Jump to content

Hazreti Ömer'in Oğlunu Döve Döve Öldürdüğü İddiası


somebody

Recommended Posts

 

https://sorularlaislamiyet.com/hz-omer-rain-ogluna-zina-cezasi-uyguladigi-ve-oglunun-bundan-dolayi-vefat-ettigi-soyleniyor-bunun

Hz. Ömer (ra)’in Abdurrahman adındaki oğlu Mısır’da iken, başka bir arkadaşıyla -şeytana uyup- bir defa şarap içmiş ve ardından hemen pişman olup, hem kardeşi Abdullah’a hem de Mısır valisi Amr b. As’a gitmiş ve haddi tatbik ederek kendisini temizlemesini istemiştir. Amr b. As (ra), kendisine evinin avlusunda -sopayla- haddi tatbik etmiş. Ancak kardeşi Abdullah, konuyu babasına da duyurmayı uygun görmüştür.

Olayı duyan Hz. Ömer (ra), Vali Amr b. As’a haber göndererek oğlunu kendisine göndermesini istemiştir. Vali, “Allah’a yemin ederek Hz. Ömer’in oğlu Abdurrahman’a bir ayrıcalık yapmadığını, herkes için cezanın tatbik edildiği bir yer olan evinin avlusunda bu cezayı tatbik ettiğini” belirten bir mektubu -Abdullah b. Ömer vasıtasıyla- göndermiş ise de Hz. Ömer (ra) oğlunun yanına gönderilmesinde ısrar etmiş ve nihayet gönderilmiştir.

Hasta ve bitkin bir vaziyette olan oğluna Hz. Ömer (ra) tekrar haddi tatbik etmek istemiş, fakat Hz. Abdurrahman b. Avf: “Had bir defa tatbik edilmiş” diyerek, ikinci kez haddin uygulanmaması için ricada bulunmuştur. Ancak Hz. Ömer -daha önceki had şekline iltimas karışmış olabilir düşüncesiyle- bir daha haddi tatbik etmiştir.

--------------------------------

Yukarıdaki anlatılanlara göre Ömer kendi oğlunu hasta ve bitkin olduğu halde içki içti diye ikinici kez dövmüştür. Bunun ardından bir yada iki ay sonra oğlu daha da kötüleşmiş ve ölmüştür.

İşte İslam böyle olmalıdır. Her müslüman kendi öz çocuğuna bunu yapsa dünya daha yaşanır bir hal alır.

İslam kaynakları Ömer'in kendi oğlunu hasta haldeyken kırbaçladığını kabul ediyor.

Ancak oğlunun bir iki içinde ölmesinin nedenini buna bağlamıyor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...