Jump to content

Ücretsiz ders kitapları

MrBean

Recommended Posts

• moderator başlığı Ücretsiz ders kitapları olarak değiştirdi
On 7/5/2023 at 4:54 AM, pigeon said:

Ücretsiz ders kitapları bulabileceğiniz bir site.

Ne yazık ki İngilizce.

Sayısal bölümlerle ilgili kitaplarda sorun olmuyor ama. Formüller her dilde aynı. :)

https://openstax.org/

Ingilizce fakat openstax'in ingilizcesi cok yalin, anlasilir bir ingilizce. Bende print seklinde biology 2e var. Gecen sene 50 dolar para verdim, bi kere bile acip okumadim. Keske o zaman geri yollasaydim. Parama yazik oldu; bir kitap bu kadar mi itici bir sekilde basilir ya. 1800 sayfa kitap, kucucuk harflerle sadece print edilmis. Ne gorseli gorsel, ne sayfa kalitesi kalite. Bu kadar kalin kitabi nereye tasiyabilirsin hem. Bu kadar kalin olmasina ragmen taxonomy bile dogru duzgun anlatamiyor. Campbell Biology cok daha iyi bir kaynak. 

openstax okuyacaksaniz, online okuyun. 

On 7/11/2023 at 1:25 PM, pigeon said:

https://acikders.ankara.edu.tr/  burayı unutmuşum. :)  

Burada kitap bulamadim.

Bak mesela su asagida yazacagim websitesinden butun kitaplara ulasilabilir. 

https://libgen.is/

Mesela bir Yasar Kemal aramasi yaptim:

https://libgen.is/search.php?req=Yasar+kemal&lg_topic=libgen&open=0&view=simple&res=25&phrase=1&column=def

Internette var olan neredeyse butun kitaplar burada. Fakat, sanirim bu ve benzeri siteler legal degil. Dolayisiyla kullanmaamnizi oneririm. :)

Ben, kitap almayi, kitabi okumaktan daha cok seviyorum. Siparis ettigimde gunlerce heyecanla bekliyorum. Hergun gidip mail kutusunu kontrol ediyorum. Kitap gelince cocuk gibi seviniyorum :) Size de oneririm. Kitabi satin aliniz.

10 saat önce, Cougar yazdı:

Burada kitap bulamadim.

Bak mesela su asagida yazacagim websitesinden butun kitaplara ulasilabilir. 

https://libgen.is/

Mesela bir Yasar Kemal aramasi yaptim:

https://libgen.is/search.php?req=Yasar+kemal&lg_topic=libgen&open=0&view=simple&res=25&phrase=1&column=def

Internette var olan neredeyse butun kitaplar burada. Fakat, sanirim bu ve benzeri siteler legal degil. Dolayisiyla kullanmaamnizi oneririm. :)

Ben, kitap almayi, kitabi okumaktan daha cok seviyorum. Siparis ettigimde gunlerce heyecanla bekliyorum. Hergun gidip mail kutusunu kontrol ediyorum. Kitap gelince cocuk gibi seviniyorum :) Size de oneririm. Kitabi satin aliniz.

Ben ders kitaplarının hatta meslek kitaplarının parayla satılmasına karşıyım. 

On 7/13/2023 at 4:35 AM, pigeon said:

Ben ders kitaplarının hatta meslek kitaplarının parayla satılmasına karşıyım. 

Ben, kitap siparis edip bekleyince cok heyecanalniyorum. Gidiyorum, kontrol ediyorum felan. Fakat aslinda kitap satilmasina karsiyim. Bilgi evrensel olmali. Herkes ozgurce okuyup faydalanabilmeli diye dusunuyorum. Ozellikle ogrencilerin ders kitaplari inanilmaz pahali, 100-200 TL'ye, yada ne bileyim, 100, 200 Dolara kitaplar var. Ogrenci bunu nasil alsin. Tam tersi ucuz kitaplarda da problemler oluyor. Ben okuldayken, bir ders almistim: neydi, Sokratik donem oncesi felsefe diye. Bir ders kitabi secmisler, tam bir rezalet. Hic bir seyi aciklamiyor, yetersiz, uc bes sayfa bisey. Sinifin hocasi da bu kitabi en ucuz kitap diye sectik demisti. Tamam, en ucuzu bu, zaten belli oluyor da, bu kitabin kime ne faydasi olacak. Sacma sapan isler. Bir hafta sonra dusurdum dersi, gitmedim.

• Like 1

• 1 ay sonra...

Dil ogrenmek isteyen yada ogrenen kendi deneyimini lutfen paylassin. Bana sorarsaniz, bu is kelime ezberlemekten basliyor. Zamanlari ogrenmek lazim sonra. Daha sonra da bol bol kullanmak lazim. Quizlet kelime ezberlemede yardimci olabilir. Egitimde ezber sart! Ezberden uzak dur diyenlere bakmayin. Bu is ezberle baslar, sonra ogrenilir. 

Yukaridaki verdigim adresten hem Turkce hem Ingilizce takip edilebilir.

6 dakika önce, Cougar yazdı:

Dil ogrenmek isteyen yada ogrenen kendi deneyimini lutfen paylassin. Bana sorarsaniz, bu is kelime ezberlemekten basliyor. Zamanlari ogrenmek lazim sonra. Daha sonra da bol bol kullanmak lazim. Quizlet kelime ezberlemede yardimci olabilir. Egitimde ezber sart! Ezberden uzak dur diyenlere bakmayin. Bu is ezberle baslar, sonra ogrenilir. 

Yukaridaki verdigim adresten hem Turkce hem Ingilizce takip edilebilir.

Ben hep uzak durdum ezberden :) 

Ama hafızam çocukkende gerçekten kötü idi.

Şu an, Cougar yazdı:

Quizlet'den ucretsiz kartlar hazirla. Oyun oyna, eslestir, kartlari kelimeleri calis. quizlet yardimci oluyor. 

O yöntemi çok eskiden bir emekli asker öğretmişti bana. 

Ama işe yaramıyor bende.

Yeni desteye başlayınca eskisini unutuyorum.

Japon alfabesini mors kodunu öğrenebildim sadece. :)

Bilgisayar programlama dillerinide öğrenemiyorum.

Ya kelimeleri belli araliklarla geri cagirman lazim. Sonra hikaye felan okursan hatirlarsin. Yada kelimelerle ilgili bir sey canlandir kafanda. Bunu yaptin mi? Bak, scientology diyorduk en son. Bu onlarin taktigi: kelimeleri ya seslendirerek ya cizere ya resimleyerek gorulur kil. O sekilde ogretiyorlar onlar da. Dag diyorsan dag resmi ciz elinle. Araba diyorsan araba resmi ciz altina. Ya vocalize et ya visualize. Bu sekilde denedin mi?

Bu arada ucretsiz hikaye kitabi arattim gencler ve cocuklar icin, F(ree English Story Books (Level 1) PDF ) diye bir sey buldum. https://www.learnenglishteam.com/english-story-books-for-beginners/ ilkine tikladim, hikayeyi acti. Cok yalin sade bir sekilde yazmislar. Digerlerine tiklamadim.  

• Like 1

11 minutes ago, pigeon said:

O yöntemi çok eskiden bir emekli asker öğretmişti bana. 

Ama işe yaramıyor bende.

Yeni desteye başlayınca eskisini unutuyorum.

Japon alfabesini mors kodunu öğrenebildim sadece. :)

Bilgisayar programlama dillerinide öğrenemiyorum.

Ben bir iki dil ogrendim biraktim. Python ile baslamistim. python kolaydi, dierleri zordu. Cok sarmadi sonra.

KAVAK, 

Gel bize Almanca ile ilgili denyimini paylas.

12 minutes ago, pigeon said:

Sen kaç senede öğrendin ingilizceyi ? :)

@kavak küçük yaşta gittiği için kolay öğrenmiştir. 

Yaşımızda  artık +50 :)

Bir dil ogrenebilmek bildigin gibi zahmet ister, calisma ister, arzu ister. Kisiden kisiye degisir. Ama ssagi yukari 4 yilda hemen hemen anliyorsun neler dendigini. Gurbetciler icin soyluyorum bunu. 5. yildan  belki de 6. yildan sonra insan ogrenmeye basliyor. Ben, iki senede teorik olarak ogrendim sayilir. Mevzulari muhtevasiyla anlamak 5 yilimi aldi. Yani akademik olarak. Bana oyle geliyor ki, bir kac yilda ancak ogreniyorsun dili. 6. ve 7. yildan sonra artik orali hissediyorsun.

Fakat herkesin hizi ayni degil. 

Benim bazi tanidigim kisiler var. Onlar Kolombiyali, Meksika'li adamlar. 20 yilda bir tek hello demeyi ogrenmisler. Senin esin de burada mi calisiyor dedim. Anlamadi. 4 kere tekrar ettim, yine anlamadi. Sonra esiyle tanistim, adam 21 yildir Amerikada yasiyormus. 

Inanilir gibi degil ama gercek.

Sordum nasil yani dedim. 21 yilda nasil boyle oluyor dedim. Onun Ingilizceye ihtiyaci yok ki dedi. Butun arkadaslari meksikali, kolombiyali. butun komsulari da oyle. Ise gidiyor, calisma arkadaslari da oyle. dinledigi izledigi her sey kendi ana dilinde.