Jump to content

Kitap Önerileri

ahmtsln

Recommended Posts

Evrim Teorisi-Felsefe ve Tanrı.

Caner Taslaman.

İnternette pdf olarak bulabilirsiniz.

Tavsiye etmem.

Caner Taslaman nedir, necidir bilmem ama dini aklamak için elinden geleni ardına koymamış, tarafsızlığını da resmen kovmuş bu kitapta.

Kitabın başında söylediği -tarafsız bir şekilde- sözüne de aldanmıştım oysaki.

Hele hele ateizmi bir 'iyilik sorunu' ile karşı karşıya bırakması komik bir durumdu.Neyse :D

Edit: Özür dilerim. Ben Caner Taslaman'ın Kuantum Teorisi, Felsefe ve Tanrı kitabını okudum. Eğer ayrıca Evrim Teorisi, Felsefe ve Tanrı diye bir kitabı varsa, ona da bir göz atayım; ama Bergüzar abla yanlış yazmışsa kitabın adını ilk söylediklerimi tekrar devreye sokuyorum :)

Bu da benim tavsiyem:

Jean Christopher Grange - Siyah Kan

Tavsiye etmem.

Caner Taslaman nedir, necidir bilmem ama dini aklamak için elinden geleni ardına koymamış, tarafsızlığını da resmen kovmuş bu kitapta.

Kitabın başında söylediği -tarafsız bir şekilde- sözüne de aldanmıştım oysaki.

Hele hele ateizmi bir 'iyilik sorunu' ile karşı karşıya bırakması komik bir durumdu.Neyse :D

Evrim kuramı üzerine yazdığı kitap da -şahsi kanaatim budur- fecaattir. Kendisi sosyoloji lisanslı, din bilimleri ve felsefe yüksek lisansı olan bir arkadaş. Bir kere konunun uzmanı değil.

Evrimsel biyoloji çok girift, temel bir fikir edinebilmek için dahi yıllar yılı sürecek bir okuma/araştırma faaliyetine gereksinim duyulan bir alan. Caner Taslaman'ın kitabının referanslar kısmına bakarsanız, konuyu ele alış biçiminin neden bu denli yetersiz olduğunu, üstelik başka türlü de olamayacağını anlamanız çok uzun sürmeyecektir.

Caner Taslaman'ın bahsi geçen kitabını ben de bir otobüs yolculuğu öncesi yolda okurum diye almış, okuyunca çok büyük hayalkırıklığı yaşamıştım. Stonehenge'in resmini koyup "bu taşlar bile kendi kendilerine bu şekilde olamazken, canlılık nasıl olur da tesadüf ürünü olabilir" gibisinden bir şeyler vardı sanırım kitapta, ben de oralarda bırakmıştım okumayı.

Evrim Teorisi, Felsefe ve Tanrı kitabından bahsediyorum. Diğer kitabını biliyorum ama henüz okumadım. Üstelik Astur'um senin dediğin şeyi hatırlamıyorum ve kitap 500 küsur sayfalık bir kitap. Ona bir bakayım ben yeniden.

Elbette ne kadar özgür düşünüyoruz desekte hiçbirimiz kabullerimizden sonrasında özgür olduğumuzu ya bilmiyoruz yada farkında değiliz.

İnananlar ve inanmayanlar bu kabullerinden sonrasında özgür olabiliyoruz.

Bu nedenle bu kitapta Taslaman inançlı kimliğiyle beraber bu süreçte agnostik olunması gerektiğini vurgulamaktadır.

Çünkü bir inançlı ilk yaratım esnasında Tanrının yanında olamayacağına göre sistemi nasıl inşa ettiğini bilemez.

Bilebildiğimiz sistemin işleyiş süresidir ki bilim sayesinde bununla ilgili az çok bilgimiz var.

Diğer yandan ateistler için ise Tanrı nesnel bir şekilde görülmediğinden Tanrı yok kabul edilir.

Ki bir Tanrı var ise ve bugüne kadar nesnel şekilde rastlanamamışsa o bizim algımızın dışında bir boyutta olup olmadığını da yine tespit edemeyiz. Çünkü zaten bu konuda sınırlı imkanlara sahibizdir.

• 4 ay sonra...

Nasıl Müslüman Olduk?

Erdoğan Aydın

Kırmızı Yayınları

http://b1109.hizliresim.com/11/9/18/8222.jpg

Nasıl Müslüman olduğumuzu genellikle sormadık kendimize. Çünkü İslamiyet'i "din ve hidayet aşkıyla", kendiliğinden benimsediğimiz yolunda koşullandırıimıştık.

Oysa doğruyu aradığımızda, Müslümanlaştırılrna tarihimizin, insanı irkilten bir vahşet süreci olduğu soğuk gerçeğiyle karşılaşıyoruz. Resmi ve geleneksel söylem ise bu gerçeği ısrarla gizlemeye çalışıyor.

Bugünü anlamak ve demokratik bir Türkiye yaratabilmek için doğru bir tarih bilincine sahip olmamız gerektiğinden hareketle; Erdoğan Aydın bu kitabında, Müslümanlaştırılma-mızın dramatik öyküsünü ve bunun toplumumuza etkilerini gün ışığına çıkartıyor.

• 5 hafta sonra...

Devleşen Ortadoğu ve Kabaran İştahlar

(E) Korg. İzzettin İyigün

http://kapak.netkitap.com/170zk/9/9894610.jpg

~ "Devleşen Yeni -Genişletilmiş- Ortadoğu ve Kabaran İştahlar" isimli bu kitapta, sizlere şimdiye kadar hiç tanınmamış bir emperyal iştahın fotoğraflarını sunmaya çalıştım.

~ Yeni Ortadoğu, sömürülecek değerleri açısından bildiğimiz klasik Ortadoğu tanımlamasından çok daha geniş boyutlara sahiptir. Bu kitapta devleşmenin kimler açısından ne kadar istendiğini veya istenmediğini araştırdım.

~ Yeni Ortadoğu, birdenbire keşfedilmedi. Adım adım dolaşılarak keşfedildi. Düşünce üretim merkezlerinde masaya yatırıldı. Sonunda varılan sonuçlar kitaplara yansıtıldı. Brczcnsky, Büyük Satranç Tahtası; Paul Kennedy, Büyük Güçlerin Doğuşu ve Batışı; Samuel Huntington, Medeniyetler Çatışması; Thomas Fredman, Kazananlar ve Kaybedenler diye yargıladı bu coğrafyayı...

~ Afganistan, Bin Ladin'in bir kurbanımıydı; yoksa bir büyük kabaran iştahın ilk avı mıydı?..

~ Afganistan'ı, Irak izledi. Acaba sıradakiler kimler?

~ Ortadoğu ve onun bir katlayanı olan Avrupa'nın enerji rezervlerinin şu andaki boyutu değil iştahları, evrensel ahlak anlayışını bile çatlatıyor. Burasını dışlayan hiçbir güç, süper güç hayali peşinde koşamaz. Bu kaynakları işletmek, pazarlamak, petro-dolarları kullanmak, bunları diğer rüya görenlerden esirgemek öylesine tatlı bir rüya ki!..

~ Amerika koca koca okyanuslara egemen; Atlas, Pasifik, Hint okyanuslarında yüzer güçleri bayrak dolaştırıyor. Neden halâ beş denize ulaşma hayali peşinde koşuyor. Neden Karadeniz, Akdeniz, Hazar Denizi, Kızıldeniz ve Basra Körfezi?

~ Türkiye ameliyat masasının neresinde ve ne için bekliyor?.. " Uyanık olmamı/ın bizleri zorladığı karanlık bir tünelden geçiyoruz. İrade kimde? Çözümler nerede?

~ İşte. herkes şu soruya cevap arıyor; Neler oluyor?

~ Oysa olan açık. Görülmesi gerekeni görmekten kaçınıyoruz. Olan sadece budur.

Saygılarımla.

http://kapak.netkitap.com/170zk/9/9894610arka.jpg

Yayinevi: Bilim Sanat Yayınları

Sayfa: 298

Boyut: 13,5x19,5

Hamur: 3.

Etiket: Baskısı yok

Paylaşanın notu: Şiddet ile tavsiye ederim.

Sevgi ile...

• 1 sene sonra...