Jump to content

İsa Mesih Kim?

Bruce Wayne

Recommended Posts

• 1 ay sonra...

aklıma Aytunç Altındal geldi bunu görünce. onun da bunla ilgili bir kitabı vardı "hangi isa" diye çok eskiden okumuştum. kitapta anadoluda yaşamış efsanevi bir kişilikten beslenerek zamanla yeni bir mesih figürü kurgulandığından bahsediliyordu. mümkün ama hiçbir zaman tam emin olamayacağımız şeyler biraz da. 

• 1 ay sonra...
On 4/2/2023 at 12:50 PM, Bruce Wayne said:

İsa Mesih diye bir Tanrı veya peygamber yaşamamıştır. Daha önceden hristiyanlığa inanarak kendimi kandırmışım. Ve İncil saçma sapan bir uydurmadır. Ve İsa Mesih'in  yaşadığına dair kanıt yok. Dolayısıyla İsa Mesih bir mitoloji karakterlerden  uyarlama diyebiliriz.

Sayin Bruce Wayne,

Isa, bir tanri yada peygamber olarak yasamamis olabilir. Bu teolojinin, dinin konusudur. Ancak, Isa, tarihsel bir kisi olarak yasamistir. Donemin dini otoritesinin ikiyuzlulugunu ve sahtekarligini ortaya cikardigi ve yepyeni humanist bir mesaj sundugu icin, yine ayni sahtekar dinci kitlenin kiskirtmasi ve tuzaklariyla donemin Roma valisince idama mahkum edilmistir. Ve oldurulmustur. Isa'nin Mesih yada tanri  olup olmadigi tartismali iken, tarihsel bir kisi/insan oldugu gercektir. Incil'in tanri sozu olup olmadigi da yine dinin konusudur. Inanc ile kabul edilir yada edilmez. Bu (Incil) inanip, inanmama meselesidir. 

Saygilarimla

On 4/3/2023 at 7:01 AM, reichminister said:

aklıma Aytunç Altındal geldi bunu görünce. onun da bunla ilgili bir kitabı vardı "hangi isa" diye çok eskiden okumuştum. kitapta anadoluda yaşamış efsanevi bir kişilikten beslenerek zamanla yeni bir mesih figürü kurgulandığından bahsediliyordu. mümkün ama hiçbir zaman tam emin olamayacağımız şeyler biraz da. 

Sayin reichminister,

Ben de bahsettigin kitabi seneler once okumustum. Ilk okudugumda ben de senin verdigin tepkiyi verdim. Fakat biraz arastirinca bahsettikleri figurun, donemin insanlarinda uyduruldugunu ogrendim. Aslinda Isa ile paralel oldugu soylenen pek cok mitoloji figurunun aslinda iddia edildigi gibi olmadigini okudum. Siz, cift tarafli bir okuma yaptiniz mi? Ben, yukaridaki hristiyan din adaminin din satan, dinden para karanan bir din hokkabazi oldugunu dusunuyorum. Hristiyanligi savunmak amacinda da degilim. Fakat yine de gercekleri ifade etmek istedim.

Saygilarimla

On 20.05.2023 at 06:49, evrenselbirey yazdı:

Sayin reichminister,

Ben de bahsettigin kitabi seneler once okumustum. Ilk okudugumda ben de senin verdigin tepkiyi verdim. Fakat biraz arastirinca bahsettikleri figurun, donemin insanlarinda uyduruldugunu ogrendim. Aslinda Isa ile paralel oldugu soylenen pek cok mitoloji figurunun aslinda iddia edildigi gibi olmadigini okudum. Siz, cift tarafli bir okuma yaptiniz mi?

Kitaba nasıl bir tepki verdiğimden hiç bahsetmemiştim aslında ama her neyse bu önemsiz bir nokta. Aytunç altındal benim pek tanıdığım bir yazar değil, kitapta bahsettiği şeyler de tartışmalı şeylerdi diye hatırlıyorum biraz. dinler tarihi okumuşluğum var, ama sırf bu konu üzerine detaylı bakmadım, dolayısıyla çift taraflı okuma yaptım diyemem. bana göre karşı tarafın söylediği "romalı tarihçilerin ve diğer pagan kaynakların isa'dan bahsetmeye ancak m.s.100'den sonra başladığı" yönündeki söylem doğruysa isa'nın gerçek mi kurgu mu olduğu mevzusu epey belirsiz kalıyor.

faaliyetlerinden bu kadar rahatsız olup çarmıha gerecek kadar ciddiye aldıkları birinden kötülemek için de olsa bir yerlerde açık şekilde bahsederlerdi diye düşünüyorum. belki bahseden kaynaklar da vardır, ben bilmiyorum. 

ama eğer İsa kurguysa bunun sebebi, dini kaideleri değiştirmek isteyen fakat kendisi böyle bir noktada olmayan insanların, arkasına sığınabilecekleri birine olan ihtiyaçları olabilir. 

1 hour ago, reichminister said:

Kitaba nasıl bir tepki verdiğimden hiç bahsetmemiştim aslında ama her neyse bu önemsiz bir nokta. 

Ozur dilerim, yanlis anlamis yada yanlis ifade etmisim. Bende olusan algi, kitabi ciddiye aldigini seklindeydi. Ben de okudugunda ben de acaba mi demis, iddialara sasirnistim. Tepki/reflection dedigim sey bu anlamdaydi.

• 1 ay sonra...