Jump to content

Güneş Panelleri

MrBean

Recommended Posts

3 ay önce 55 wattlık güneş paneli almıştım.  

Bir hafta öncede 12 volt 20 AH akü aldım.

55 watt ama çoğu şarj devresinde kayba uğruyor. :)

Dolu için önlemleri yok ben akrilik cam koydum üzerine. Bir ara 5 cm çapında dolu yağmıştı. Çatı kaplamalarını araba kaportalarını delmişti. :)

Şimdilik sadece telefon şarjı için kullanıyorum. Şarj devresindeki usb ipad için yeterli gelmedi.

Su pompası olarak kullansam daha iyi olur herhalde. :)

dostum, muhtemelan dandik bir panel almişsindir.üstüne akrilik cam koymussun ama normalde üretirken üstünü zaten akrilik darbeye dayanikli şeffaf bir plastikle kapliyorlar.seninki boş, dandik bişey galiba.dediğin gibi dolu yağarsa da sigorta karşılar sanirim.enerji bağimliliğini azaltmada büyük bir atilim bu güneş paneli çilginliği giderek artmakta zaten.şu an en iyisi bu güneş panelleri.doğalgaz,petrol,su, kömür filan bunlar artik eskidi.enerji şirketleri panellere geçiyor hep.zaten diğer kaynaklar kisitli.en iyisi panelsel dönüşüm.şimdilik ama bi 50 sene sonra şirketler arge yapiyor güçlü şirketler bunlar ve füzyon reoktörü kurmak için uğrasacaklardır.tabi bunlar nükleer enerji tabanli olduğu için uzun yıllar alabilir argeleri.

2 saat önce, Röpteşambırlı Uzaylı yazdı:

dostum, muhtemelan dandik bir panel almişsindir.üstüne akrilik cam koymussun ama normalde üretirken üstünü zaten akrilik darbeye dayanikli şeffaf bir plastikle kapliyorlar.seninki boş, dandik bişey galiba.dediğin gibi dolu yağarsa da sigorta karşılar sanirim.enerji bağimliliğini azaltmada büyük bir atilim bu güneş paneli çilginliği giderek artmakta zaten.şu an en iyisi bu güneş panelleri.doğalgaz,petrol,su, kömür filan bunlar artik eskidi.enerji şirketleri panellere geçiyor hep.zaten diğer kaynaklar kisitli.en iyisi panelsel dönüşüm.şimdilik ama bi 50 sene sonra şirketler arge yapiyor güçlü şirketler bunlar ve füzyon reoktörü kurmak için uğrasacaklardır.tabi bunlar nükleer enerji tabanli olduğu için uzun yıllar alabilir argeleri.

Çok sallıyorsun.

Şeffaf akrilik plastik kaplaması  olan bir tane güneş  paneli göstersene. :)

Birde kalınlığı önemli. Kaç milimetre mesela. 

On 05.08.2023 at 23:12, pigeon yazdı:

55 watt ama çoğu şarj devresinde kayba uğruyor.

Şarj için PWM modülasyonu kullanabilirsin. Bunun için Arduino uyumlu basit bir mikrodenetleyici, 4-5 satır kod, IRF20 modülü ve seri bağlı 6-7 ultrakapasitör kullanarak gücün büyük oranda aküye akmasını sağlayabilirsin.

51 dakika önce, pigeon yazdı:

Çok sallıyorsun.

Şeffaf akrilik plastik kaplaması  olan bir tane güneş  paneli göstersene. :)

Birde kalınlığı önemli. Kaç milimetre mesela. 

öyle üretildiğini farzetmiştim.ama  akrilik değil temperli cammiş. 3,2 4mm kalinliğindaymış.akrilikten daha dayanıklı kırılmaz Cam miş.gunes-paneli-nasil-yapilir-900x515.jpg.0a89915e23f99d27bb74753fbdc32da7.jpg

• 7 ay sonra...