Jump to content

Rum Nedir

Lux e Tenebris

Recommended Posts

Tc net aleminde en fazla tekrarlanan yaftalamalardan biri olan Rum sıfatlandırması hakkında yazılan çizilenler forum dünyası için içler acısı bir durum.

Roma tarihi bilmeden dünyayı anlamaya ve yorumlama kalkan yurdum insanı işte hayatın her alanında neden başarısız bunun cevabı.

Iyide bunu soyleyince bitmiyor ki. Dogrusu ne onuda yazacaksin tartisacak bisey ciksin(gerci senle ne tartisilabilir hos)

Iyide bunu soyleyince bitmiyor ki. Dogrusu ne onuda yazacaksin tartisacak bisey ciksin(gerci senle ne tartisilabilir hos)

Burası bilgi paylaşım değil tartışma alanı, tartışmada bilgi ile yapılır. Başlıkta konu belli varsa bilginiz Roma tarihi ile ilgili yazın bende yazdığınız bilgilerin büyük ihtimalle yanlış olacağı için gireyim. Henüz başlığa iştirak edebileceğim bir bilginizi göremedim.

benim yazdığım şeyi tartışabilmen için bir takım bilgilere sahip olman gerekir, mesela Bizans yazmışsın bunu yazman için Geogge Ostrogorsky okumuş olman lazım. Okudunmu peki ?

Git aynaya bak Yunanlilarin ne oldugunu gor iste

Birde bu Turk Yunan dostlugu yalanini kim uydurduysa allah bildigi gibi etsin. Dunyada her ulustan insanla kaynasip kendimi sevdirebilirim ama bu tiplerin girtlagini sikasim geliyor. Direkt bizim Turk fasistleri aklima getiriyorlar

Turkiye'de yasayan Rumlari kastedmiyorum kesinlikle. Yanlis anlasilmasin

Ama tanistigim uc bes kisi yuzunden genelleme yapmak yanlis belkide. Yunanistan'a gitmisligim yok

Ben kimsenin etnik kökeniyle ilgilenmiyorum. Yazdıklarımı anlamadan yorum yapma.

Herkes kendisini ne olarak görüyorsa odur. Ama sen direkt etnik kökenlerinin bu olması gerektiğini söylüyorsun.

Yunanlı kimdir? Onu da yüksek bilgilerinizden istifade etmek için sorayım sakıncası yoksa.

Bu topraklarda yaşayan herkes yunan mı? Hititlilere, Lidyayılara ne oldu?

Nerede diğer halklar o zaman. Bizans döneminde herkes yunan mıydı? Yunansa zaten Yunan=Rum olur. Bunu sen de kabul etmiyorsun.

Bizans döneminde de Anadoludaki birçok kavim Yunanlaşmıştır.

Türk diye bir etnisite yok diyen senle, Kürt diye bir etnisite yoktur diyenlerden ne farkın var.

Onlar da Kürt yoktur; Kürtleşen Türkler vardır diyor. Sen de Türk yok; Türkleşen Yunanlılar var diyorsun.

Fark ne?

Her fikirleri seninkiyle uyuşmayana eline aldığın faşist damgasını vurma.

Bu siteden Turkce ve Yunancada ki ortak sozcukleri gorebiliriz.

http://yunus.hacettepe.edu.tr/~sadi/bilgi/turkce-yunanca.html

Turkler ile Yunanlilar arasindaki en buyuk benzerlik, her iki devletinde abidik gubidik bir resmi ideolojisi olmasidir. Vatandaslar bu ideolojilere gonulden baglidir. Iki tarafta firsatini buldugu an digerini bir kasik suda bogmak ister. Aslinda Turk diye bir etnisite olmadigi, kendini Turk sananlarin aslen Yunan oldugu, onlarin da hergun konusma ihtiyaci duydugu biseydir. Orda da ayni bizim Ermeni dedi diye hakaret davasi acan tipciklerimiz gibi, kendisine Turk dedi diye hakaret davasi acanlari vardir. Cok giciktirlar. Turkiye'de milliyetciligin bugun bu agresiflikte olma nedeni bu denyolardir.

Bati anadoludan herhangibirini alip boynuna hac taktiginizda bir adet Yunan, Yunanistan birinin boynuna ay yildizli kolye taktiginizda Turk elde etmis olursunuz. Ayird edici ozellik diyebilecegim tek unsur bu

YUnanlıların etnik kökeni Türklerdir. Hadi itiraz et bunada başlık açıp seni ortaya alayım.

Turk diye bir etnisite yoktur ne zaman demisim acaba? Orta asya civarindaki halklara ozgun tipte olanlar belliki bu etnisiteden izler tasiyor hala

Türklerin anayurdu orta asya değildir, Jeolojik değişimler sonrası doğuya göç edenler vardır, bunlar çinlilerle karışıp çekik genlerler almışlardır. Türkiyedeki vatandaşları çekik gözlü değil bunlar Rum diye her başlıkta yaftalayan sen açtığım veya açaçağım hangi başlığa girebilrsin. ?

Bu siteden Turkce ve Yunancada ki ortak sozcukleri gorebiliriz.

http://yunus.hacettepe.edu.tr/~sadi/bilgi/turkce-yunanca.html

Turkler ile Yunanlilar arasindaki en buyuk benzerlik, her iki devletinde abidik gubidik bir resmi ideolojisi olmasidir. Vatandaslar bu ideolojilere gonulden baglidir. Iki tarafta firsatini buldugu an digerini bir kasik suda bogmak ister. Aslinda Turk diye bir etnisite olmadigi, kendini Turk sananlarin aslen Yunan oldugu, onlarin da hergun konusma ihtiyaci duydugu biseydir. Orda da ayni bizim Ermeni dedi diye hakaret davasi acan tipciklerimiz gibi, kendisine Turk dedi diye hakaret davasi acanlari vardir. Cok giciktirlar. Turkiye'de milliyetciligin bugun bu agresiflikte olma nedeni bu denyolardir.

Bati anadoludan herhangibirini alip boynuna hac taktiginizda bir adet Yunan, Yunanistan birinin boynuna ay yildizli kolye taktiginizda Turk elde etmis olursunuz. Ayird edici ozellik diyebilecegim tek unsur bu

Burada demişsin ve ne dediğinden bihabersin.

Sana bu yazdıkların için cevap yazdım. Ama sen anlamadan beni faşist ırkçı olmakla suçluyorsun.

Türkleşen Yunanlılar var mıdır? Vardır.

Yunanlaşan Türkler var mıdır? Vardır.

Burada demişsin ve ne dediğinden bihabersin.

Sana bu yazdıkların için cevap yazdım. Ama sen anlamadan beni faşist ırkçı olmakla suçluyorsun.

Türkleşen Yunanlılar var mıdır? Vardır.

Yunanlaşan Türkler var mıdır? Vardır.

Yunanlilar diyor onu salak, bu gerizekalinin Yunanlilarin Turk oldugunu soylemesi gibi

Yunanlilar diyor onu salak, bu gerizekalinin Yunanlilarin Turk oldugunu soylemesi gibi

Dediğim gibi varsa bilgin açarım başlık hem genetiklerini inceleriz hem de antropolojilerini.

Yunanlıların Atalarımızın heykeli dedikleri bir heykel vardır bilirmisin onu, altında ne yazar bilirmisin. ?

Nerden bileceksin değilmi, yeterki popo olsun adamda bilgiyi kim neylesin. :)

Dediğim gibi varsa bilgin açarım başlık hem genetiklerini inceleriz hem de antropolojilerini.

Yunanlıların Atalarımızın heykeli dedikleri bir heykel vardır bilirmisin onu, altında ne yazar bilirmisin. ?

Nerden bileceksin değilmi, yeterki popo olsun adamda bilgiyi kim neylesin. :)

Git kendi seviyendeki Yunanlilarla konus bu mevzulari diyorum niye hala bana sorup duruyorun bu sayiklamalari

Git kendi seviyendeki Yunanlilarla konus bu mevzulari diyorum niye hala bana sorup duruyorun bu sayiklamalari

Ben hezeyanlarla değil gerçekle hareket ederim, Judeo-Hristiyan dünyada dinlerin bir takım aynı etnik kökenleri ayıştırması benim sorunum değil.

Sen Cumhuriyetin ilanı ile Rum diye Yunanistana postalananların Karaman Türkleri olduğunu bilirmisin ?

Sen hiç Yunan liginden bir maç izledinmi, hiç soy adları ne baktınmı. ?

Forumlarda Türkiyede Türk yok , Yunan var, Rum var o var bu var yazanlar sizlersiniz, şimdi kimdir bunlar onlara bakalım diyorum , yanlışmı yapıyorum. :)

Peki bir dolu yerde Anadoluda Türk yok onlar yunanlı ve Rumdur diye niye söylem yapıyorsun.

Onlarıda oraya Amerika istedi diye kürt ismet yolladı, o ayrı bir konu.

Anadolu'da Turk yok nasil denebilir, Turkce konusulan bir yer en nihayetinde. Saf bir irkin varligindan soz edilemez sadece. Gerizekali Yunanlilarla siz bu sacmaligin kavgasini verirsiniz ancak

B

• 10 sene sonra...
On 24.06.2011 at 16:53, Lux e Tenebris yazdı:

YUnanlıların etnik kökeni Türklerdir. Hadi itiraz et bunada başlık açıp seni ortaya alayım.

Atma recep, ırkçılığn da bir raconu var. Üzerine tüy dikmeyin. Anatolia'da adamlar mermerden şehirler , stadyumlar yaparken Türkler de Orta Asya'da göçebeydi.

Karaman Türkleri Rum diye postalanmış olabilir ama gerçek sebebi ırkları değil. Karamanoğlu Mehmet bey ve sülalesi Osmanlı'dan bu yana hep devletin başına iş açmıştır. Atatürk de demografisini bozdu tekrar sorun olmasın diye.

Karamanoğlu Mehmet bey ileri görüşlü bir insandı ve Osmanlı hanedanlığını Türk düşmanı olarak nitelemiştir. Karaman beyliği Selçuklu döneminde bilime ve sanata çok katkısı olan bir beyliktir. Ama Doğu Roma'nin Osman ailesini  kadın ve iktidar yoluyla ele geçirmesi sebebiyle Osmanlı hanedanlığına düşman olmuşlardır. Fetret döneminde karaman beyliği Osmanlıyı yıkmaya çalışmıştır. Çünkü  Karamanoğlu beyliği Türkçe'yi ilk kez resmi dil ilan etmişken Osmanlı Bizansın oyunu  ile Türkçeyi dil olarak bile kabul etmemiştir.

Bundan dolayı Karamanoğlu Mehmet bey Osmanlıyı Türk ve Türkçe düşmanı olarak ilan etmiştir.

Karamanoğlu beyliği ileride Osmanlıya bağlandıktan sonra oradaki halk isyan etmesin diye batıya sürülmştür.

Yunanistan'da karamannis soyadının bulunması buyüzden. Yani olayın Atatürk ile rumlukla bir bağlantısı yok. Tam tersine Türk olmakla alakası var.

Bir de ekleme yapayım ayrı bir konu olarak tartışmak gerekir Osmanlı Türk değildi.

Bir ekleme daha yapayım ben Konyalı değilim karamanlı soyundan da değilim ama gerçek bu o yüzden yazdım