Jump to content

Ne kadar özgürüz?

Dummy2

Recommended Posts

Ben insanların tam anlamıyla özgür olabileceğine inanmıyorum. Hatta o kadar özgür değiliz ki cümlelerimize önceki cümlelerimiz karar veriyor. Beyin olaylar arasında bağlantı kurarak çalışır. Bir şey aklınıza geldiğinde durduk yere geldiğini sanabilirsiniz. Fakat bunun peşine düştüğünüzde düşüncenizi ilk tetikleyen şeyi bulabilirsiniz. Genel olarak tetikleyiciyi fark etmiyoruz. Örnek veriyorum: Önünüzde bulunan kitabın ismi. Bu isim size hiç belli etmeden size o ismi çağrıştıran olayları aklınıza getirir. Siz de bunun nereden aklınıza geldiğini kendinize sorarken bulabilirsiniz. Hiçbir şekilde etkileşimde bulunmayıp yaşadığınız önemli bir anıyı hatırlayamazsınız. Hatırlamak için tetikleyici gerekir. Yani özgür değiliz...

Siz de düşüncelerinizi söylerseniz sevinirim :) 

Özgürlükten kastın buysa zaten dünyaya gelmekle özgürlüğümüzü kaybediyoruz. Aslımda cansız halimi olan Atomlar da özgür değil , onlar da diğerinden etkileniyor.

Önemli olan özgürlük mü yoksa eşitlik mi?

İşte burada doğanın yasaları devreye girer. Herşey enerjisini en aza inidirmek için uğraşır. Yani entropi.

Eşitliğin sağlandığı yerde zihin rahat çalışır bu nedenle adil olan ülkeler hızlı gelişiyor.