Jump to content

The Last of us

Bruce Wayne

Recommended Posts

2 saat önce, Bruce Wayne yazdı:

Ben Playstation 4 oyun konsolumda last of us 1 remastered çok sevdim. Oyun resmen efsane. Ve ikinci oyunu biraz oynadım. Grafik,atmosfer ve oynanış hikaye inanılmaz başarılı ve bu arada last of us diziside çıkacak ben merakla bekliyorum. 

Hoşgeldin.

Bende ilk oyunu ve ikinci oyunu iki defa bitirdim.

Ikinci oyundan sonra Neil Druckmann'a lanet okuyanlardan olmuştum.

Hatta oyunun ilk iki saatinden sonra gördüğüm şey yüzünden kontrolcüyü kırmıştım. Sonrasında öfkem dinince iki tane daha alıp oyuna devam etmiştim. Tabi Ratking ile karşılaşana kadar.

Beni bayağı bir germisti Ratking. Sonra onu nasıl haklayacagimin planını yaptım ve işini bitirdim. Bunun için hiç spoiler yardımı almadım.

Herneyse ben Joel Miller'in ölümü için hala çok kırgınım. 

Abby ile ikinci denemeden sonra bile bir bağ kuramadım, ona nefretim dinmedi.

Lev'i çok sevdim. Yaşına göre çok olgun bir kız ve başına gelenler korkunç.

Dikkat spoiler.

Dünyanin içine edilmiş ama hala tarikat kuralları diye yirtinan embesiller yüzünden Lev annesinin ölümüne neden oldu.

Bakın bu oyunda daha küçük yaşta bir kız yaşlı tarikat önde gelenlerinden bir götveren ile evliliğe zorlanıyor ve bu yüzden Lev saçlarını kazıyor ki bu ölüm ile cezalandırilan bir suç ve sonrasında ablasıyla birlikte kaçıyorlar.

Diziyide izleyeceğim mutlaka. Fragmanda gördüğüm kadarıyla oyunun ilk bölümü ile birebir aynı. 

Umarım dizide Abby ile yeniden karşılaşmam. Her ne kadar onu Joel'in yerine koymaya bizi zorladilarsa da olmadı bence. Isınamadım.

Fare Kral ile ilgili ilginç bir fenomen varmış.

Daha çok Almanya'da görülmüş ve müzede sergilenmiş bir olay.

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Fare_kral

Zaten oyunun yönetmeni ve senaryosunun yazarı Neil Druckmann soyadından da anlaşılacağı gibi alman bir göçmenin torunu falan olmalı.

Druckmann, bu isim Türkçe'ye matbaacı, baskıcı, yazıcı gibi çevrilebilir.

Böyle bir mutant tasarlanması belki de Almanya hakkında çok şey bilmesinden olabilir.

Yemin ederim oyunu biraktirir bu insanlardan bozma yaratık.

Rat_King_model.thumb.png.511ff00009fcfe4549520f22e37d08e5.png

Last of us part 2 de eşcinsellik gibi şeyler beni biraz oyundan soğuttu. Ve spoiler olarak oyunun baş ve önemli karakteri öldürmeleri kötü oldu. Fakat ben last of us part 2 hikayesini tamamen bitiremedim. Ama oyunda eşcinsellik ve sjw  gibi şeyler beni biraz oyundan soğuttu. Ama last of us part 2 kesinlikle teknik açışından çok başarılı. Yani Naughty dog atmosfer,grafik ve oynanış açışından çok başarılı yapmış. Ve oyun last of us part 2 oynanış,animasyon ve grafik açışı çok başarılıdır.  Hatta benim tablet işlemcili PS4 nasıl böyle harika animasyonlu grafikli oyunu oynatıyor diye daha önceden şaşırmıştım. 

2 saat önce, Bruce Wayne yazdı:

Last of us part 2 de eşcinsellik gibi şeyler beni biraz oyundan soğuttu.

Hakkında konuşulup tartışılacak daha çok başka detay konu varken senin takıldığın şeye bak.

Zihinsel engelli ya da kolların olmadan doğan biri olabilirdin. Oyunu oynayabildigin için sevinmelisin.

Eşcinsel biri de olabilirdin. Onlar uzaydan gelmedi, hep burada bizimleydiler. Bu duruma alışmalı ve hatta kendine onlardan arkadaş edinmelisin. Daha yakından tanirsan onlara uzaylılarmis gibi bakmayı büyük ihtimal bırakacaksın.

• Thanks 1

• 2 ay sonra...

Dizi hikâye olarak oyunla neredeyse aynı ilerliyor fakat aksiyon olarak çok geride.

Oyundaki Ellie ile dizideki görüntü olarak aynı değilse de bire bir aynısı sanki.

Joel oyunda dışı çelik içi pamuk, dizideki ise içi dışı pamuk biri gibi ama yine de fena durmuyor.

Ve ben diziyi fena bulmamama rağmen oyunu oynarken aldığım tadı yaşadığım duyguları yaşayamadım.

Spoiler 

Dizide bir takım yenilik ve değişiklikler var. Mantarlarin kökleriyle iletişimi Enfekte insanlara uygulanmış. Enfekte biri yerdeki köklerle yakınlardaki enfekte sürülerini üzerinize cekebilir.

Joelin yaralanması farklıydı.

Tess isirilmisti ama onu fedra askerleri öldürüyordu, dizide enfekte sürü saldırısında patlamayla intihar ediyor.

Left behind bölümünde aslında uzun bir kalabalık enfekte kovalamacasi vardı, dizide tek bir hasta saldırısı.

Sam'in ısırildigi tüneller bölümunde de aslında çok gerilimli kalabalıktan kaçma sahnesi vardı ama dizide yoktu.

Özellikle ilk oyunda otelin bodrum katından bir kaçış vardı ki oynarken kontrolcü terleyen ellerinizden ıslanır ama işte o da dizide yoktu. İkinci oyunda bunun çok daha fazlası var ama dizide yok yok yok.. beklediğim bir çok şey yok. İkinci sezonda da olmayacak sanki.

Oyunu oynamamış olsaydım diziye tepkim ilk bölümle büyük bir meraka ardindan gelen bölümlerle hayal kırıklığına dönüşürdü ve belki diziyi izlemeyi bırakırdım. Joel ve Ellie yi çok sevdiğim için izlemeye devam edeceğim.