Jump to content

somebody

Recommended Posts

https://www.florence.com.tr/influenza-grip

influenza-belirtileri.jpg

Grip sözlük anlamı ile ingilizce olup tutulma demektir. Bu anlam influenza virüsünün işlevinden dolayı verilmiştir. İnfluenza bir insanın herhangi bir bölgesine yerleşerek orayı felç eder. Kismi felç olan bölgede ağrılar meydana gelir. Genellikle insanın zayıf ve yorgun olan bölgelerini hedef alır.

Örneğin bacak ağrısı da bir grip belirtisi olabilir. Ama bunu kendi başımıza belirleyemeyiz. Doktora gitmeliyiz.

Çoğu kalp krizinin ana nedeni grip virüsüdür. Çünkü grip vücuttan çıkmaz aslında hep vardır. Nerede bir zayıflık görse oraya saldırır. Zayıf kalp kasını kısmen yada tamamen felç ederek ölüme sebep olur.

Genellikle soğuktan üşüttüğümüz için ilk etkilenen yerlerimiz kaslarımız ve üst solunum yolları olur. Bu nedenle grip olduğumuzda kaslarda halsizlik ve öksürük baş gösterir. Çünkü kaslarımızı kısmen yada tamamen felç eder.

Ancak hep böyle olmak zorunda değildir.

İnsanın Kalbi , böbreği , midesi , bağırsağı yada idrar yolları bile zayıflasa gribal enfeksiyonun belirtileri oralarda da hemen kendini gösterir. Gribin bazen karın ağrısına sebep olması yada ishale sebep olması bağırsakları felç ettiği içindir.

GRİP VE NEZLE AYRIMI

Grip (influenza) ve nezle (soğuk algınlığı), belirtileri sıklıkla karıştırılabilen iki farklı hastalıktır. Her iki hastalıkta viral bir infeksiyon olmakla birlikte farklı virüslerle meydana gelmektedir. Nezleye sebep olan 100'den fazla virüs vardır ve bu nedenle defalarca kez nezle olmak mümkündür.  Nezle ile gribin en önemli farkı gripte ateş olması; nezlede olmamasıdır. Ayrıca nezle genellikle "ayakta geçirilen" bir hastalık iken grip hastaların günlük işlerini yapmasını engelleyecek kadar halsizliğe yol açabilir. Her iki hastalıkta da burun akıntısı veya tıkanıklığı, boğaz ağrısı ve öksürük olabilir.

İnfluenza adlı virüsün neden olduğu grip çoğunlukla sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında, özellikle mevsim geçişlerinde sıklıkla görülür. Akut solunum yolu hastalığı olarak da tanımlanabilen grip, bazı kişilerde hayati tehlike oluşturabilir. Grip, sıklıkla soğuk algınlığı ile karıştırılsa da bu hastalıklar birbirinden son derece farklıdır.

grip_nedir2_2a255.jpg

Grip, influenza virüsünden kaynaklanan bir hastalık iken, soğuk algınlıklarına farklı patojenler sebep olur. Çok bulaşıcı nitelikte olan influenza, hapşırma, öksürme ya da konuşma sırasında hasta kişinin boğaz sekretinden damlacıklar yoluyla havaya yayılır. Çevrede bulunan diğer sağlıklı kişilerin virüs içeren bu damlacıkları soluması ya da damlacıkların bulunduğu kapı kolu, asansör düğmesi gibi nesnelere dokunması ile sağlıklı kişiye geçer. Kişinin elini, ağız, burun ya da gözüne götürmesiyle sağlıklı kişi de influenza virüsünü vücuduna almış olur.

NAlWRc0r.jpg

Grip genellikle burun akıntısıyla birlikte başlasa da aşağıdaki belirtilerle de sıkça karşılaşılmaktadır; 

• Yüksek ateş  • Kas ağrıları  • Terleme  • Baş ağrısı  • Kuru veya kalıcı öksürük  • Yorgunluk  • Burun tıkanıklığı  • Boğaz ağrısı  • Halsizlik  • Öksürüğe bağlı kusma 

Grip, özellikle genç ve sağlıklı kişilerde daha hafif bulgularla ortaya çıkabilir  Uzun süre devam eden grip tedavi edilmezse zatürre, bronşit, sinüzit gibi hastalıklara yol açabileceği gibi, öncesinde astım ve kalp yetmezliği bulunan hastalarda bu hastalıkların tablolarının ağırlaşmasına sebep olabilir. Özellikle risk altındaki hasta gruplarında, zatürre ciddi bir komplikasyondur.

@Bayram Tatili

Grip sözlük anlamı ile ingilizce olup tutulma demektir.

Grip kelimesi Fransızca'dan gelir ve asıl anlama şudur: kapris, havam neşem, geçici heves.

Tavsiyem: İnternetteki her şeye inanma!

Bu anlam influenza virüsünün işlevinden dolayı verilmiştir. 

Nedir bu, kopyala-yapıştır mı? Yoksa bilim kurgu mu? Değilse, o zaman bana bir 'virüsün' kanıtlandığı tek bir bilimsel makale göster!

Hadi koçum göster kendini!

17 dakika önce, Kahin yazdı:

@Bayram Tatili

Grip sözlük anlamı ile ingilizce olup tutulma demektir.

Grip kelimesi Fransızca'dan gelir ve asıl anlama şudur: kapris, havam neşem, geçici heves.

Tavsiyem: İnternetteki her şeye inanma!

Bu anlam influenza virüsünün işlevinden dolayı verilmiştir. 

Nedir bu, kopyala-yapıştır mı? Yoksa bilim kurgu mu? Değilse, o zaman bana bir 'virüsün' kanıtlandığı tek bir bilimsel makale göster!

Hadi koçum göster kendini!

Tuhaf bir durum mu var. Grip ingilizce sözlükte tutmak , kavramak kilitlemek anlamına gelir.

Halk arasında bu nedenle grip sözü kullanılmış ,oradan da bizim dilimize geçmiş .

İnfluenza virüsü kas tutulması yaptığı için böyle isimle adlandırılmış.

Sataşacak bir durum göremiyorum

Grip sözü üzerine makale yazılmamısa sen yaz bir zahmet.

Şu an, Kahin yazdı:

@Bayram Tatili

Grip sözü üzerine makale yazılmamısa sen yaz bir zahmet. 

Bak, yine kelimeleri ağzıma sokuyorsun. Ben bilimsel makaleden bahsettim! Zamanı gelince bu konuda bilimsel bir şeyler yazacağım

Yaz sorun değil , yararlı birşey öğrenirim .

Ama burası tıp sözlüğü de değil. Genel bilgi paylaşımı olan bir yer. Aşırı teknik istersen sen yazabilirsin. Bana birşey olmaz ki. Gocunduğun noktayı çözemedim.

2 dakika önce, Kahin yazdı:

@Bayram Tatili

Ama burası tıp sözlüğü de değil. Genel bilgi paylaşımı olan bir yer.

Tıp bilim bölümüne aittir ve biz burada bilim forumundayız!

Ne anlatmaya çalışıyorsun peki?

Tanı ve iyileştirme yeri hastanelerdir. Burada tedavi yapmıyoruz.

Bilim de genel bilgi kapsamında kalabilir. Burada profesörlere akıl vermeye çalışmıyorum. Halka hitap ediyorum. Beğenmezsen ya okumazsın yada edebinle saygılı bir şekilde daha iyisini yazarsın.