Jump to content

Ateistler Bir Üst Organizasyona Sahip Olmalılar

somebody

Recommended Posts

Ateistler güçlerini toplayıp  kendileri organize olarak siyaseti etkileyecek bir oluşuma geçmedikleri sürece hiçbir siyasi partiden medet ummasınlar.

Çünkü hepsi kendi oy getirilerini hesaplayarak siyaset yapmaktalar.

Ateistler Bir üst organizasyona geçmeliler derken kimlik ile kayıt olacakları bir dernekten bahsetmiyorum.  Ellerindeki olanakları siyaseti etkileyecek şekilde etkin kullanmalılar. Bunu yapmak için bütün ateistlerin Birbirlerini tanımaları gerekmez.

Eminim ki Türkiyede ve diğer İslam ülkelerinde hatırı sayılır düzeyde ateist var. nitelik olarak da dincilerden kat kat donanımlı oldukları halde tek eksikleri bir üst organizasyona geçememeleridir.

Ateizm tabelası altında olmalarını kastetmiyorum. Farklı organizasyonlarla siyaset ve toplum üzerinde etkilerini gösterebilirler.

Bu bir ticari işletme olur , medya olur , siyasi parti olur farketmez. Ama bunu yaparken karanlık içinde gözleri uyuşmuş insanlara projektör turmamaları gerekir. O karanlık içindeki gözleri yavaş yavaş ışığa alıştırmaları gerekir.

Bunun için gerekirse tarikat kurmalılar , cami derneğine üye olmalılar. İlahiyat okuyup diyanete girmeliler.

14 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Ateistler güçlerini toplayıp  kendileri organize olarak siyaseti etkileyecek bir oluşuma geçmedikleri sürece hiçbir siyasi partiden medet ummasınlar.

Ateistler Bir üst organizasyona geçmeliler derken kimlik ile kayıt olacakları bir dernekten bahsetmiyorum.  Ellerindeki olanakları siyaseti etkileyecek şekilde etkin kullanmalılar. Bunu yapmak için bütün ateistlerin Birbirlerini tanımaları gerekmez.

Eminim ki Türkiyede ve diğer İslam ülkelerinde hatırı sayılır düzeyde ateist var. nitelik olarak da dincilerden kat kat donanımlı oldukları halde tek eksikleri bir üst organizasyona geçememeleridir.

Ateizm tabelası altında olmalarını kastetmiyorum. Farklı organizasyonlarla siyaset ve toplum üzerinde etkilerini gösterebilirler.

Bu bir ticari işletme olur , medya olur , siyasi parti olur farketmez. Ama bunu yaparken karanlık içinde gözleri uyuşmuş insanlara projektör turmamaları gerekir. O karanlık içindeki gözleri yavaş yavaş ışığa alıştırmaları gerekir.

Bunun için gerekirse tarikat kurmalılar , cami derneğine üye olmalılar. İlahiyat okuyup diyanete girmeliler.

Neden ateistlere konuşuyorsun ki sen ateist değilsin.  Sorgulamak, araştırmak ,bulduğundan tatmin olmayıp Allah’ın varlığına inanmamak başka bir şey. Allaha ,peygamberlerine ve inanlara hırs ile düşmanlık yapmak, zalimce duygular beslemek,onları yok etmek için her türlü ahlaksızlığı ,ikiyüzlülüğü ,karektersizliği şiar edinmek başka birşey. Allaha inanmayan herkes düşman olacak diye birşey yok. Ülkemizde bazı güruhların,bir taraftan bilim, çağdaşlık, demokrasi ,doğruluk diye ahkâm keserken ,gerçekte  düşünce ve inanç hürriyetine saygısı olmayan ,faşist ,edepsiz yobazlar olduğunu duyuyor ve görüyoruz .Bu ikiyüzlüler diyanette de olsa ,cami derneklerinde de olsa, onlar ve akıl hocaları herzaman ama herzaman kaybetmeye mahkumdur.bedeli ağır olsada ,zor olsada iyilik,kötülüğe galip gelir.Aydınlık karanlıktan herzaman üstündür.

34 dakika önce, Hami yazdı:

Neden ateistlere konuşuyorsun ki sen ateist değilsin.  Sorgulamak, araştırmak ,bulduğundan tatmin olmayıp Allah’ın varlığına inanmamak başka bir şey. Allaha ,peygamberlerine ve inanlara hırs ile düşmanlık yapmak, zalimce duygular beslemek,onları yok etmek için her türlü ahlaksızlığı ,ikiyüzlülüğü ,karektersizliği şiar edinmek başka birşey. Allaha inanmayan herkes düşman olacak diye birşey yok. Ülkemizde bazı güruhların,bir taraftan bilim, çağdaşlık, demokrasi ,doğruluk diye ahkâm keserken ,gerçekte  düşünce ve inanç hürriyetine saygısı olmayan ,faşist ,edepsiz yobazlar olduğunu duyuyor ve görüyoruz .Bu ikiyüzlüler diyanette de olsa ,cami derneklerinde de olsa, onlar ve akıl hocaları herzaman ama herzaman kaybetmeye mahkumdur.bedeli ağır olsada ,zor olsada iyilik,kötülüğe galip gelir.Aydınlık karanlıktan herzaman üstündür.

Ne diyon ya iman yargılamak sana mı düştü. Ateizm zaten bir inanç değil. Eskiden aile ve çevrenin dayatması ile müslümanım diyordum ama sonra çevredeki pislikleri görünce sizden değilim diyorum. Ayrıca kitap dediğin kıtsal bir şey değil. Bizi sömürdüklerini açıkça görebiliyorum.

Savaşmaya asker lazım

Çalışmaya köle lazım

Bal kaymak işleri götüren kendileri

Bize de sabır ve iman lazım.

Al bu şiir de sana gelsin. Ben köle değilim artık o günler bir daha gelmeöek üzere geride kaldı.

Yukarıdaki sözlerim de ateistleredir.

Organize olmalılar. Aksi halde bireysel iş yürütemezler. Ateist tabelası altında değil , ilkeler altında birleşmeliler ki devlet içindeki faşistler önlerine engel çıkaramasınlar.

Çevrede dindar görünen  bir sürü çirkin insan olabilir, dini alet edip kullanan siyasi,maddi,mevki ,makam için istismar edenlerde var ,hep vardı.Ama Türkçemde bir laf var “gavura kızıp oruç bozulmaz.”diye. İnanmayabilirsin ,ateistte olabilirsin lafım yok .Ama çirkinlik yapan müslümanlara bakıp ,Allahı ,kuranı ve peygamberlerini kötülemek adil değil ,vicdani de değil.Hele ki ateistler için iki yüzlüce cami derneklerine,ilahiyata girmek, tarikat kurmak fikrin için tam karekterine göre bir akıl vermişsin diyorum.

6 saat önce, Hami yazdı:

Çevrede dindar görünen  bir sürü çirkin insan olabilir, dini alet edip kullanan siyasi,maddi,mevki ,makam için istismar edenlerde var ,hep vardı.Ama Türkçemde bir laf var “gavura kızıp oruç bozulmaz.”diye. İnanmayabilirsin ,ateistte olabilirsin lafım yok .Ama çirkinlik yapan müslümanlara bakıp ,Allahı ,kuranı ve peygamberlerini kötülemek adil değil ,vicdani de değil.Hele ki ateistler için iki yüzlüce cami derneklerine,ilahiyata girmek, tarikat kurmak fikrin için tam karekterine göre bir akıl vermişsin diyorum.

anlamiyorsun...insan; hayvani yönü ağir basan, ilkel,yabani, doğuştan gelen dürtüleriyle hareket etmeye yönelimli, kusurlu bir varlıktır.bana, bahsettiğin gibi yaşayan tek bir tane yüce ahlak sahibi, yükselmiş, ermiş inanır gösterebilir misin?haham, papaz,peder...farketmez.anca ölüleri örnek veriyorsun; yunus,mansur,mevlana vs. gibi.bunların hatalarini kim ne bilecek değil mi? nasılsa ölü.

psikoloji derki: bir insanın gerçek kimliği ancak tamamen kendi haline, yalnız kaldığı,gözetlenmediği  zamanlarda ortaya çıkar.31 e haram deyip her gece 31 çeken veya canlilari seven ama yalnız kaldığında öldüren, işkence,zulm eden.

bazen de insan (özellikle çocuklar) ne yaptığının bilincinde olmayarak canlilara zarar verebilir.çünkü; beyin gelişmemiştir, ilkeldir, acı vermenin ne demek olduğunun bilincide değildir.böyle kusurlu bir canlidan elçilik görevi yapacak biri seçip göndermenin de mantıklı tarafi yok.

neyse; demek istediğim her dindar diğerini dindar olmamakla suçluyor.senin yaptiğinda ayni.en iyi dimdar sensin diğerleri hep yanliş yolda.

insan;  eğitilmesi gereken, hayvani dürtülere sahip, zihni manipüle edilebilen bir canlidir.insanin da memeli bir hayvan olduğunu anladiğin zaman düğüm çözülecek.adam cuf cuf çekerek kaç zihni ele geçirmiş izle.

ateist bilince ulaşmak kolay değildir.okuyacan da, arastıracan da, analiz yapacan falan filan.ateizm demek : en az 4 yıllık fakülte üstüne 2 yılda master yapmak  demektir.bu yüzden gerçek bir ateist bir partinin olması mümkün gözükmüyor.çünkü; her kendine ateist diyen gerçekten ateist değildir.en az 110+ ıq.ateist parti yöneticilerinin en az 110 ıq olmalari şart koşulursa ve ıq testleri ile bu halkla paylaşilirsa o zaman böyle bir partiye oy veririm.yoksa her önüne gelen, özenti, ergen ateistim diye ortalıkta geziyor.

110+ ıq biride 70 ıq lowlarla uğrasirmi bilmem.uğrassa bile çok yasamaz verem olur ve ateist parti veremden ötürü kapanir gider.

4 saat önce, Röpteşambırlı Uzaylı yazdı:

psikoloji derki: bir insanın gerçek kimliği ancak tamamen kendi haline, yalnız kaldığı,gözetlenmediği  zamanlarda ortaya çıkar.31 e haram deyip her gece 31 çeken veya canlilari seven ama yalnız kaldığında öldüren, işkence,zulm eden.

Evet daha önce başörtülü bir kuran öğrermeni ile ilişki yaşamıştım ve kadın hiçbirşey olmamış gibi yaşamına devam etti.  Bu benim için normal bir şey ama kadının bir imam hatipte  kuran öğretmeni olması ve başörtülü olması beni şaşırtmıştı ama artık şaşırmıyorum.

2 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Evet daha önce başörtülü bir kuran öğrermeni ile ilişki yaşamıştım ve kadın hiçbirşey olmamış gibi yaşamına devam etti.  Bu benim için normal bir şey ama kadının bir imam hatipte  kuran öğretmeni olması ve başörtülü olması beni şaşırtmıştı ama artık şaşırmıyorum.

bunda şaşılacak bir durum yok.cinsellik her canlının en temel ihtiyacı.doğada sevismeyen canli yok.ha gaylar var onlarda hemcinsleriyle.... sonuçta bu gaylarda bu ihtiyaci böyle gideriyorlar.keşişler de var ama onlarda bu dürtüyü bastiriyorlar.bastırılmış dürtüler ise günü gelir patlar.sonra işte; zoofili, necrofili, object lovers... Bunlardan en garibi nekrofili, adam gidip ölüye halleniyor.neyse,işte:

önemli olan aldatmamaktır.eşlerin birbirine şeffaf, dürüst, açık olmaları gerekir.liyakat esastır.ortada bir taciz, tecavüz, aldatma yoksa kimin kimle ne yaptiği kimseyi alakadar etmez.

19 saat önce, Hami yazdı:

İslam yayılmacı bir din olduğuna göre yayılmacılık adına cahilliği de hoş görür. Bir şekilde müslüman ol da ama nasıl olursan olsun zihniyeti. Hadi ilahiyata akademik gözle bakılabilir diyelim bir ateistin tarikat ve cami ile ne işi olabilir içinizdeki kötülükleri münafık olarak tanımladığınız günah keçilerine yamama düşüncesi söz konusu olabilir mi? Oysaki cahilliği enstrüman edinmenin bazı sonuçları yani dezavantajları vardır. İncelemek dışında bir dakika dindar insanlar ile takılmak daha ileri gidip onların ritüellerini yapmak bir ateist için muhtemelen tuhaf, anlamsız ve vakit kaybı olabilir. Başka türlü düşünemiyorum.

Din hakkında bilinçli olmak dinden cahil olmaktan iyidir. Bu farklı bir konu. Müslümanlar kitaplarında yazan şeylerle değil yaptıklarıyla tanımlanmalıdır. Onların yaptıklarının kaydını tarih tutmuştur. Kurandan başka müslümanları tanımlayan bir kitap yazılsaydı ona allahın haksız yere bir cana kıymayı emrettiği yazılabilirdi. Bir din veya görüşe kendini nasıl tanımladığıyla bakılmaz ve o görüş böyle güzellenmez ona kendi tanımlama ve yakıştırmalarını yapmak daha bilgecedir.

On 04.01.2024 at 22:24, Kafir İmam yazdı:

Cami derneğinde konuşulacak muhtemel konu ve nihai problem alttan ısıtmalı cami halısı olabilir şeklinde düşünüyorum. İnsanların aydınlanması için tarikatçilerle takılmak için birinin yüklü bir para ödemesi gerekebilir. Akademik çalışmalara sıcak bakıyorum din dincilerin tekelinde kalırsa bunun sonuçları iyi olmaz ancak bir ateistin önünü kapatırlar işini zorlaştırırlar. Diyanet dini ritüellerin uygulandığı bir kurum sonradan dinden çıkma durumu hariç böyle bir yola girilmesi mantıklı değil.

1 saat önce, Kaz yazdı:

Cami derneğinde konuşulacak muhtemel konu ve nihai problem alttan ısıtmalı cami halısı olabilir şeklinde düşünüyorum.

Olsun ,herkes akademide görev alamaz. Yer tutmak adına cami derneğinde de olmak gerekebilir. Zaten orada bulunanlar paradan başka hiçbir düşüncesi olmayan insanlar.

Ateistler her alanda örgütlenmeliler. Bu noktada ideolojik düşünme lüksümüz yoktur.

En başta devlet memurluğu ve ekonomik alanda güçlenmek zorundalar.

Dincilere bakın ki koltuk kapmak için her yola giriyorlar.

Ülke siyasetine yön verebilmek için her alanda örgütlenip politikayı etkileyebilir duruma gelmeliyiz.

Hemşehri derneklerinden tutun da saraya kadar her alanda olmalıyız.

11 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Olsun ,herkes akademide görev alamaz. Yer tutmak adına cami derneğinde de olmak gerekebilir. Zaten orada bulunanlar paradan başka hiçbir düşüncesi olmayan insanlar.

Şöyle anlam veriyorum dinle uğraşan insanların dinden çıkma olasılığı daha yüksektir. Dolayısıyla olabilir böyle insanlar böyle yerlerde belki birbirini bulabilir ve örgütlenebilir. Ben böyle ortamlarda insanların birbirini tespit etmesini çok açık sözlü değilse zor buluyorum. Bunda çeşitli kaygılar söz konusu olabilir. 1984 romanındaki gibi. Hakim zihniyet dinci bir de dinde para var.

On 6.01.2024 at 09:09, Röpteşambırlı Uzaylı yazdı:

anlamiyorsun...insan; hayvani yönü ağir basan, ilkel,yabani, doğuştan gelen dürtüleriyle hareket etmeye yönelimli, kusurlu bir varlıktır.bana, bahsettiğin gibi yaşayan tek bir tane yüce ahlak sahibi, yükselmiş, ermiş inanır gösterebilir misin?haham, papaz,peder...farketmez.anca ölüleri örnek veriyorsun; yunus,mansur,mevlana vs. gibi.bunların hatalarini kim ne bilecek değil mi? nasılsa ölü.

bazen de insan (özellikle çocuklar) ne yaptığının bilincinde olmayarak canlilara zarar verebilir.çünkü; beyin gelişmemiştir, ilkeldir, acı vermenin ne demek olduğunun bilincide değildir.böyle kusurlu bir canlidan elçilik görevi yapacak biri seçip göndermenin de mantıklı tarafi yok.

neyse; demek istediğim her dindar diğerini dindar olmamakla suçluyor.senin yaptiğinda ayni.en iyi dimdar sensin diğerleri hep yanliş yolda.

insan;  eğitilmesi gereken, hayvani dürtülere sahip, zihni manipüle edilebilen bir canlidir.insanin da memeli bir hayvan olduğunu anladiğin zaman düğüm çözülecek.adam cuf cuf çekerek kaç zihni ele geçirmiş izle.

On 6.01.2024 at 09:09, Röpteşambırlı Uzaylı yazdı:

Söylediğim zatlar gökteki yıldızlar gibidir.Çok ama yok gibidir,herkes bilir ama pek kimse bilmez. Onlar ve öğretileri duyanlara ,bilenlere değil ,hakikat yolunda ilerlemek isteyenler açıktır.
Attığın video ile benim anlattıklarımı bağdaştırman,aynı kefeye koyman senin idrak derecen ile alakalı.Demek bütün anlattıklarımı ,sen bunlarla bir görüyorsun. Böyle düşününce bazen senin anlayabiliyorum 
  İnsanın kusurlu olduğunu,nefsiyle mücadele edip hakikat yolunda manen ve ahlaken de ilerlemesi gerektiğini başta kuran ve bir çok kaynaklar yazıyor.bunları neden yeni birl şeymiş gibi yazıyorsun anlamadım.

Senin bahsettiğini  anlamayacak bir şey yok.İnsan ,zekası biraz daha fazla olan ,ilkel ,hayvani güdülerine göre hareket eden  basit bir varlık diyorsun…Bunlar ,insanı  tanımlamanın en avam,en cahil,en kolaycı,en ezik açıklamasıdır.bazıları kendini böyle görebilir ,kendine  yakıştırabilir.onların görüşüdür bilemem.Bu arada canlı bir memeli için,burada fazla vakit geçiriyor, fazlaca konuşuyorsun.Bu kadar basit bir hayat için bu kadar düşünmeye gerek yok.

3 saat önce, Kaz yazdı:

Şöyle anlam veriyorum dinle uğraşan insanların dinden çıkma olasılığı daha yüksektir. Dolayısıyla olabilir böyle insanlar böyle yerlerde belki birbirini bulabilir ve örgütlenebilir. Ben böyle ortamlarda insanların birbirini tespit etmesini çok açık sözlü değilse zor buluyorum. Bunda çeşitli kaygılar söz konusu olabilir. 1984 romanındaki gibi. Hakim zihniyet dinci bir de dinde para var.

İşte hakim zihniyete hakim olmak gerek. Zaten şuan ki dinci kafası paradan kadından başka hiçbir şeye çalışmıyor.

Makamları onlar işgal edeceğine ateistler doldursun.

Halk anlamıyor illaki cennet var diyor bunun için kıvranıyor. O zaman bu zihniyeti terörize edenlerin yerine onları insanca güdenlerin olması bence daha iyi olur.

Zaten cami derneği diyanet kurumı bir örnekti.

Bunun dışında devletin bir çok organizasyonu var. Hepsinde yer almalılar. Birbirlerini kollamalılar.

Devlet haricinde bir çok dernek vakıf belediye gibi alanlarda yer tutmalılar.

Herkes vasfına göre kimi işçi , memur , garsonluk yapar kimi şef amir müdür genel müdür olur.

Ama bu konu çok önemli. Sadece ben ateistim diyerek küskün olmak doğru değil. Heryerde olmalıyız.

1 saat önce, pigeon yazdı:

Benim a dediğime b diyen organizasyona üye filan olmam. 

Düşmanımın düşmanı da her zaman dostum değildir. 

Belki sen yapmazsın ama yapabilenler vardır. Politikaya yön verebilmek için heryerde olmak şarttır. Sen de kendi ilgi alanında gelişirsin. Ticaret de önemli , medya da önemli , devlet memurluğu da önemlidir.

19 saat önce, Hami yazdı:

Söylediğim zatlar gökteki yıldızlar gibidir.Çok ama yok gibidir,herkes bilir ama pek kimse bilmez. Onlar ve öğretileri duyanlara ,bilenlere değil ,hakikat yolunda ilerlemek isteyenler açıktır.
Attığın video ile benim anlattıklarımı bağdaştırman,aynı kefeye koyman senin idrak derecen ile alakalı.Demek bütün anlattıklarımı ,sen bunlarla bir görüyorsun. Böyle düşününce bazen senin anlayabiliyorum 
  İnsanın kusurlu olduğunu,nefsiyle mücadele edip hakikat yolunda manen ve ahlaken de ilerlemesi gerektiğini başta kuran ve bir çok kaynaklar yazıyor.bunları neden yeni birl şeymiş gibi yazıyorsun anlamadım.

Senin bahsettiğini  anlamayacak bir şey yok.İnsan ,zekası biraz daha fazla olan ,ilkel ,hayvani güdülerine göre hareket eden  basit bir varlık diyorsun…Bunlar ,insanı  tanımlamanın en avam,en cahil,en kolaycı,en ezik açıklamasıdır.bazıları kendini böyle görebilir ,kendine  yakıştırabilir.onların görüşüdür bilemem.Bu arada canlı bir memeli için,burada fazla vakit geçiriyor, fazlaca konuşuyorsun.Bu kadar basit bir hayat için bu kadar düşünmeye gerek yok.

yav şimdi tüm bunlar bir kenarda dursun.sana bir şey diyeceğim; öldün gittin diyelim obur tarafa.orda bu gördüğün tanrının gerçek tanrı olduğunu nerden bilecen?belki insanlıktan üstün baska bir varlık kendini tanrı diye tanitiyorsa!olamaz mi?seni de geçtim peygamberler orada gördükleri tanrının gerçek tanrı olduğunu nerden bilecek?hasan sabbahi bilirsin. haşhaş verip cennete gittiz geldiz diye kandırdığı insanlar daha bu gördükleri cennetin sahte olduğunu anlamamiş; kızlarla sevişmiş, şarap içmişler, eğlenöişler filan.sabahın  adamlarının, onlara;" işte bu cennet! "dedikleri yerin asıl cennet olmadığını anlamamişlar. (varsa bir tanri) sen,orda gördüğün bu sana" tanrın benim" diyen tanrının gerçekten de tanrı olduğunu nerden anlayacan?

İnsanın varoluş sebebi diye bir yazı yazmıştım.orada insanın yaratılışı  ve bu dünyaya gelmeden önceki yaşadıklarını idrak edebildiğim kadarıyla anlattım. Tabi bu bilgiler benden değil ,hakikat yolunda yürüyen ariflerve alimlerdendir.İnsan öldüğünde dünyadayken perdelenen bütün bilgileri tekrar bilecek…

Bu dünyada bilemediğimiz,bulamadığımız,idrak edemediğimiz şeyler onların olmadığının ispatı olamaz.insanlık tarihi boyunca insan hep birşeye tapmış.En küçük topluluklarda bile olan bu tapınma hissinin sonuçlarını ,sadece çıkar,menfaat kandırılma  gibi sebeplerle basitleştirmek  hem kolaycılık hemde  haksızlık  olur. Dünyanın çeşitli tarihlerinde,çeşitli coğrafyalarda ,çeşitli ırklar….hepsimi kandırıldı.bir insanı sevdiğini ispatlayamazsın ama sevdiklerimiz için büyük fedakarlıklar yapabiliriz.(işte insanı hayvandan ayıran şeylerden biri) Başının ağrısını,moralinin bozukluğunu ispatlayamazsın ama bilirsin.

Alamut kalesini gençliğimde okumuştum beni çok etkilemişti. O kitabı okuduktan sonra ,benim zamanımın sabbah larını daha iyi görmeye başlamıştım

Tabi yinede bu anlattıklarım  sorduğun sorunun cevabına hitap etmeyebilir.  Umberto eco nun bir sözü var “ bir inancın yanlışlığını doğruluğunu tartışmayın”  E birde kitabın hasından olsun…kafirun 6: sizin dininiz size ,benim dinim bana ..

On 6.01.2024 at 21:28, Kaz yazdı:

İslam yayılmacı bir din olduğuna göre yayılmacılık adına cahilliği de hoş görür. Bir şekilde müslüman ol da ama nasıl olursan olsun zihniyeti. Hadi ilahiyata akademik gözle bakılabilir diyelim bir ateistin tarikat ve cami ile ne işi olabilir içinizdeki kötülükleri münafık olarak tanımladığınız günah keçilerine yamama düşüncesi söz konusu olabilir mi? Oysaki cahilliği enstrüman edinmenin bazı sonuçları yani dezavantajları vardır. İncelemek dışında bir dakika dindar insanlar ile takılmak daha ileri gidip onların ritüellerini yapmak bir ateist için muhtemelen tuhaf, anlamsız ve vakit kaybı olabilir. Başka türlü düşünemiyorum.

Din hakkında bilinçli olmak dinden cahil olmaktan iyidir. Bu farklı bir konu. Müslümanlar kitaplarında yazan şeylerle değil yaptıklarıyla tanımlanmalıdır. Onların yaptıklarının kaydını tarih tutmuştur. Kurandan başka müslümanları tanımlayan bir kitap yazılsaydı ona allahın haksız yere bir cana kıymayı emrettiği yazılabilirdi. Bir din veya görüşe kendini nasıl tanımladığıyla bakılmaz ve o görüş böyle güzellenmez ona kendi tanımlama ve yakıştırmalarını yapmak daha bilgecedir.

İnsan ,aklının ürettiği her mantaliteyi,ideolojiyi,inancı etrafına yayma ve etki altında bırakma çabasındadır.Tarihte birçok din,bir çok felsefe ,birçok rejim birçok ekol( kominizm,kapitalizm,ekonomi, vb) kimi zaman  savaşla, kimi zaman sosyokültürel yollarla gücü nispetinde yayılmacı olmuşlardır.

Elbette ki İslamda bunlardan biridir.Kuranı bir din kitabı gibi değilde ,bir felsefe ,ilim,bilim kitabı gibi okuyanlar içinde bir çok bilim barındırdığını bulabilir. Kurana göre cehalet insanın en büyük düşmanlarındandır. Kuran bilimi destekler çünkü bilim Allah’ındır .İnsan bilimde ilerledikçe ,keşfettikçe ,aslında yartıcısını da keşfedecek onu yaratma ve sisteme koyma işleyişini daha iyi anlayacaktır.

Bu bilgilerin ışığında İslamın yayılmak için cehaleti hoş görmesi kendi varlığına,dinin amacına,kuranın öğütlerine terstir.Kuran aydınlıktır,cehalet karanlık.Eğer bir yerde islam adına cehalet hoş görülüyorsa orada kabahat müslümanlarındır veya müslüman görünümlü münafıkların.İslam halifelerininden Hz Osman,Hz Ali  ;tasavvuf ehillerinden hallacı Mansur, Muhyiddin Arabi,Beyazıt bestami,Şems’i tebrizi,Niyazi Mısri ve bir çoklarının sonu cahillerin eli vesilesi ile olmuştur.İslam en çok sıkıntıyı Müslüman cahillerden çekmiştir.Ama bu kuran deryasının suyuna leke getirmez.O tertemiz bir şekilde keşfedilmek için bizi bekler.

9 saat önce, Hami yazdı:

İnsan ,aklının ürettiği her mantaliteyi,ideolojiyi,inancı etrafına yayma ve etki altında bırakma çabasındadır.Tarihte birçok din,bir çok felsefe ,birçok rejim birçok ekol( kominizm,kapitalizm,ekonomi, vb) kimi zaman  savaşla, kimi zaman sosyokültürel yollarla gücü nispetinde yayılmacı olmuşlardır.

Felsefe ile dinleri kıyaslaman saçma olmuş. Felsefe ve bilim düşünmeyi sorgulamayı önerir. İnancı biati cahilliği istemez. Ama zorbalık yapmaz.

Dinlerin hepsi kendi feodal düşüncesini yaymak için zorbalığa başvurur, hiçbir somut ve mantıklı gerekçesi yoktur. Bunun için cehaleti destekler, halkı aptallaştırmaya , büyülemeye çalışır.

On 10.01.2024 at 09:22, Bayram Tatili yazdı:

Felsefe ile dinleri kıyaslaman saçma olmuş. Felsefe ve bilim düşünmeyi sorgulamayı önerir. İnancı biati cahilliği istemez. Ama zorbalık yapmaz.

Dinlerin hepsi kendi feodal düşüncesini yaymak için zorbalığa başvurur, hiçbir somut ve mantıklı gerekçesi yoktur. Bunun için cehaleti destekler, halkı aptallaştırmaya , büyülemeye çalışır.

Din deyince senin aklına cahil müslümanlar geldiği için öyle sanıyorsun .Hz osmanı, Hz Aliyi öldürenlerde ,kendilerinin doğru olduğunu düşünen ,cahil müslümanlardı. Sen onları görüyorsun. Ben ise din deyince hz Ali , Hz osmanı ve onların yolundan olanları  görüyorum.Kuranın ilk ermri “oku” dur. İçerisinde bir çok ayette müslümanların sorgulamasını,akletmesini ister. Zaten dininde bir bölümü  felsefedir. 

2 dakika önce, Hami yazdı:

Din deyince senin aklına cahil müslümanlar geldiği için öyle sanıyorsun .Hz osmanı, Hz Aliyi öldürenlerde ,kendilerinin doğru olduğunu düşünen ,cahil müslümanlardı. Sen onları görüyorsun. Ben ise din deyince hz Ali , Hz osmanı ve onların yolundan olanları  görüyorum.Kuranın ilk ermri “oku” dur. İçerisinde bir çok ayette müslümanların sorgulamasını,akletmesini ister. Zaten dininde bir bölümü  felsefedir. 

Yav birader , dine inanan birisinin normal sağlık bir zihne sahip olacağını düşünemeyiz.

Sokakta gezen insanların çoğu hayaletleri cinlere meleklere hurilere inandığı gerçeğini tarafsız olarak bir düşünmeni isterim.

Biliyorum içinden "ama varlar" savunması yapıyorsun

“Erich von daniken tanrıların arabası adlı kitabında insanlar uzayda hep kendileri gibi yaşam formları arıyorlar bulamadıkları için yok olduğunu zannediyorlar” demişti. Şimdi sana uzaylı varmıdır desem vardır dersin . Kuranda geçiyor diye cinlerin,meleklerin varlığını kabul etmiyor olman pek objektif değil.Hayalet diye birşey zaten yok.Hurilerde bu dünyaya ait değil. Dolu boş hepsini bir torbaya koyup sallıyorsun 

52 dakika önce, Hami yazdı:

“Erich von daniken tanrıların arabası adlı kitabında insanlar uzayda hep kendileri gibi yaşam formları arıyorlar bulamadıkları için yok olduğunu zannediyorlar” demişti. Şimdi sana uzaylı varmıdır desem vardır dersin . Kuranda geçiyor diye cinlerin,meleklerin varlığını kabul etmiyor olman pek objektif değil.Hayalet diye birşey zaten yok.Hurilerde bu dünyaya ait değil. Dolu boş hepsini bir torbaya koyup sallıyorsun 

Sanırsam alakasız bir başlığın altına yorum yapıyorsun bu soruna cevap şu konuda verildi zaten;

Peki ya Allah Varsa?    

Eğer Allah varsa Muhammed'e ve diğer Arap sulalesine vahiy gönderdiği gibi bana da vahiy gondermelidir.    

İyi ama o zaman imtihan bozulur biz imtihan oluyoruz.    

Peki imtihan diyelim , ama Kuran'da diyor ki onlar görseler de inanmazlar. O zaman Allah'ın bizimle de vahiy yoluyla konuşması imtihanı bozmaz çünkü Allah zaten seni inanmamaya göre programlamis demektir.   

Arap sulalelerinin bizden ne farkı var ki onlara gelen vahiy bize bir türlü gelmiyor?    

Muhammed özel yaratılmış diyelim ki, bu durumda Allah haksızlık yapmış oluyor. Özel yarattigi insana verdiği emirleri bizim gibi sıradan korumasız kişilere de emrediyor. Üstüne üstlük ona imtihanın cevaplarını da vermişken bize sabır diyor.    

Diyelim ki onların Allah dedikleri varlık evrenin kendisidir. AA bak böyle söyleyince haklı oluyorlar sanki. O zaman neden Araplar gibi yaşamak zorunda birakiliyoruz. Neden onların yedi sulalesine övgüler duzmek zorundayız ve neden  hep onların bedevi rituellerini kabul edip uygulamak ile yukumluyuz.    

Her açıdan Allah zirvadir.