Jump to content

Recommended Posts

Gençlerin İşsizlik Sarmalı

Bu konunun ayrıntılarını anlatmaya çok da gerek yok.  

Önce her yerden oku baskısı altında üniversite mezunu olursunuz. Buraya gelene kadar birçok sınav mınav vardır.  

Tamamen ticari amaçlarla eğitim baskısı altına alınırsınız. Bu sektörde milyar dolarlar dönüyor.

Üniversite bittiğinde iş aramaya başlarsınız. İyi kötü 30 yaşına kadar istediğiniz bir işe girersiniz. Sonra 40 yaşını geçince ihtiyarladı diye ıskartaya ayrılırsınız.  

Size kariyer diye gaz verdikleri mevzu  bu kadardır. Çünkü sizden çok var.  

Gaza gelip çok çalışmanızı ve kısa sürede onlara çok para kazandırmanızı isterler. Ama maaşlar sabit kalır. Ödemeler artar. Hiçbir zaman bankadan borcunuzu bitiremezsiniz. Hatta bunu da bir ayrıcalık gibi reklam ederler.  

Çünkü sizden çok var.  

Çünkü sizin arkanızdan gelen nesil beş kardeşli , altı kardeşli , yedi kardeşlidir

Siz beş liraya beş takla attınız ama onlar  üç liraya on takla atmaya razılar .  

Nitelik önemli değildir.

Sizin mesleğinizde çok iyi olmanız onların hiç umurunda bile olmaz. Çünkü teknolojiyi ve bilgiyi ithal ederler. Sizin yeni birşey üretmeniz istenmez çünkü devletten iş bağlantıları hazırdır. Çünkü yurtdışından anlaşma yaptığı şirket innovasyon yapılmaması şartını koymuştur.

İş kolay iştir. İthal et , ambalaja koy , parlat reklam yap sat...

Bu kadar.  

Ama bunun için ne üniversite ne kariyer reklamları koyarlar önünüze. Daha 12 yaşına geldiğinizde yarış atı gibi koşmanız beklenir. Çünkü o işlerde de iyi para kazanan birileri vardır.  

Anne babaların zayıf karnı çocukları olduğundan gerçeği bir türlü göremezler.. sanırlar ki doktora yapınca peşinden koşacakşar .
Çocuğunu iyi eğitmek o değildir aslında.  

İyi eğitim demek , işinin başında olabilen bağımsız işleyen bir tezgahta kendi ayakları üzerinde olabilen bireyler yetiştirmektir.  
İyi eğitim kapının arkasında bir hiç muamelesi görmek değildir.