Jump to content

Borsa Nedir Kime Kazandırır

somebody

Recommended Posts

Borsayı özetle anlatacağım.

Borsaya açılan şirketler yatırımcı toplarlar. Çünkü siz bir şirketin hissesini satın aldığınızda o şirkete sıfır faizli borç vermiş olursunuz.

Genellikle bankalardan borç alamayan şirketler borsaya asılırlar. Reklamlar yatırım haberleri arka arkaya gelir. Amaç piyasadan para toplamaktır.

Şirketlerin yönetim kurulları zaten açılan hisselerin en az yüzde ellibirini baştan alırlar.

borsada-batan-var-mi-batmak-ne-demek.jpg

Sonra piyasadan yatırımcı çekmeye başlarlar. Kar payı adı altında sözde helal kazanç dağıtırlar.

İşçisine para vermeyen şirketler borsadan para dağıtıyoruz hemde çalışmadan veriyoruz diye reklam yapar mı?

Amaçları sizden sıfır faizli para toplamaktır.

Hatta hisseler batarsa birde para kaybedersiniz. Kaybettiğiniz para kimin cebine girer biliyormusunuz? Şirket yönetim kurulu üyelerinin cebine iner.

Kar dağıtan belli başlı şirketler vardır. Onlar da çoğunlukla enflasyon yada altın karşısında düşük kalırlar.

1693230867007-yeni-proje-3.jpg

Borsada kesin kazanan iki taraf vardır.

Birinci taraf şirket yönetim kurulu

İkinci taraf ise aracılık yapan şirket.

Üçüncü taraf olan yatırımcı vatandaş kaz olur.

Böyle bir ülkede işsizlik tavan yapmış  ama birileri size yüksek kar vaadediyor hemde çalışmadan... Bedava peynir fare kapanında bulunur.

borsada-batan-var-mi.jpg

Bu nedenle borsa haberleri hep krizlerin döneminde zirve yapar. İşe bak ki kriz var ama borsa zirve yapıyor. Bu işte terslik olmaz mı?