Jump to content

Mülk Suresi Tefsiri


somebody

Recommended Posts

Herşey gibi kuran kitabı da evrimleşiyor.

Müslümanlar  kurandaki anlamları eğip bükerek modern çağa uydurmaya kalkıyorlar. Bunlara en çarpıcı örnek mülk suresi 5. Cümledir

Andolsun biz, en yakın göğü kandillerle donattık ve onları, şeytanlar için taşlamalar yaptık. Ve onlar için alevli ateş azabını hazırladık.

Burada en yakın gök tabiri sonradan zorlama ile oluşturulmuştur. Orjinali Dünyanın göğüdür. Ancak Arapçada dünya alçak demek olduğundan uydurukçu tefsirciler buna yakın gök anlamı vererek kuranın bu cümlesini evrimleştirmişlerdir.

Semaüd dünya , arapça olarak böyle okunuyor. Dünya seması demek yani dünyanın gökyüzü anlamında.

Bazı çevirilerde yakın gök yerine , alçak gökyüzü, anlamı verilmiş. İşte bu da isim tamlaması kuralına aykırı olarak zorlama anlam verilmiş.

Alçak gökyüzü Arapçada , deniyüs sema,demektir.

Orjinal sözü hatırlayalım, semaüd dünya, dünyanın gökyüzü demektir.

Örneğin Nurullah , allahın ışığı demektir. Işıklı allah demek değildir. Çünkü Arapçada tamlanan isim tamlayandan sonra gelir. Öyle ise semaüd dünya , alçaltılmış gök demek değil , dünyanın gökyüzü demektir.

 

Eğer yakın gökyüzü olsaydı,  karibus sema , olacaktı. Ama o cümlede böyle birşey yok. Zaten isim tamlaması kuralını da çiğneyerek buradan modern fizik ve astronomi ile uyumluymuş gibi bir hava yaratıyorlar.

Yaptıkları tamamen sahtekarlık ve aldatmacadır.

Neyse bu cümlenin devamındaki saçmalık daha da beter.

Göğü kandillerle donattık diyor. Ve onları şeytanlara atılan taşlar yaptık diyor.

Anlaşılan eskinin Arap bilginleri o kadarına akıl erdirebilmiş. Ancak yakın gökyüzünde atılan taşlar dedikleri yıldızlar değil gök taşlarıdır.

Kur'an yazarları yıldızları , kayan gök taşları ile aynı zannediyor. Dünya atmosferine giren gök taşlarını da sanki yerinden kopmuş yıldızlar olarak düşünmüşler.

Yıldızları da kandil olarak tarif etmiş ki bu zaten akla ziyan bir benzetmedir. Kandiller bir yerde asılı durur sabittir. Tabiki kuranı yazan Araplar ne bilsinler ki yıldızlar hareket ediyor. Ama bu çok uzaklardan farkedilmiyor.

İşte kuranın gökten inme birşey olmadığı açıkça belli. Çünkü dünyadan çıplak gözle yapılan gözlem sonuçlarıdır.

Bunu mitolojik olarak anlatıp kutsallık vermeye kalkmışlar.

Kuranı yazanlar dünyalı birileridir.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Buradan yakın gökyüzü diye çarpıtma anlam çıkararak , bakın işte yakın gök varsa uzak gök de vardır galaksiden söz ediyor demeye getiriyorlar. Ama sözde ayetin devamı zaten facia niteliğinde.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...