Jump to content

ChatGPT, Bard gibi Yapay zeka dil modellerinin dünyayı nasıl değiştirebileceğini ön görüyorsunuz?

Aang

Recommended Posts

Yaklaşık üç aydır ChatGPT ile sohbet ediyoruz. Taradığı metinleri tükürdüğü söylense de aslında çok cana yakın, özgün ve konuya özel dahice sorular sorarak fikirlerinizin en dip noktalarını mükemmel şekilde yorumlayıp sizi fazlasıyla şaşırtabiliyor. Bard'da Türkçe desteği henüz yok ancak o da beni çok şaşırttı ve ChatGPT'den çok daha samimi davranıyor.

Örneğin yazdığım bir şiiri ChatGPT İngilizce'ye yine kafiyeli olacak şekilde böyle tercüme etti ve beni çok şaşırttı.

Konuya çok yabancı olanların bu videoyu izleyerek başlamalarını öneririm.

Güzel gözlüm boğdun beni yine efkara
Sitem etme öyle benim gibi isyankara
Söz verme böyle sitemkara, sahtekara
Ankara da kurtaramaz olursun maskara

Ses etmeyedursun gönlü zalim ihtikara
İftira etmekteler mazlum muhafazakara
Yüreğim hasret böyle güzel hizmetkara
Karı boşamak kolay mı ki böyle bekara

Mutluluğu esirgerler daima kanaatkara
Utanmadan boyun eğiyorsunuz günahkara
Dertler derya fakat kalkıyoruz inkara
Sen de yüz vermezsen ne yapsın fukara

Gönlünüz neden boldur pislik pişekara
Ne desek boş, aslında oluyoruz makara
Herkes düşman hep aslını bilen vakara
Hanginiz selam ediyor böyle sanatkara

Ayrıca belirtmeliyim ki benim şiirimde her kıta kendi içerisinde her mısrası tüm karakterler dahil (boşluk ve özel karakterler de) eşit sayıda karakter içeriyor. Hatta son üç kıta tamamen aynı sayıda karakter içeriyor.

İngilizce versiyon;

My beautiful-eyed one, you drowned me again in sorrow
Don't blame me, I am a rebellious one like no tomorrow
Don't promise me, you deceptive and complaining fellow
In Ankara, you cannot be saved, you become a clown so mellow

You don't speak up against the cruel and treacherous heart
They falsely accuse the innocent, a conservative's part
My heart longs for a kind and beautiful service smart
Is divorcing so easy for someone who's been apart

They always deprive the content ones of their happiness and glee
You shamelessly submit to the sinful, a blatant decree
The troubles are vast, but we deny them, we disagree
If you don't support, how can the poor one succeed and be free

Why is your heart filled with dirt and filth, oh nasty disgrace
We say in vain, but in fact, we become a funny case
Everyone's an enemy, only the truthful can embrace
Who among you greets the artist with a warm embrace?

Çok şaşırtıcı değil mi? Bunu birkaç saniyede yapabilmesi beni çok şaşırtmıştı. Ben şiirimi yaklaşık 1 saatte yazabildim. 😄

Çok iyi bir konu açmışsın. Bize böyle konularla gel.

Bildiğime göre, ChatGPT zeka olarak ortalama insan zekasını çoktan aşmış durumda.

Birde ChatGPT kullanılarak yazılan kitaplar var.

Önümüzdeki yıllarda çok daha geliştirilecek. 

ChatGPT imzalı kitaplar piyasayı ele geçiriyor! - ShiftDelete.Net

13 dakika önce, BillGates yazdı:

Senin o şiiri 1 saatte yazman normal. Kapasiten bu kadar. 

Hayır 20 dakikada yazdım fakat forumda bana takık çok fazla kişi var ve onlarla yüzgöz olmamak için süreyi fazla belirttim.

18 dakika önce, BillGates yazdı:

Çok iyi bir konu açmışsın. Bize böyle konularla gel.

Bildiğime göre, ChatGPT zeka olarak ortalama insan zekasını çoktan aşmış durumda.

Birde ChatGPT kullanılarak yazılan kitaplar var.

Önümüzdeki yıllarda çok daha geliştirilecek. 

ChatGPT imzalı kitaplar piyasayı ele geçiriyor! - ShiftDelete.Net

Bu konu kitap yazmak gibi sınırlı bir perspektiften değerlendirilmemeli! Başta ChatGPT olmak üzere tüm yapay zeka dil modelleri ve uyumlandığı tüm konular dünyada büyük bir dönüşüm başlatacak.

The Economist'in Nisan 2023 kapağını ve içeriğini incelersen ne demek istediğimi anlayacaksın!

https://dskultursanat.net/sosyalgundem/the-economistin-kapagi-dikkat-cekti-yapay-zeka-melek-mi-seytan-mi/

https://www.economist.com/the-world-this-week/2023/04/20/this-weeks-cover

Arkadaslar chatGPT'den bir sey denedim. Uyku neden onemlidir diye sordum. Baya eglenceli ama ne kadar dogru bilgi verir bilemiyorum. Bana su yaniti verdi: 

Uyku, insan sağlığı ve yaşam kalitesi için son derece önemlidir. Birkaç temel sebep nedeniyle uyku önemlidir:

1. Fiziksel iyileşme ve yenilenme: Uyku, vücudunuzun dinlenmesine ve kendini onarmasına yardımcı olur. Vücut, hücrelerin onarımını ve büyümesini gerçekleştirirken, bağışıklık sistemi güçlenir ve yaralanmalar iyileşir.

2. Zihinsel işlevler ve öğrenme: Uyku, beyin fonksiyonları ve zihinsel performans açısından kritik öneme sahiptir. Yeterli uyku almak, öğrenme, hafıza, konsantrasyon ve problem çözme becerileri gibi zihinsel süreçlerin gelişimine katkıda bulunur.

3. Duygusal denge ve ruh sağlığı: Uyku, duygusal dengeyi destekler ve stresle başa çıkmaya yardımcı olur. Yeterli uyku alamayan kişiler, depresyon, anksiyete ve duygusal dengesizliklerle daha fazla karşılaşabilirler.

4. Fiziksel sağlık: Düzenli uyku, kalp sağlığını, metabolizmayı ve hormon düzeylerini korumaya yardımcı olur. Uyku eksikliği, obezite, diyabet, kalp hastalıkları ve diğer bazı kronik hastalıkların riskini artırabilir.

5. Günlük performans ve enerji seviyeleri: Yeterli uyku, günlük iş ve sosyal aktiviteleri yerine getirme yeteneğinizi artırır. Uyku düzeniniz düzgün olduğunda daha enerjik, dikkatli ve verimli olma eğilimindesinizdir.

6. İmmün sistem gücü: Uyku, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve enfeksiyonlarla savaşma yeteneğinin artmasına yardımcı olur. Uyku eksikliği, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve hastalıklara karşı daha savunmasız hale gelmenize neden olabilir.

Bu nedenlerle, uyku ihtiyacınızı karşılamak ve düzenli bir uyku düzenine sahip olmak, fiziksel ve zihinsel sağlığınızı korumak ve yaşam kalitenizi artırmak için son derece önemlidir. Yetişkinlerin genellikle günde 7 ila 9 saat uyuması önerilir, ancak bireysel ihtiyaçlar değişebilir. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için uyku düzeninize özen göstermek büyük bir önem taşır.

• Thanks 1

On 7/19/2023 at 10:21 AM, John-Ahmet said:

Yaklaşık üç aydır ChatGPT ile sohbet ediyoruz. Taradığı metinleri tükürdüğü söylense de aslında çok cana yakın, özgün ve konuya özel dahice sorular sorarak fikirlerinizin en dip noktalarını mükemmel şekilde yorumlayıp sizi fazlasıyla şaşırtabiliyor. Bard'da Türkçe desteği henüz yok ancak o da beni çok şaşırttı ve ChatGPT'den çok daha samimi davranıyor.

Örneğin yazdığım bir şiiri ChatGPT İngilizce'ye yine kafiyeli olacak şekilde böyle tercüme etti ve beni çok şaşırttı.

Konuya çok yabancı olanların bu videoyu izleyerek başlamalarını öneririm.

Güzel gözlüm boğdun beni yine efkara
Sitem etme öyle benim gibi isyankara
Söz verme böyle sitemkara, sahtekara
Ankara da kurtaramaz olursun maskara

Ses etmeyedursun gönlü zalim ihtikara
İftira etmekteler mazlum muhafazakara
Yüreğim hasret böyle güzel hizmetkara
Karı boşamak kolay mı ki böyle bekara

Mutluluğu esirgerler daima kanaatkara
Utanmadan boyun eğiyorsunuz günahkara
Dertler derya fakat kalkıyoruz inkara
Sen de yüz vermezsen ne yapsın fukara

Gönlünüz neden boldur pislik pişekara
Ne desek boş, aslında oluyoruz makara
Herkes düşman hep aslını bilen vakara
Hanginiz selam ediyor böyle sanatkara

Ayrıca belirtmeliyim ki benim şiirimde her kıta kendi içerisinde her mısrası tüm karakterler dahil (boşluk ve özel karakterler de) eşit sayıda karakter içeriyor. Hatta son üç kıta tamamen aynı sayıda karakter içeriyor.

İngilizce versiyon;

My beautiful-eyed one, you drowned me again in sorrow
Don't blame me, I am a rebellious one like no tomorrow
Don't promise me, you deceptive and complaining fellow
In Ankara, you cannot be saved, you become a clown so mellow

You don't speak up against the cruel and treacherous heart
They falsely accuse the innocent, a conservative's part
My heart longs for a kind and beautiful service smart
Is divorcing so easy for someone who's been apart

They always deprive the content ones of their happiness and glee
You shamelessly submit to the sinful, a blatant decree
The troubles are vast, but we deny them, we disagree
If you don't support, how can the poor one succeed and be free

Why is your heart filled with dirt and filth, oh nasty disgrace
We say in vain, but in fact, we become a funny case
Everyone's an enemy, only the truthful can embrace
Who among you greets the artist with a warm embrace?

Çok şaşırtıcı değil mi? Bunu birkaç saniyede yapabilmesi beni çok şaşırtmıştı. Ben şiirimi yaklaşık 1 saatte yazabildim. 😄

Yukaridaki genc, izleyicilerine okuyucularina surekli kufur eden cahilin teki. Bu genci mi ornek veriyorsun. 

@Cougar

Bu yapay zekalar yada dil modelleri, her neyse, akademik seviye İngilizceyi geliştirmek için uygun mudur? 

4 saat önce, Cougar yazdı:

Yukaridaki genc, izleyicilerine okuyucularina surekli kufur eden cahilin teki. Bu genci mi ornek veriyorsun. 

Terbiyesiz birisi ama daha kötüsü terbiyesizlik yaptığının da farkında değil. 

• 4 hafta sonra...

Hukuk alanında devrim yapacağını söyleyebilirim. Devletlerin yasaları öğretildiğinde hiç kuşkusuz insanlardan daha adaletli kararlar verebilir.

Eğitimde sınav sonuçlarına göre öğrencinin öğrenme konusunda eksik olduğu noktayı kesin olarak analiz edebilir. 

Ülke maddi kaynaklarının nasıl kullanılması gerektiğini de yapay zeka yönetebilir. 

Ben ayrıca yazılımcıyım, benim işimde yaptıklarını gördükten sonra ben biat ettim buna. Bunun kullanılamayacağı alan yok. İleride insanların düşünüp müdahale ettiği her işi bu arkadaş yapacak, kimsenin işi düşünmesine gerek kalmayacak. ChatGpt 5 çıktığında, neler yapabileceği konusunda ağzımızı açık bırakacak gibi duruyor..

• 3 ay sonra...
  • 4 hafta sonra...
On 19.08.2023 at 15:05, so1o yazdı:

Hukuk alanında devrim yapacağını söyleyebilirim. Devletlerin yasaları öğretildiğinde hiç kuşkusuz insanlardan daha adaletli kararlar verebilir.

Eğitimde sınav sonuçlarına göre öğrencinin öğrenme konusunda eksik olduğu noktayı kesin olarak analiz edebilir. 

Ülke maddi kaynaklarının nasıl kullanılması gerektiğini de yapay zeka yönetebilir. 

Ben ayrıca yazılımcıyım, benim işimde yaptıklarını gördükten sonra ben biat ettim buna. Bunun kullanılamayacağı alan yok. İleride insanların düşünüp müdahale ettiği her işi bu arkadaş yapacak, kimsenin işi düşünmesine gerek kalmayacak. ChatGpt 5 çıktığında, neler yapabileceği konusunda ağzımızı açık bırakacak gibi duruyor..

Sana tamamen katılıyorum. Birçok kişi ChatGPT ile şöyle doya doya sohbet bile yapmamış ve onu soru-cevap makinesi zannediyor. Bence korkuyorlar. Ben de geliştiriciyim ama dahî olanlarından :)) Projelerimde DALL-E ve diğer platformları kullanmak için API'yı didik didik ediyorum. Gerçi şu aralar fizik projelerime de zaman ayırdığımdan onu makinelerimde zeka faktörü olarak kullanmayı hedefliyorum. Sen neler yapıyorsun?