Jump to content

Miguel Servet


alpinçayırı

Recommended Posts

Miguel Servet(Michael Servetus); İspanyol doktor, haritacı, hümanist düşünür ve teolog. Kendisi, yerel bir savcının oğlu olup Avrupa'da Rönesans ile birlikte ortaya çıkan hümanizm akımının önemli temsilcilerinden birisidir. 1553 yılında kutsal(!) Engizisyon'un talebi üzerine John Calvin denilen dindoş yobaz, Miguel Servet'i yeşil odunla diri diri yaktı. Servetus'a Calvin tarafından haksız yere verilen bu vahşi ceza yetmezmiş gibi iki ay sonra Fıransız engizisyoncu yobazlar onun temsilini de yaktılar. Miguel(Michel) Servet'in suçu(!); kanın hareketsiz bir sıvı olmadığı, bütün vücudu dolaşarak akciğerlerde temizlendiğini kanıtlaması gibi Kutsal(!) Kitap'ı(Kitab-ı Mukaddes/Holy Bible) yanlışlayan, affedilemez(!) bir küstahlık(!) yapmasıydı. Ayrıca Miguel Servet, teolojik olarak teslisi reddeden ve tevhidi savunan Üniteryen(Birlemeci) bir teologtu. Servet; haklı olarak kemikleşmiş bir Hıristiyan dogması teslisi(üçleme/trinity) reddetmiştir çünkü 325 İznik Konsili'nden beri günümüzdeki dört İncil olan Matta, Markos, Luka ve Yuhanna İncilleri'nde bile teslise dair hiçbir şey bulunmamaktadır. İşte reformcu diye yutturulan John(Jean) Calvin'in gerçek pislik yüzü. Üniteryenler cenahının önemli bir elemanı olan Miguel Servet'in davasını ve fikirlerini daha sonra İsaac Newton devam ettirmiştir.
Miguel Servet, enginisyoncu gerici yobazlar tarafından haksız yere diri diri yakılırken tarihe geçen şu ünlü sözünü söylemişti: "Bu Dünya'da herhangi bir gerçek yok. Sadece gerçeğin gelip geçen gölgeleri var ve onun gölgesi de gelip geçti."
 

Link to comment
Share on other sites

Andromeda galaksisine yemin ederim ki insanlık bilgiyi haketmiyor. Sadece üç beş bin insanın yaptığı süper buluşlar sayesinde bugünlere gelebildik.

Bunların arasında bir tane peygamber yada evliya yok.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...