Jump to content

Cordyceps mantarından korkmalı mıyız?


reichminister
 Share

Recommended Posts

"Last of us" isimli oyun ve dizide de yer alan bu mantarı muhtemelen duymuşşunuzdur ama kısaca özetlemek gerekirse, yaydığı sporları denk getirdiği canlıya(ki genellikle hedefleri böcekler oluyor) entegre olduktan sonra konak canlının sinir sistemi üzerinde etkili oluyor. bunu beyne salgıladıkları kimyasallar yoluyla yaptıklarından bahsediliyor. 

400 civarında türü var ve belli türler genellikle belli hedef canlılar üzerine çalışıyormuş. hedefini enfekte ettikten sonra gelişen süreci izlemek benim için zordu açıkçası. dizide izlerken kurgu olduğunu düşündüğümden çok etkilenmemiştim ama belgeselde gördüklerim içimi bir ürpertmedi değil.

Kısa bir video : https://www.youtube.com/watch?v=vijGdWn5-h8&ab_channel=NationalGeographic

Şu an için memelileri etkilemesi mümkün gözükmüyor, yüksek vücut ısımız bizi koruyor ancak filmdeki gibi bir mutasyon gerçekleşmesi fikri insanı düşündürüyor. 

ilerleyen zamlarda bu konuyla ilgili yeni şeyler öğrenirsem bu postun altına yazmayı planlıyorum.

Link to comment
Share on other sites

  • reichminister changed the title to Cordyceps mantarından korkmalı mıyız?

Böyle bir şey olursa yüzünüzü bir daha yıkamayı unutun, yatarken bile yüzünüzde gaz maskesi olacaktır. Önce tüm hayvanları ortadan kaldırır sonrada kendi sonunu getirir büyük ihtimal.

Odanın köşesindeki küf ile başa çıkamadım. En son kimyasal sıvı sıktım ve küfe özel boya geçtim, bakalım başa çıkmış mıyım göreceğiz ilerleyen soğuk ve ıslak günlerde.

Yani olmayacak şey değil. Yaşamın canlılığın kendisi tuhaf değil mi zaten. Ne garip canlılar, yaşam formları var. Mesela Alien filmindeki yabancı yaşam formu , konakçı sayesinde erişkin bir birey olarak hayata atılıyor. Film elbette ama gerçekte niye olmasın. 

Ne bileyim , mesela erkeğini yiyen dişi böcekler var. 

Salyongozu aptal eden parazit kurtlar var. Aklıma gelmeyen ne garip davranışlar var.

Yalnız şöyle bir şey daha var. Mesela cordiseps militaris ya da bir başkasının 37 derecede gelişebilmesini sağlayan mutasyon neden onun bir konağa ihtiyaç duymadan gelişmesini de sağlamasin? İhtimaller denizinde bir damla ihtimal insanları etkilemesi , çok düşük de olsa ihtimal ihtimaldir. Neden olmasın. Yaşam ve canlılık çok acayip şeyler. Acayip ürkütücü şeylerde oluyor zaten.

Gerçi böcekler parazitlendiklerinde diğer üyelere saldirmiyor aksine uzaklaşıp sakince sonlarının gelmesini bekliyorlar, bu da güzel birşey. Zombiler çok uzak bir ihtimal yani.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...