Jump to content

Türk toplumunun durumu ve geleceği üzerine fikirler

Max Stirner

Recommended Posts

Lise de tarih derslerinde Osmanlı egemenliği altında olan devletlerin bağımsızlığını kazanmasına sebeb olarak rönesans aydınlanma çağı sonucu ortaya çıkan milliyetçilik bağımsızlık gibi fikirlerin yazım sanatında işlenmesi ve bu kitapların Balkan devletlerinde halk tarafından okunması sonucu halkın aydınlanması gösterilirdi 

keza ortaçağ Avrupa’sında halk derebeylikler ve kilise tarafından yönetilirdi

rönesans aydınlanma çağı sonrası bilim ve sanata önem verilip insanların inançlarını da kendi içinde yaşamasına olanak sağlandıktan ve din ve devlet işleri birbirinden ayrılarak bilim ışığında liyakat ile hareket edilmesi sonucu batılı devletler bugünkü muassır medeniyetler seviyesine ulaşmıştır 

Atatürk küllerinden doğmuş Türkiye cumhuriyeti devletini de bu yola sokmuştu ve çok iyi yol aldı

ismet İnönü biraz tökezledi

Adnan Menderes gibi hainler köy enstitülerini uçak fabrikasını vs kapattı Kore’ye asker gönderdi 

özellikle köy enstitüleri kapatılması halkın aydınlabmqsına çok büyük darbe vurdu

kimileri menderisi ilk ciasal islamcı olarak gösterir 

Cahil kalan halk din afyonu ile efsunlandı bir de tqrikatlar vb kullanılarak

bugün şeriat isteyen bazı vatandaşlar bile var 

yanlışım yok ise devlet başkanımız bile şeriat telaffuz etmiş Türklük şuurunu yok etmiştir 

bana göre önemli olan yöneticilerin hükümetlerin gelip geçmesi değil 

halkın yeniden cumhuriyetin ilk yıllarındaki aydınlık seviyesine ulaşması din ve devlet işlerinin ayrılarak liyakatın yeniden sağlanması ve inanç özgürlüğü korunarak bilim ışığında bir eğitim ve yönetim sisteminin oluşturulması gerekmektedir 

bunun içinde önce halkın aydınlanması halkın aydınlanması içinde edebiyatçı şair yazar bilim insanı akademisyen hatta bir söz sanatçısının bile canla başla çaba göstermesi emek sarf etmesi gerekmektedir 

bunu yapmayanlar vatan hainidir

okuma yazması olmayan bir kişi kütüphaneye gitmesi ile cahil bir halka demokrasi sunmak aynı şeydir 

günümüzde doğru habere ulaşmak için bile ancak sosyal medya kullanabilir bu ve benzeri forumlar ziyaret edilebilir 

yandaş medyada en büyük vatan hainlerindendir

tabiki de halkın uyanması ve aydınlanması için mücadele edecek bu entellektüel kitle linç edilecek hain damgası yiyecek önce halk onları paçasından aşsagı çekecektir

fakat ülkenin geleceği bu insanların canla başla yılmadan mücadele etmesinde yatmaktadır 

beni sorarsanız bende kendi yolumu bulup bir yerlerden nemalanmak peşindeyim 😀

Fakat bahsettiğim gibi bir aydınlanma gaflet uykusundan uyanma mücadelesi verilir ise ben de üzerime düşen görevi yaparım 

bu yazıyı yazıyorum çünkü kaybedenlerin belleği beni fazla etkiledi