Jump to content

Kuran'da ilk Müslüman kim çelişkisi

alpinçayırı

Recommended Posts

Araf 143, Ali İmran 67 ve Enam 162-163 ayetlerinde var olan derin bir çelişkidir. Bu ayetlere göre ilk Müslüman bir yerde Musa öteki yerde İbrahim başka bir yerde ise Muhammed. Mantıken tarihte Muhammed'den önce Müslümanlık diye bir din olmadığına göre İbrahim ve Musa da otomatikman Müslüman değillerdir zaten Musa, Musevilik diye anılan dinin kurucusu bir İbrani'dir, İbrahim de bir İbrani patriarkıdır.
ilgili ayetler:
Araf 143: "Musa, tayin ettiğimiz vakitte gelip Rab'bi onunla konuşunca, Musa: 'Rabbim! bana kendini göster, sana bakayım' dedi. Allah: 'Sen, Ben'i göremezsin ama dağa bak, eğer o yerinde kalırsa sen de Ben'i göreceksin' buyurdu. Rab'bi dağa tecelli edince onu yerle bir etti ve Musa da baygın düştü; ayılınca: 'yarabbi, münezzehsin, sana tevbe ettim, ben inananların ilkiyim.' dedi." Diyanet İşleri Eski Meali
Ali İmran 67: "İbrahim, ne Yahudi'ydi ne de Hıristiyan'dı; fakat o, Allah'ı bir tanıyan dosdoğru bir Müslüman'dı, müşriklerden de değildi." Elmalılı Hamdi Yazır Meali
Enam 162-163: de ki: "Benim namazım, benim niyazım, dirliğimle, ölümüm âlemlerin tanrı'sı olan Allah'adır, onun ortağı yoktur, ben bununla buyruldum, ben ilkiyim Müslimlerin." Besim Atalay Meali
Kaynak: https://kuranmeali.com/