Jump to content

Recommended Posts

29990776-demi-ban-450-x-150.jpg

Jacques Lacan’ın ayna teorisine göre, kimliğimizi karşımızdaki kişinin üzerinden yansıtarak inşa ederiz. Dolayısıyla, karşımızdaki insanın sevip sevmediğimiz özellikleri kendi kişiliğimize ait sevdiğimiz ya da sevmediğimiz özelliklerinin yansımaları anlamına gelir. Ayna etkisi, ayna nöronlar sayesinde empati kurmanın bir yolu iken aynı zamanda savunma mekanizması olarak da işlev görebilmekte. Lacan' a göre ayna etkisini anlamak ve bu kavramı bilinçli şekilde kullanmak, günlük ilişkilerimizi önemli bir ölçüde etkileyebilir. Ayna teorisi nedir? Psikolojide ayna etkisi ©

Devamı alttaki bağlantıda.

https://www.wengood.com/tr/kisisel-gelisim/kendini-kesfetmek/art-psikoloji-ayna-etkisi

Konuyu açmamın temel sebebi yine din üzerinedir.

Çünkü dinler de kendi üyelerinin aynalarıdır.

İslam ne vaad ediyorsa aslında sana bana ayna tutuyor.

İşkence , sex , şiddet , savurganlık, lüks , saraylar, tehdit, büyüklük , kibir, alay..

cennet cehennem  bunları içeriyorsa aslında inananlara ayna tutuyor. Çünkü ona inananlar da bu vaadleri yada tehditleri için geliyorlar.

Ben İslam'ı biliyorum ve ona en yakın yahudilik de tanıdık geliyor.

Hristiyanlık göreceli olarak orjinalinden daha bozulmuş Martin Luther sayesinde. Hiç kiliseye gitmedim aralarında bulunmadığım için şuanki nefret ve şehvet düzeylerini bilmiyorum.

Onların aynası ne gösteriyor bilmiyorum. bilenler varsa yazarlarsa sevinirim.

Diğer dinler için de geçerlidir tabiki. Her kültür ve din kendi toplumunun aynasıdır.