Jump to content

Cordyceps mantarından korkmalı mıyız?

reichminister

Recommended Posts

"Last of us" isimli oyun ve dizide de yer alan bu mantarı muhtemelen duymuşşunuzdur ama kısaca özetlemek gerekirse, yaydığı sporları denk getirdiği canlıya(ki genellikle hedefleri böcekler oluyor) entegre olduktan sonra konak canlının sinir sistemi üzerinde etkili oluyor. bunu beyne salgıladıkları kimyasallar yoluyla yaptıklarından bahsediliyor. 

400 civarında türü var ve belli türler genellikle belli hedef canlılar üzerine çalışıyormuş. hedefini enfekte ettikten sonra gelişen süreci izlemek benim için zordu açıkçası. dizide izlerken kurgu olduğunu düşündüğümden çok etkilenmemiştim ama belgeselde gördüklerim içimi bir ürpertmedi değil.

Kısa bir video : https://www.youtube.com/watch?v=vijGdWn5-h8&ab_channel=NationalGeographic

Şu an için memelileri etkilemesi mümkün gözükmüyor, yüksek vücut ısımız bizi koruyor ancak filmdeki gibi bir mutasyon gerçekleşmesi fikri insanı düşündürüyor. 

ilerleyen zamlarda bu konuyla ilgili yeni şeyler öğrenirsem bu postun altına yazmayı planlıyorum.

• reichminister başlığı Cordyceps mantarından korkmalı mıyız? olarak değiştirdi

Böyle bir şey olursa yüzünüzü bir daha yıkamayı unutun, yatarken bile yüzünüzde gaz maskesi olacaktır. Önce tüm hayvanları ortadan kaldırır sonrada kendi sonunu getirir büyük ihtimal.

Odanın köşesindeki küf ile başa çıkamadım. En son kimyasal sıvı sıktım ve küfe özel boya geçtim, bakalım başa çıkmış mıyım göreceğiz ilerleyen soğuk ve ıslak günlerde.

Yani olmayacak şey değil. Yaşamın canlılığın kendisi tuhaf değil mi zaten. Ne garip canlılar, yaşam formları var. Mesela Alien filmindeki yabancı yaşam formu , konakçı sayesinde erişkin bir birey olarak hayata atılıyor. Film elbette ama gerçekte niye olmasın. 

Ne bileyim , mesela erkeğini yiyen dişi böcekler var. 

Salyongozu aptal eden parazit kurtlar var. Aklıma gelmeyen ne garip davranışlar var.

Yalnız şöyle bir şey daha var. Mesela cordiseps militaris ya da bir başkasının 37 derecede gelişebilmesini sağlayan mutasyon neden onun bir konağa ihtiyaç duymadan gelişmesini de sağlamasin? İhtimaller denizinde bir damla ihtimal insanları etkilemesi , çok düşük de olsa ihtimal ihtimaldir. Neden olmasın. Yaşam ve canlılık çok acayip şeyler. Acayip ürkütücü şeylerde oluyor zaten.

Gerçi böcekler parazitlendiklerinde diğer üyelere saldirmiyor aksine uzaklaşıp sakince sonlarının gelmesini bekliyorlar, bu da güzel birşey. Zombiler çok uzak bir ihtimal yani.

• 9 ay sonra...

Daha korkunç çalışmalar da var. Hemde herhangi bir extra canlıya gerek kalmadan toplumu tehdit edebiliyor. Ayrıntısına girmeyeceğim çok dillendirmeye gerek görmüyorum.

@Deadanddark bu Amerikan filmlerini gerçekten hafife almamak gerek en geç 50 yıl sonra gerçek oluyorlar. Müslüman masalları gibi değil.

Şu konuyu da japon nhk belgeslinde izlemiştim. Çok şaşırtıcı. İçine yerleşen parazit seni intihara sürüklüyor. Nhk videosunu bulamadım ama evrim ağcı bu konudan da bahsetmiş. Suda yaşayan bir parazit karasal bir canlıya bulaştığı zaman onun suya atlayıp boğulmasını sağlıyor zihnini bu şekilde kontrol ediyor. Yüzme bilmeyen böceklerin Bu anlamsız gibi gelen davranışları bilim tarafından incelendiğinde suda yaşayan bir parazitin sebep olduğu ortaya çıkmış.

Dincilerin yıllarca şeytan dedikleri şeylerin tek tek sebepleri ortaya çıkıyor. İntihar edenlere kızmamak lazım

Bilim şart.

https://evrimagaci.org/parazit-nedir-zombi-parazitler-konaklarinin-beynini-kontrol-ederek-onlari-nasil-kolelestiriyorlar-3764

6 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Daha korkunç çalışmalar da var. Hemde herhangi bir extra canlıya gerek kalmadan toplumu tehdit edebiliyor. Ayrıntısına girmeyeceğim çok dillendirmeye gerek görmüyorum.

@Deadanddark bu Amerikan filmlerini gerçekten hafife almamak gerek en geç 50 yıl sonra gerçek oluyorlar. Müslüman masalları gibi değil.

Şu konuyu da japon nhk belgeslinde izlemiştim. Çok şaşırtıcı. İçine yerleşen parazit seni intihara sürüklüyor. Nhk videosunu bulamadım ama evrim ağcı bu konudan da bahsetmiş. Suda yaşayan bir parazit karasal bir canlıya bulaştığı zaman onun suya atlayıp boğulmasını sağlıyor zihnini bu şekilde kontrol ediyor. Yüzme bilmeyen böceklerin Bu anlamsız gibi gelen davranışları bilim tarafından incelendiğinde suda yaşayan bir parazitin sebep olduğu ortaya çıkmış.

Dincilerin yıllarca şeytan dedikleri şeylerin tek tek sebepleri ortaya çıkıyor. İntihar edenlere kızmamak lazım

Bilim şart.

https://evrimagaci.org/parazit-nedir-zombi-parazitler-konaklarinin-beynini-kontrol-ederek-onlari-nasil-kolelestiriyorlar-3764

Dünyada her yıl birçok tür yok olup gidiyor. Dünya hızla ısınıyor.

Bunların elbet ürkütücü sonuçları olacaktır.

Daha agresif daha saldırgan mikroorganizmalar ve yeni konaklar bulmak zorunda kalacak parazitlerdeki mutasyonlar.

Bütün canlılar daha extrem bir dünya ortamında hayatta kalmaya çalışacak. Daha güçlüler, daha saldırgan olanlar, daha yetenekliler olacak ve belkide diğer hayvanların birer birer yok olmasıyla insan daha fazla canlının hedefinde olacaktır.

İnsanı hedefine alan cordiseps olmaz diye umalım. Böyle birşey olursa insanoğlu için hiç iyi şeyler olmaz. Tozdan kaçamazsın. O sporlar atmosferin heryerine , suya herşeye bulaşır.

Last of US oyununun her iki bölümünü de iki defa oynadım. Öyle  postapokaliptik bir dünyada yaşamaktansa toprakta çürümüş olmayı tercih ederdim.

Tanrının sınavına gelince, 

Ortada sınav olmadığının en güzel cevaplarından biride bize etki eden parazitler ve mikroorganizmalardir.

10 saat önce, Deadanddark yazdı:

Bütün canlılar daha extrem bir dünya ortamında hayatta kalmaya çalışacak. Daha güçlüler, daha saldırgan olanlar, daha yetenekliler olacak ve belkide diğer hayvanların birer birer yok olmasıyla insan daha fazla canlının hedefinde olacaktır.

Ben insan türünün saldırganlaştıkça yok olacağını düşünüyorum. Belki bizi saldırgan yapan şey de bizi yok etmek isteyen bir parazit türüdür.