Jump to content

Metateori | Bir Alternatif Bilinç Evreni


Varoluscuyum1

Recommended Posts

GİRİŞ

1497104156_NewBitmapImage.thumb.jpg.69898c9416c7b6da626ffbf6bfb23e84.jpg

Metateori, Metatheory ya da Metatheory of Solipsism; kendini "ekzantrik, ethereal, neoklasik olarak melankoli, varoluşsal kriz, oblivion ile eklektik, ezoterik, secluded grup" olarak tanımlayan; varoluşçu, post-modern bir alternatif dünya topluluğu tasarımıdır. Kuruluş tarihi 29 Haziran 2017’dir. Topluluğa ait biri yayımlanmış ancak satışı yapılmayan iki kitabın olduğu bilinmektedir. Topluluk, kimi zaman bilimsel felsefe veya uygulamalı felsefe fikrini savunduğunu ve en önemlisi solipsizm fikrine bağlı olduklarını söylemektedir.Aslında temel mantık herhangi bir bilimsel veya felsefik konuyla ilgili yüzeysel olarak var olan fikir veya teorileri karşılaştırarak adı üstünde ''meta''sını yapmak yani onun da felsefesini tartışmak. Metateori’nin ilk amacı kişilerin kendi fikirlerini özgürce paylaşabileceği bir ortamı sağlamaktır. Kendi içinde liyakat sistemi bulunan topluluğun ve alt kuruluşlarının sizi hak ettiğiniz yere ulaştıracağı mekanizmaları vardır.

 

https://www.hizliresim.com/5xxjqgz

https://www.hizliresim.com/l2lab4p

https://www.hizliresim.com/td406cx 

İnsanlar ve tüm canlılar birçok dinde bahsedildiği üzere doğadan bir parça olarak oluşmuştur. Bu öyle bir şeydir ki sadece uykuya daldığımızda anlarız. Uykuda rüya gördüğümüzde yaşadıklarımız gösterir ki evren sadece algıladığımız için vardır. Rüya görmediğimiz zaman ise adeta doğmadan önceki yaşantımızda gibiyizdir. Bu durumda insan cansız maddelerden oluşan bir organizma olabilir ve dahası canlı denen şey sadece gelişmiş algılama seçenekleridir. Dünyayı ne şekilde algılarsak algılayalım her daim doğanın parçası olarak kalacağımız için bir gün her şey tek tek ölecektir. Yapmamız gereken şey kabileler şeklinde göçebe olarak bir yaşam şekli belirlemek. Bu sayede hem kendi isteklerimizi daha iyi anlarız hem de canlandığımız gezegeni keşfe çıkarız. Sonuç; algılanan yaşam şekli genetiğimizin bize izin verdiği ölçüde sıkışık kaldığımız evrendir.

 

Solipsizm Bildirisi

"Çok ilginç ama hayatım boyunca gördüğüm her insan tipi aynı olmaya devam ediyor. Ben gerçekte hiçbir zaman tarihte gördüğüm veya diğer tanınmış, etkileyici insanlarla karşılaşmadım. Bunun üç nedeni olabilir. Ya ben topluma girmediğimden oluyor, ya yaşadığım yerde yer almazlar ya da kendimi yüceltiyorum.

Birincide; ben onları aramak için herhangi bir kulübe katılarak zaman kaybedemem. Onlarla uzaktan etkileşim kurabilmek için İnternet'i kullanmam yeterli. İkincide; ortalama IQ'su 90 olan bir ülkenin saçma sapan bir şekilde işleyen mekanizmalarında kayboldular. Dolayısıyla bazı ülkelerin yanında tam anlamıyla bir hiçiz. Üçüncüde; insanların beni ve benim onları görmezden gelecek bir şekilde yaşamamla birlikte nasıl olur da güzel bir etkileşim olması beklenir ki zaten.

Ben herhangi bir gruba katılarak zaman kaybedecek biri olmadığım için gerçekçi hayallerimiz (kendilerinin) sizden bağımsız olmasını isteyerek kendimi yüceltmiş olamam. Olsa olsa siz gereksiz yer kaplayan birileri olabilirsiniz. Bulunduğum yerlerde insanların beni anlamamasını fırsata çevirerek, onlardan bağımsız olduğumu ilan ederek dışlanmak isterim. Dolayısıyla tüm felsefem boyunca insanların bu şekilde nefretini kazanabilir veya onlara kendimi acındırabilirim. Tabii ki bazı dangalaklar hiçbir zaman bizim gibilerin neyi kastettiğini anlamayacaklar. Gerçekte yaptığım şey onlara acımanın ta kendisidir. Onları uzaktan izlerken yarın hangi baltaya sap olacaklarını kestirememelerinden öbür gün geberip gidecekleri gibi karamsar düşüncelere kadar hiçbir şeyin farkında olmamalarına gülmek için bunu kullanarak gerçeği aramak için fırsat kollamalıyım. Dolayısıyla, dünyada ne yazık ki bireycilik hakimdir. Hiçbir şeyden etkilenmemek ama bunu gerçeği görmek için yapmak zorundasınız."

 

Hayatı sınıflandırma metodolojisi

Metateori felsefesine göre hayat dört evrenin sürekli değişiminden oluşur. Bunlar 'Varım', 'Algılıyorum', 'Düşünüyorum' ve 'Bilmiyorum'dur. Örgüt, bu fikri daha net açıklamak için çeşitli mecralarda müzik, resim ve makalelerle oyun haline bile getirerek düşüncelerini basitçe açıklamaya çalışır. Örneğin bir bebeğin doğuşu 'var olmak' iken sevgilisinden ayrılmış ve depresyona girmiş bir birey 'bilmiyorum' evresinde yer alabilir. Bu şekilde insanlar üzerinde yapılan psikolojik deneylere göre çeşitli istatistikler ve açıklanmamış bilgiler de gene topluluk tarafından sağlanmaktadır.

Gündelik olayların arkasında basit ama cevaplanamayan sorular yatıyor. Sürekli aklımıza gelen bu soruları gün yüzüne çıkarmanın vakti geldi. Her konu hakkında tarih boyunca birçok görüş dile getirildi. Ancak bunların hangisi doğru?

Metateori bilimsel, kültürel herhangi bir konuyla ilgili teorileri karşılaştırarak sorular soran; insanı insan yapan tüm alanlara hitap eden kurgusal ve varoluşçu bir topluluktur. Öte yandan ‘Metateori’yi bu manaya gelen bir terim olarak sunuyoruz. Bu saatten sonraki amacımız 21. yüzyılın en önemli fikir devrimini yaratmak suretiyle sadece evrensel insan farkındalığını tüm dünyaya kalıcı ve en gerçekçi haliyle sunarak derlemektir. Birçok alanı kapsayan bir var oluş serüvenine hazır mısınız? Burada bazen pasif olabilirsin ama her zaman cevaplanacak veya düşünülecek durum veya fikirlerle karşılaşacaksın. Bunlar arasından doğru olanını bulmak yorucu bulabilirsin. Bu yüzden çok çekişmeli beyin fırtınaları olacak. En doğru sonuca ulaşırken seni sen yapan şeylerin düşüncelerinden doğan fikirlerin olduğunu unutma. İşte bu fikirlerle oluşan teoriler her zaman yol göstericimiz olacak. Bizi biz yapan şey de budur. Siz bizsiniz.

Metateori; her şeyin sebebini merak eden Homo sapiensin Homo sapiens sapiense evrimindeki süreci, birbirinden farklı fikirlerin bir teorisini oluşturarak sağlamak isteyen bir arayışı içerir. Bir soruya verilen farklı cevapların karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve sonuçta doğruya ulaşılması en önemli amacımızdır. Her şeyin teorisine giden yolda öncelikli olarak ‘bilimi kullanarak felsefe yapma’ fikrini, insanların tartışma yapmasını ve bu sayede felsefik çıkarımlarda bulunulmasını amaçlıyoruz. Bu eser ontoloji ve kozmolojinin kesişim noktasını içerir. Bazen evrenin sınırlarını, yaşamın kökenini araştırırken bazen gündelik olayları tartışabiliriz ama tüm serilerimiz ortak bir amaca hizmet eder. Bu sayede dünyadaki ilk ve tek tartışma temalı topluluğuz. Gelin, hepimizin aklına elbet bir kere gelmiş düşünceleri, hayatı 'hayat' yapan şeyleri inceleyelim.

2022-01-31_20-02-14.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...