun Atatürk ilkeleri ile ne kadar bağdaştığına bakalım..

Burada olduğu gibi her kafadan bir ses çıkınca, Kemalizmin değil, sizin kötü olduğunuz sonucu çıkıyor.

Kemalistler çok korkutmuşlar sizi..

Onlar mı çok dehşet verici, yoksa sizler mi çok korkaksınız?

Hiç belli değil.

İyi de komünizm denendi tutmadı.

İlerde de insanlığın ona iltifat edeceğini sanmıyorum.

Rejimler olmasa insanlar birbirleini boğazlarlar..

İyi kötü rejimler onları biraz tutuyor..

İnsanlara bu kadar güvenmenizin bir nedeni varsa biz de bilelim.

Ben hiç güvenemiyorum.

Rejimler olmasa insanlar birbirlerini niye boğazlasın? İlkel kabilelerdeki insanlar birbirlerini mi boğazlıyorlar? İnsanlar birbirlerini boğazlasalar bile orduların öldürdüğü insan sayısına hiçbir zaman ulaşamazlar. İnsanların her an adam öldürmeye çalıştıkları gibi bir izlenim veriyorsunuz, yok böyle bir şey.

Haklısın, bu saydıklarının hiçbiri iş yapamaz ama sen yaparsın.

Sen müthiş bir dehaya ve aydın bir yüreğe sahipsin.

Keşke diktatör Kemal yerine ülkeyi sen kursaymışsın.

Ah be kardeşim sen geç doğmuşsun.

Olmaz böyle talihsizlik!

Kırarım ulan bu klavyeyi!

Ülke kurmak benim işim değil, çakma devrimci diktatör kemal'in işi. Ben devletlerin birer öcü olduğunu savunuyorum sen gelmiş, sen kursaydın ülkeyi diyorsun. Ülke kurmayı bir bok sanıyorsunuz, çünkü eziğin tekisiniz. Size göre ne kadar devlet, o kadar yücelik, o kadar saygı.

Sence bu bir sorun değil mi? Bir ülke kuruluyor, peki sonra ne oluyor? Rejim yandaşları türüyor. Senin gibiler... Genelde de senin gibi kalitesiz insanlardan oluşuyorlar. Hayatında 3-5 rejim öven slogandan başka bir şey bilmeyen senin gibi bir beyinsizler sürüsü. diktatör Kemal'in kurduğu ülkenin böyle yan etkileri var.

Sen ne yapalım benim gibi ahmaklara katlan diyorsun, ama sizin ahmaklığınıza katlanmak imkânsız. Ah kardeşim ah, sizlerin kendinize ait bir fikriniz olamaz, keşke hiç doğmasaydınız, insanlığın kara lekesi sizler en kısa zamanda yok edilmelisiniz.

Her kemalist ya da Atatürkçü -ne halt diye adlandırıyorsanız- gibi lak lak yapıyorsun. Sorularıma hala cevap vermiş, açıklamış değilsin.

Takrir-i Sükun, Kürdistan katliamları, Sermaye sınıfıyla birleşme, işçilerin ekmeğine kan doğrama vs. Bunları açıklayacak mısınız sevgili Hacı? Yoksa sarı saçlım, mavi gözlüm modunda mısınız? :)

Rejimler olmasa insanlar birbirlerini niye boğazlasın? İlkel kabilelerdeki insanlar birbirlerini mi boğazlıyorlar? İnsanlar birbirlerini boğazlasalar bile orduların öldürdüğü insan sayısına hiçbir zaman ulaşamazlar. İnsanların her an adam öldürmeye çalıştıkları gibi bir izlenim veriyorsunuz, yok böyle bir şey.

Dünyanın her yerinde insanlar her an, her saniye birbirlerini boğazlıyorlar.

Sen gazetede mi okumuyorsun bre meczup. Radyo da mı dinlemiyor, TV'ye bakmıyor musun?

Dünyada bir günde kaç cinayet işleniyor?

Kaçını seri katiller işliyor.

Kaç kadın öldürülüyor?

Kaç erkeğin, çocuğun, yaşlının canı alınıyor?

Bu istatistikleri öğrenmeden karşıma bir daha çıkma..

Aptallarla tartışmam ben...

• Like 1

Dünyanın her yerinde insanlar her an, her saniye birbirlerini boğazlıyorlar.

Sen gazetede mi okumuyorsun bre meczup. Radyo da mı dinlemiyor, TV'ye bakmıyor musun?

Dünyada bir günde kaç cinayet işleniyor?

Kaçını seri katiller işliyor.

Kaç kadın öldürülüyor?

Kaç erkeğin, çocuğun, yaşlının canı alınıyor?

Bu istatistikleri öğrenmeden karşıma bir daha çıkma..

Aptallarla tartışmam ben...

Bunları biliyorum; ama şu an itibariyle yeni bir şey öğrendim. Gerizekalı olduğunu beyan ettin.

Kendin istatistikleri ortaya koyuyorsun. Demek ki bu kutsadığın devlet insanların suç işlemesini engelleyemiyor. Suç işleyen gene işliyor, üstüne bir de devletin öldürdüğü adamlar ekleniyor.

Kafan bastı mı aptal adam?

Bunları biliyorum; ama şu an itibariyle yeni bir şey öğrendim. Gerizekalı olduğunu beyan ettin.

Kendin istatistikleri ortaya koyuyorsun. Demek ki bu kutsadığın devlet insanların suç işlemesini engelleyemiyor. Suç işleyen gene işliyor, üstüne bir de devletin öldürdüğü adamlar ekleniyor.

Kafan bastı mı aptal adam?

İyi de aptal.. Ben savaşlar olmuyor mu diyorum. Ben devlet vatandaşlarını ölüme göndermez mi diyorum?

Sen daha yazılanları anlamıyorsun.

Her kötü olayda Kemalizmi suçluyorsunuz aptalca..

Önce yazılanları anlamaya çalış. Sonra yorum yap..

Rejimler olmasa çok daha insan ölür..

Ama rejimlerin olması cinayet ve savaşları önlemiyor..

Ne idiotlarla uğraşıyoruz...

İyi de aptal.. Ben savaşlar olmuyor mu diyorum. Ben devlet vatandaşlarını ölüme göndermez mi diyorum?

Sen daha yazılanları anlamıyorsun.

Her kötü olayda Kemalizmi suçluyorsunuz aptalca..

Önce yazılanları anlamaya çalış. Sonra yorum yap..

Rejimler olmasa çok daha insan ölür..

Ama rejimlerin olması cinayet ve savaşları önlemiyor..

Ne idiotlarla uğraşıyoruz...

Hay kemalizme sokayım. Hala kemalizm kemalizm diye tutturmuşsun. Ne alakası var şu tartıştığımız konuyla kemalizmin? Rejimler olmasa daha fazla insan ölürmüş. Sen ne laftan anlamaz bir adamsın yav, devletler, imparatorluklar yokken daha mı fazla insan ölüyordu. Nasıl?

Seri katillerin öldüreceği adamlar kaç bin yılda 2. dünya savaşı'nda ölen insan sayısına ulaşabilir? Bir yalan atıyorsun ortaya havada kalıyor öyle. Soran sorgulayan yok zannediyorsun. İşte Türk'ün bilim adamı bile senin kadar dangalak olunca, bu ülke niye bu halde der dururuz.

Hay kemalizme sokayım. Hala kemalizm kemalizm diye tutturmuşsun. Ne alakası var şu tartıştığımız konuyla kemalizmin? Rejimler olmasa daha fazla insan ölürmüş. Sen ne laftan anlamaz bir adamsın yav, devletler, imparatorluklar yokken daha mı fazla insan ölüyordu. Nasıl?

Seri katillerin öldüreceği adamlar kaç bin yılda 2. dünya savaşı'nda ölen insan sayısına ulaşabilir? Bir yalan atıyorsun ortaya havada kalıyor öyle. Soran sorgulayan yok zannediyorsun. İşte Türk'ün bilim adamı bile senin kadar dangalak olunca, bu ülke niye bu halde der dururuz.

Herşeyden önce kafan çalışmıyor.

Bir otorite altına girmeyen insan toplumları ne yapıyorlarsa, insanlar onları yaparlar..

Bir ülkede rejim çöker ve kaos ortaya çıkarsa ne olur?

Halk birbirini öldürmeye başlar.

En somut örneği Irak'dır. Saddam Kürtleri ve muhalifleri devlet adına öldüren bir cani değil miydi?

Saddam gidince ortalık süt liman mı oldu?

Bu keresinde Şiiler Sünnileri ve Kürtleri öldürmeye başladı.

Ve ancak şimdi rejim yerleştikten ve devletin demokratik otoritesi duruma hakim olduktan sonra katliamlar azaldı.

Her ülkede bunu görürsün.

Rejim iki tarafı keskin bir bıçak gibi olsa da, insan denen hayvanın vahşetini az çok yönlendirir ve ona sınır koyar.

Sen insanların katlinden rejimler sorumlu diyorsun. Bu senin savın.

Evet. Savaşlardan ve iç katliamlardan rejimler sorumlu olabilir.

Ama rejimler olmasa da insanlar birbirlerini öldüreceklerdir. Bu da benim savım..

Kemalistlerin kendilerini nasyonel sosyalist olarak tanimlamasi, bu akimin hala 1930-40'larda, fasizm ve nazizim ile girdigi flort iliskisi cizgisinden cikmadigini gosterir

Kendisini kemalist olarak tanimlayanlarin ise, askeri darbe gibi fasizan yonetimleri devrim olarak tanimlamasi ve arzulamasi, yukarida vurguladigim aci gercegi supheye mahal birakmaksizin kanitlar

Kemalistlerin kendilerini nasyonel sosyalist olarak tanimlamasi, bu akimin hala 1930-40'larda, fasizm ve nazizim ile girdigi flort iliskisi cizgisinden cikmadigini gosterir

Kendisini kemalist olarak tanimlayanlarin ise, askeri darbe gibi fasizan yonetimleri devrim olarak tanimlamasi ve arzulamasi, yukarida vurguladigim aci gercegi supheye mahal birakmaksizin kanitlar

Şimdi de Nazizimle ilgisi ortaya çıktı Kemalizmin....

Yarın komünizmle ilgisi çıkabilir. Hatta çıkmıştır bile. Halkçı ve devletçi ya bu adamlar.........

Şüphe olur mu hiç....

Her sapık eğilimde Kemalizm vardır. Hepsinde.. istisnasız..

Keeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeh keh kehhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

• 2 ay sonra...

Uğrola,

Her zaman aynı muhabbetler. Can sıkıcı sadece.

Birilerinin 'özgürlükçü' takılabilmesi için, başkalarını 'diktatör' ilan etmesi gerekir ya, sizinki de bu misal.

Ama sorun şu ki 'özgürlükçü' olunmaz.

Özgürlük mücadelesi verilir.

Her neyse, konuya ilişkin olarak 'Kemalistler' tanımlarını yapsınlar.

Ben aynı şeyleri tekrarlamak yerine daha önce bir başka sitede yayınladığım yazıyı buraya iliştiriyorum.

İsteyen buradan okuyabilir.

Ancak 'Kemalizm' ile M. Kemal Atatürk'ü ayırmak gerektiğini bilemeyenlerin,

ölümünden itibaren yapılanları ve yaşananları onun üzerine yıkma kolaycılığına kaçanların yine de pek anlayabileceklerini sanmamaktayım.

Sevgi ile...