Jump to content

Nisa 6 - Mehir..?


müftü

Recommended Posts

Nisa 6'da evlenme çağına gelenlerde bir rüşd, olgunluk görüldüğü takdirde mallarının verilmesi geçer.

 

Şimdi bir takım dinciler(tabii yine bir kısmı) evlilikte mehir verildiği üzere bunu nisa 6 ile ilişkilendirip, rüştü olmayana mal verilmeyeceği üzere bunun aynı zamanda mehir vasıtası ile evlilik yaşına bir kısıt/eşik getirdiği iddiasındalar. Rüştü olmayana mehir de verilemez.

Benim bu konudaki görüşüm belli. Neredeyse elle tutulacak tarafı yok. Suyunun suyu bir niyet okuması, ta mehrin ne olduğu ve olmadığından; evlilik öncesi, sırası ve boşanma aşamasında verilebilirliğinden başlayana ve işin "yaşanan" pratiğine değin.

Lakin daha önce de Ateist Forum'da da tam bu kalıpla sorulmasına rağmen, yanıtlar olumlu ya da olumsuz bu çerçeve üzerinden verilmemiş, eksen hep başka yere kaymış beklenildiği üzere. 

Bu bağlamda;

Müslüm, gayri müslim ya da non-teist fark etmez, mehir ve Nisa-6'nın ilişkilendirilmesi üzerine yorumları varsa merak ettim.

Link to comment
Share on other sites

 
Alıntı

 

Erhan Aktaş - Kerim Kur'an
 

Yetimlerinizi, nikah çağına erişinceye kadar gözetleyin. Olgunluk yaşına geldiklerinde mallarını kendilerine verin. Büyüyünce onlara kalacak düşüncesiyle, mallarını acelece ve haddi aşarak yemeyin. Durumu iyi olan malı yemeye tenezzül etmesin. Durumu iyi olmayan da maldan uygun bir şekilde yararlansın. Onlara mallarını teslim ettiğinizde, onlar adına tanıklar bulundurun. Hesap görücü olarak Allah yeter.

وَابْتَلُواْ الْيَتَامَى حَتَّىَ إِذَا بَلَغُواْ النِّكَاحَ فَإِنْ آنَسْتُم مِّنْهُمْ رُشْدًا فَادْفَعُواْ إِلَيْهِمْ أَمْوَالَهُمْ وَلاَ تَأْكُلُوهَا إِسْرَافًا وَبِدَارًا أَن يَكْبَرُواْ وَمَن كَانَ غَنِيًّا فَلْيَسْتَعْفِفْ وَمَن كَانَ فَقِيرًا فَلْيَأْكُلْ بِالْمَعْرُوفِ فَإِذَا دَفَعْتُمْ إِلَيْهِمْ أَمْوَالَهُمْ فَأَشْهِدُواْ عَلَيْهِمْ وَكَفَى بِاللّهِ حَسِيبًا
Vebtelul yetama hatta iza belagun nikah, fe in anestum minhum ruşden fedfeu ileyhim emvalehum, ve la te'kuluha israfen ve bidaren en yekberu. Ve men kane ganiyyen felyesta'fif, ve men kane fakiran felye'kul bil ma'ruf. Fe iza defa'tum ileyhim emvalehum fe eşhidu aleyhim. Ve kefa billahi hasiba.

 

 

 
Ayet  öksüzler ile ilgili. Mehir ile ilgili değil.
Yani annesi babası olmayan üzerinde  mal ve para olanlar ile ilgili.
Edited by pigeon
yazı rengi hatası
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...