Jump to content

Bilim'den Haberler


ahmtsln

Recommended Posts

Bilimle alakalı haberleri bir başlık altında toplamının daha faydalı olacağını düşündüğüm için bu konuyu açmış bulunmaktayım. Sayın site yöneticileri de onaylarsa eğer bilim ile alakalı tüm haberleri bu başlık altından verebiliriz.
Link to comment
Share on other sites

Dna Gününü Kutluyoruz !

 

http://media4.ntvmsnbc.com/j/NTVMSNBC/Components/ArtAndPhoto-Fronts/Sections-StoryLevel/NTV%20Bilim/Genetik/Nisan/110420-DNAGUNU.widec.jpg

 

İnsan Genom Projesi'nin tamamlanış tarihi olan 25 Nisan tüm dünyada DNA Günü olarak kutlanıyor.

 

Deoksiribonükleik asit veya kısaca DNA, tüm organizmaların canlılık işlevleri ve biyolojik gelişmeleri için gerekli olan genetik bilgiyi taşıyan kalıtsal bir molekül. DNA'nın genetik materyal olarak kabul edilmesinin ardından 1953 yılında James Watson, Francis Crick ve Frederick Wilkins adlı bilimadamları, DNA çift sarmal yapısını aydınlatarak 1962 yılında Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü ödülüne layık görüldüler.

 

İnsan genomundaki DNA baz dizilimini ortaya çıkarmak başka bir deyişle hayatın sırrını çözmek için başlatılan İnsan Genom Projesinin ilk sonuçları, “tüm çağların en özel günü” ifadesi ile 26 Haziran 2000 tarihinde ABD Başkanı Bill Clinton, İngiltere Başbakanı Tony Blair ve özel şirketleri temsilen Celera Genomics yetkilileri tarafından dünyaya ilan edildi ve proje DNA yapısının keşfedilişinin 50. Yıldönümü olan 25 Nisan 2003 tarihinde tamamlandı.

 

Bu tarih, başta Amerika olmak üzere pek çok ülkede DNA Günü olarak kutlanıyor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...