Jump to content

613 Mitsvot


alpinçayırı

Recommended Posts

613 Mitsvot(תרי"ג מצוות/Taryag Mitzvot/613 Emir/613 Commandments); Hz. Musa öğretisinin ilk beş kitabı olan Tevrat'ta(Torah) anlatılan, İsrailoğulları için yapılması gereken kanuni, ahlaki ve ruhani uygulamalardır. Talmud'ta Tevrat'ın Yahweh tarafından Musa'ya verildiği, Tevrat'ta da "Yakup'un(İsrail) topluluğuna miras olarak, Musa bize yasayı verdi" dediği yazılıdır.

Talmud'da yazdığına göre Tevrat'ın(Torah) İbranice ebced hesabına göre Gematria değeri 611'dir. Musa'nın Yahweh'ten aldığı 611 emrin yanı sıra Tekvin'de "meyve verip çoğalın" ve sünnet emirleriyle birlikte toplam emir sayısı 613'ü bulur. Talmud'da 613 sayısı Rabbi(Haham) Simlay'a adanmıştır. 613 Emir, 365 adet negatif (yıldaki gün sayısı) + 248 pozitif emirden (insan vücudundaki kemik sayısı) oluşur.

Bir yoruma göre Tallit'teki Tsitsit 613 emir ile bağlantılıdır: Tevrat yorumcusu Haham Raşi'nin hesabına göre, Mişna İbranicesinde Tsitsit'in(ציצית) değeri 600'dür. Her püskül 8 ipten oluşur ve 5 dizi düğüm vardır. Bu sayılar eklenince 613 sayısına erişilir, dolayısıyla Tsitsitli kuşam, giyen kişiye Tevrat'ın emirlerini hatırlatır.

Çeşitli zamanlarda çeşitli bilgeler tarafından 613 Mitsvot'un listesi farklı sıralamayla ve ender farklılıklarla hazırlanmış olsa dahi geleneksel Yahudilik'te en kabul gören liste Musa bin Meymun'un(Moşe ben Maimon) listesidir: https://www.jewfaq.org/613.htm.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...