Jump to content

330 aydın, bağımsızlara oy vermeye çağırdı

elektro

Recommended Posts

Link

http://www.birgun.net/actuels/1305120311.jpg

neredeyse bütün hepsi kirlenmiş politikacılardan bıktık usandık.yinede seçeneksiz değiliz

ben oyumu Emek, Özgürlük ve Demokrasi bağımsız adaylarından istanbul 2.bölgeden sırrı süreya öndere'e atıcam

böylece ilk kez oyum boşa gitmemiş olucak.düzen partilerinden ve ahlaksız oyunlarından bıktım usandım

• Like 1

Bağımsızlara oy verilmesi tercihine saygı duyarım.

Ama bu çağrı yapan 330 aydın(!) sıfatlı kişilere aynı saygıyı duyamıyorum.

Bunların çoğu bildiğimiz şu "yetmez ama evet"çiler..

%10 barajı antidemokratik bir uygulama.

Büyük oranda iktidar partisine yarıyor.

Barajı aşamayan partilere, kazanamayan bağımsızlara verilen oylar AKP hanesine yazılıyor.

İlk iktidara geldiklerinde sadece %34 oyla mecliste 2/3 ezici üstünlüğe sahip olabilmişlerdi.

Peki ama bu aydın(!)larımız anayasada 26 maddelik değişiklik yapılırken neredeydiler?

Neden ısrarlı taleplerle %10 barajının kaldırılması, hiç olmazsa %3 ya da 5'e indirilmesi için ortaya çıkmadılar?

Bu aydın(!)ları neden gazeteciler tutuklandığında, akademisyenlerimiz-aydınlarımız düzmece delillerle gözaltına alındığında-tutuklandığında, yazarlarımız 800 gündür hapislerde, 80 gündür zindanlarda çürütüldüğünde, basılmamış kitaba yasak konulduğunda ortalıkta göremiyoruz.

%10 barajı için bağımsız aday yöntemi bir çözüm olarak görülmüş, BDP de bu yöntemle en az zararla kurtulabiliyor ve 25-30 milletvekili çıkarabiliyor.

Ama yine zayıflar içinde güçlü olan kazanıyor. Diğer küçük partiler, %3-5 civarında olanlar ya da BDP organizasyonunda yer bulamayan bağımsızların yine şansı yok.

Örneğin BDP bağımsızlarının YSK tarafından evrak eksiklikleri kriz yarattığında ve şiddetli olaylar çıktığında çözüm için seferber olunuldu.

Ama diğer taraftan bazı adaylarının askerlik evrakları eksikliği bahane edilerek ÖDP'nin seçime girmesi engellendi.

Ne bu aydınlardan bir tepki ne de medyadan bir ilgi gösterilmedi.

Demek ki BDP barajı aşacak güçte olsa, ne BDP ne de bu aydın(!)lar barajı falan hiç umursamayacaklar.

Siyasilerin çoğu kirlenmiş ama bu aydın(!)lar da pek temiz sayılmazlar.

Dillerinde bir 28 şubat tutturdular, yıllarca ağızlarında sakız ettiler, dincilere destek verdiler.

Yahu 28 Şubat'ta tek bir gazeteci dahi hapis yatmadı. Hiçbir yazarın, aydının, akademisyenin evi basılmadı. Hiç kimse 3-4 yıl boyunca zindanlarda çürütülmeye kalkışılmadı. Yaşadıkları dönemi, gözlerinin önünde cereyan eden adaletsizliği konu yapacaklarına, bunlara karşı duyarlı olacaklarına 15 yıl öncesini konuşup durdular. Hala bir kısmı iktidara yalakalık derecesinde çizgi izliyor. Ve eminim ki bir kısmı imza verdiği halde bağımsızlara değil, AKP'ye oy verecektir.

Bu seçim, AKP'yi iktidardan indirebilecek bir fırsat değil belki ama AKP'nin meclisteki ezici üstünlüğüne son verebilecek bir seçim.

Ülkenin bir dönemeçte olduğunun bilincinde olmalıyız ve seçimden sonra ele alınacak olan yeni anayasanın "AKP Anayasası" olmasını istemiyorsak, Tayyip Erdoğan'ın kafasındaki başkanlık sistemini ve giderek otoriterleşmeyi-despotlaşmayı hatta teokrasiye doğru yol almayı durdurmak istiyorsak oyumuzu doğru kullanmalıyız. Ehvenişer önermiyorum ama ayrıntılara, küçük hesaplara takılmayıp birlik anlayışı içinde hareket edilmesi gerektiğini savunuyorum.

Bu birlik, iktidara karşı saflaşma anlamındadır ve CHP etrafında da olabilir, bölgemizdeki güçlü bağımsız adayı ya da başka bir partiyi destekleyerek de olabilir. Ama kalkıp da geçmişteki gibi "CHP'ye vermektense AKP'yi tercih ederim" ve "AKP ileri demokrasiyi getiriyor" safsatalarıyla AKP'nin "ben yaptım oldu"cu ezici üstünlüğüne hizmet etmeyelim, destek vermeyelim.

• 2 hafta sonra...

Bağımsızlara oy verilmesi tercihine saygı duyarım.

Ama bu çağrı yapan 330 aydın(!) sıfatlı kişilere aynı saygıyı duyamıyorum.

Bunların çoğu bildiğimiz şu "yetmez ama evet"çiler..

Pante,

Bu 330 aydının çoğunun "yetmez ama evetçi" olduğunu neye dayarak söylüyorsun?

Yanlış anlama, bilip bilmeden karalama amaçlı böyle birşey yakıştıracak biri olmadığını bildiğim için soruyorum.

Ben bir kısmını tanıyorum, tanıdıklarımdan hiç biri "evet oyu" kullanmadı.

Bu arada bir önceki mesajımda oy kullanmayacağımı söylemiştim, gerçi kararsızdım o zaman.

Ertuğrul Kürkçü'ye oy vereceğim bu seçimlerde, hepimize hayırlı olsun.

Pante,

Bu 330 aydının çoğunun "yetmez ama evetçi" olduğunu neye dayarak söylüyorsun?

Yanlış anlama, bilip bilmeden karalama amaçlı böyle birşey yakıştıracak biri olmadığını bildiğim için soruyorum.

Ben bir kısmını tanıyorum, tanıdıklarımdan hiç biri "evet oyu" kullanmadı.

Bu arada bir önceki mesajımda oy kullanmayacağımı söylemiştim, gerçi kararsızdım o zaman.

Ertuğrul Kürkçü'ye oy vereceğim bu seçimlerde, hepimize hayırlı olsun.

Şunları tanımıyor musun Peleuze:

Ben bildiklerimi sayayım, diğerleri için de link vereyim merak ediyorsan araştırırsın:

Adalet Ağaoğlu

Oya Baydar

Rony Marqulies

Erol Katırcıoğlu

Balçiçek İlter

Aydın Engin

Ayşe Günaysu

Ayşe Hür

Baskın Oran

Halil Ergün

Garo Paylan

Hayko Bağdat

Sami Evren

Kerem Kabadayı

Bahri Belen

Çağatay Anadol

Ümit Şahin

Ali Nesin

Yıldız Önen

Necmiye Alpay

http://www.birgun.net/politics_index.php?news_code=1284111411&year=2010&month=09&day=10

http://www.yetmezamaevet.com/

http://www.odatv.com/n.php?n=o-heykel-yikilirsa-sizlerin-de-payi-olacak-1001111200

Şunları tanımıyor musun Peleuze:

Ben bildiklerimi sayayım, diğerleri için de link vereyim merak ediyorsan araştırırsın:

Adalet Ağaoğlu

Oya Baydar

Rony Marqulies

Erol Katırcıoğlu

Balçiçek İlter

Aydın Engin

Ayşe Günaysu

Ayşe Hür

Baskın Oran

Halil Ergün

Garo Paylan

Hayko Bağdat

Sami Evren

Kerem Kabadayı

Bahri Belen

Çağatay Anadol

Ümit Şahin

Ali Nesin

Yıldız Önen

Necmiye Alpay

http://www.birgun.net/politics_index.php?news_code=1284111411&year=2010&month=09&day=10

http://www.yetmezamaevet.com/

http://www.odatv.com/n.php?n=o-heykel-yikilirsa-sizlerin-de-payi-olacak-1001111200

Ahh, evet.

330 aydının arasında çok sayıda "yetmez ama evetçi" var, haklıymışsın, açıkçası ben ne önce ne de msj yazarken 330 aydının tamamı kim acaba diye çok özenerek bakmadım, adaylara baktım.

Sanırım başlıkla alakalı biraz da, "bağımsız adaylar" diye açılmış olsaydı direk adaylar üzerinden devam edecekti.

330 aydın şunları destekliyor şeklinde açıldığı için (zaten arkadaş haber linkini ekleyip konu açmış onda da suç yok), bu yüzden direk destekleyenler hakkında konuşulması normal oluyor. Sorun bende.

Mesajı yazarken henüz afyonumun da patlamamış olması nedeniyle sanki 330 aydın evetçi (dolayısıyla adaylar da) bu yüzden bağımsız adaylara yüklenmişsin gibi yanlış bir algıyla yazmışım, halbuki ilk satırında bağımsızlara oy verilmesi tercihine saygı duyarım deyip öyle 330 aydına yüklenmişsin. Kusura bakma.

(bir de tabii, artık, sanki, herkesin yaptığı her işte akp destekçiliği arayıp onun üzerine konuşacakmışsınız gibi garip bi şey oldu bende, bu gariplik yüzünden bazen haksızlık edip daha okumadan anlamadan tepki verebiliyorum -gerçi bu ilk oluyor ama olsun iyi şey değil- )

Ben "yetmez ama evet"i desteklemedim hiç, oy kullanmayanlardanım.

Bağımsız adayların içinde de "yetmez ama evetçi" yok.

Yazdıklarımdan bağımsız adayların desteklenmemesi sonucu çıkartılmasın.

"Yetmez ama evet" çiler destek veriyor diye örneğin bir Süreyya Önder'in suçu yok.

Aynı şekilde Demirel destek veriyor diye CHP'nin eleştirilemeyeceği gibi.

Ayrıca bağımsızlar arasında ayrım da yapmıyorum.

İktidardan eksiltilecek her milletvekili ve mecliste AKP'nin kabul edilemez yasa tasarılarına direnecek her bağımsız benim için değerlidir. Tabi gerçekten bağımsız kalabildiği sürece.

Örneğin yeni bir anayasa yapımında gerçek demokratik bir anayasa yapma mücadelesi vermek, AKP'nin-RTE'nin anayasası olmaması, halkın anayasası olması yönünde çaba sarfetmek son derece önemli.

Bu konuda da bağımsızın hangi bloktan geldiği önemli değil.

Örneğin İstanbul 3. bölgeden Ümit Ülgen de olabilir. Tanıdığım, İstanbul Makina Mühendisler Odası başkanlığını yapmış, demokrat ve sosyalist yapıda temiz bir insan.

Ya da AKP karşıtlığının yanında ulusalcılığı önemseyenler, seçim bölgeleri uygunsa Tuncay Özkan'a, Çetin Doğan'a, Doğu Perinçek'e, Hulki Cevizoğlu'na oy verebilirler. Onlar arasından seçilecek olanlar, AKP'nin muhalif gazetecileri, aydınları, akademisyenleri susturma-sindirme ve toplumda korku imparatorluğu yaratma girişimlerine karşı keskin mücadele vereceklerdir.

• 3 hafta sonra...

sayın pante lütfen burayada bir yorum yazın değerli fikirlerinizi bizden esirgemeyin

nasılsa aynı yolun yolcusuyuz.....

Sn. Elektro, teşekkür ederim.

Emek, Özgürlük ve demokrasi bloğu bağımsız adayları tahminleri yanıltmayarak başarılı oldular.

Buna karşın Cumhuriyetçi Güç birliği adayları beklenen başarıyı gösteremediler.

Kuşkusuz BDP desteği önemli bir faktördü. Ve 2007'ye göre milletvekillerini 15 sayı arttırmış oldular.

Böylece mecliste güçlü bir gruba sahip oldular.

Bağımsızlar içinde PKK kökenli olmayan eski tüfek sosyalistlerin mevcudiyeti, BDP'nin mecliste sadece Kürtlerin sesi değil, ezilenlerin de sesi olabileceği umudunu veriyordu. Ancak Ertuğrul Kürkçü'nün "Seçimin galibi Öcalan'dır" açıklaması bu umutları azalttı ve Ufuk Uras çizgisinde bir siyasetin tekrar sahneleceğinin işaretini verdi.

Halbuki bağımsızlardan beklenen artık Öcalan'ı aşmaları ve kendi özgür siyasetlerini ortaya koyabilmeleridir.

Bunu yapamadıkları sürece Öcalan'ın ev hapsi talebine kilitlenerek bağımsız karar alamayacak ve demokrasinin gelişmesine katkıda bulunamayacaklardır.

Umarım Kürkçü'nün açıklaması Öcalan'a biat anlamı taşımıyordur ve BDP çatısı altında da olsa bağımsızlıklarını sürdürürler.

kürt mevzusu türk solunun turnosol kağıdıdır.solun evrenselmi yoksa türk solumu olduğunu dışa vuran tek unsur kürt meselesidir.

kürt sorunu aynı zamanda faşizmin türkiyede kendini dışa vurduğu en sağlam belirtectir.

bunu şimdiye kadar anlamayan kişiye şüpheyle yaklaşırım.

klasik söylemler terör örgütü,bölücü başı,bebek katili,yaftalamaları artık yemiyor,onu belirteyim.

senin derin oligarşik devletin bile bunu anladı ama sen anlamadın.

kürtler kendi iç örgütlenmeleri ve tüm engelemelere rağmen bu seçimde başarı diye nitelenen sonuca ulaştı.

ayrıca onlarla işbirliği yapıp meclise giren sosyalist adaylar kendilerini kürtlerden kesinlikle ayrı görmüyor

ki bende öyle....sorun hepimizn ve yıllardır bu sorun vardı.ve mücadelemiz hep sürecek sen ol veya olama.

önemli olan yığınsal destek ve bloğu destekleyenlerde aptal veya kandırılmış cahil değil.

sen aşağılık akneton faşistisin.olm çok güvendiğin derin devlette seni kurtaramayacak,bu ülkeyi sizin gibi zihniyetlerden temizleyeceğiz.

bu ülkeye gerçekten demokrasi gelecekse bizim sayemizde gelecek.buna emin ol ve yeni dünyada malesef size yer yok.

Etnik kökenini yaz sana düşüncelerinin gen haritasını vereyim keko. :)

kürt mevzusu türk solunun turnosol kağıdıdır.solun evrenselmi yoksa türk solumu olduğunu dışa vuran tek unsur kürt meselesidir.

kürt sorunu aynı zamanda faşizmin türkiyede kendini dışa vurduğu en sağlam belirtectir.

bunu şimdiye kadar anlamayan kişiye şüpheyle yaklaşırım.

klasik söylemler terör örgütü,bölücü başı,bebek katili,yaftalamaları artık yemiyor,onu belirteyim.

senin derin oligarşik devletin bile bunu anladı ama sen anlamadın.

kürtler kendi iç örgütlenmeleri ve tüm engelemelere rağmen bu seçimde başarı diye nitelenen sonuca ulaştı.

ayrıca onlarla işbirliği yapıp meclise giren sosyalist adaylar kendilerini kürtlerden kesinlikle ayrı görmüyor

ki bende öyle....sorun hepimizn ve yıllardır bu sorun vardı.ve mücadelemiz hep sürecek sen ol veya olama.

önemli olan yığınsal destek ve bloğu destekleyenlerde aptal veya kandırılmış cahil değil.

Doğrudur, Kürt sorunu Türk solunun enternasyonalliği açısından turnusol kağıdı sayılır ve Türk solu bunu doğru yaklaşımıyla 70'li yıllardan beri kanıtlamıştır. Örneğin Devrimci Gençlik dergisi 78'de UKKTH bağlamında "devrimden sonra referandum" görüşünü benimsemişti.

Ancak Öcalan başından itibaren Türk solundan ayrı ve ayrılıkçı bir yol izledi ve PKK Kürt milliyetçisi bir tavır sergiledi.

PKK'nın bir terör örgütü olduğu gerçeği ortada iken bu konuda "artık yemiyor" demek, konuya objektif yaklaşamadığının bir göstergesidir. 99'a-Öcalan yakalanana kadar ayrılıkçı bir siyaset izleyen terör örgütü, 99'dan sonra strateji değiştirmiş, ayrılma yerine demokratik birlikteliği esas almış, sivillere yönelik terör eylemlerinden hız kesmiştir. Ama terör örgütü niteliği değişmemiştir. Devlete ve orduya karşı düzenlenen eylemler terör değil savaş olarak nitelenebilir ama sivil halka yönelik eylemler yine devam etmiştir.

arkadaş eğer ben kürt olsaydım lafı fazla uzatmadan direk bağımsız devlet tarftarı olurdum.

iran suriye türkiye ve kuzey ıraktaki tüm kürt nüfusunu tek çatı altında toplayıp bağımsız ve özgür bir ülke için ne gerekiyorsa yapardım.

o politikaları destekler yolu fazla uzatmazdım.savaşsa savaş direnişse direniş.bence bu saaten sonra diğer tüm çözümler hikayedir

uygulanan politikalar sonucu kürt halkı için ulusal bağımsızlık tek nihayi çözümdür.

• 1 ay sonra...

BDP'nin sol-devrimci aday olarak sunduğu 2 isimden Ertuğrul Kürkçü'nün "Seçimin galibi Öcalan'dır" yalakalığından sonra solcu-devrimciliği değil Kürtçü liboşluğu sergileyeceği belli olmuştu. Onu da Ufuk Uras gibi kullanıp bir dahaki dönem bir kenara atacakları şüphesiz.

Bu defa 2. isim olan Sırrı Süreya Önder hayal kırıklığı yarattı ve böylece 2 isim de fos çıkmış oldu.

Önder, Zaman gazetesine verdiği ropörtajda 13 yaşından beri Risale-i Nur okuduğunu, Risale-i Nur Külliyatını kitaplığının en üstünde tuttuğunu ifade ediyor. Bununla da kalmıyor ve Said Nursi'ye "Bediüzzaman" diye hitap ederek onu hayatının çok önemli bir yerine koyduğunu ve Kürt sorununun çözümünde öncü aydın olarak kabul edilebileceğini söylüyor.

http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/onder-bediuzzaman-bir-oncu-olarak-kabul-edilebilir-haberi-45251

BDP'nin solcuları da bu kadar olur işte. :angry:

• Like 1

• 1 ay sonra...

panteidaer senin yaptığın ne şimdi anlamak mümkün değil.sırrı süreya önder nurcumu demek istiyorsun

yada e kürkçü apocu.eğri otur doğru konuş yada tersi bana ne. seni net aleminde tanımayan zihniyetini bilmeyen yok

bir kere şurası açık gerçekki kürt kitlesel desteği olmasaydı türk sosyalist hareketinden meclise insanlar biraz zor giderdi.

allahtan 70li yılların ızdırabını yaşamış ortak bilince sahip insanlar var ve bir biçimde mücadele sürüryor.

faşist türk devletini eninde sonunda dize getireceğiz.kemikleşimiş oligarşik ilkel yapı eninde sonunda kırılacak.

o zaman fizik yasalarıda dahil tüm yasalar değişecek sen bile gerçek aydınlamaya uğrayacaksın emin ol....

panteidaer senin yaptığın ne şimdi anlamak mümkün değil.sırrı süreya önder nurcumu demek istiyorsun

yada e kürkçü apocu.eğri otur doğru konuş yada tersi bana ne. seni net aleminde tanımayan zihniyetini bilmeyen yok

bir kere şurası açık gerçekki kürt kitlesel desteği olmasaydı türk sosyalist hareketinden meclise insanlar biraz zor giderdi.

allahtan 70li yılların ızdırabını yaşamış ortak bilince sahip insanlar var ve bir biçimde mücadele sürüryor.

faşist türk devletini eninde sonunda dize getireceğiz.kemikleşimiş oligarşik ilkel yapı eninde sonunda kırılacak.

o zaman fizik yasalarıda dahil tüm yasalar değişecek sen bile gerçek aydınlamaya uğrayacaksın emin ol....

Nurcu değil ama nurculara, Said Nursi'ye yalakalık yapmış.

Öyle devrimci olmaz olsun.

Bunlara virüs gibi liboşluk bulaşmış.

Devrimci, faşistlere tavizsiz olduğu kadar gericilere de tavizsiz olmalıdır.

Mahir'ler, Deniz'ler kesinlikle bu konularda boyun eğmediler, yalakalık yapmadılar.

Hiçbir devrimci lider dincileri övmedi, onlara taviz vermedi.

Ne Marx-Engels, ne Lenin-Stalin, ne Mao, ne Fidel-Che asla gerici söylemlerde bulunmadılar.

Oligarşi elbette birgün yıkılacak.

Ama bu liboşluk, fetoşluk virüsü bulaşmış olanlarla değil.

Fizik yasalarına gelince; onları değiştirmek devrimcilerin işi değil.

Doğada değişmeyen tek şey, doğanın yasalarıdır.

Ancak doğanın yasalarını bilim insanları yanlış algılamış ve yanlış ortaya koymuşlarsa onu değiştirecek olanlar yine bilim insanlarıdır.

Günümüzde varolan en başta kürt temelde demokrasi sorunlarına çözüm için devlet askeri ve polisiye denenmemiş ne varsa deniyor.Deneyecek.

Hep aynı terane işleyecek.Ben bıktım artık yaşama sevincimi kaybettim.Memur zihniyeti başka çözüm üretemiyor çünkü.genlerimize insanlık tarihimize geçmişimize yazık.farklı fikirlere yapıcı çözüm önerilerine bir bakış aşağıdaki linkte.

yazının linki