Jump to content

Bazı değerli insanlardan din konusunda sözler

TheUniverse

Recommended Posts

Dindar insanlar, tanrılarının sevgisi veya dinlerinin emirlerinin güzelliği hakkında ne söylerse söylesin, eğer davranışları başkalarına karşı yıkıcıysa ve şiddet doluysa, eğer başkalarına acı çektiriyorsa, biliniz ki o din yozlaşmıştır ve reform ciddi bir şekilde gereklidir. - Charles Kimball

Din şu an kadınların ilerlemesi önündeki ilk engel. Din insanları geriye götürüyor, bilime ve gelişmeye karşı çıkıyor. Din insanları doğa üstü güçlerin korkusuyla yutuyor. İnsanların mutluluğuna engel oluyor ve tercihlerini yaşamalarına asla izin vermiyor. - Teslime Nesrin

Sizi saçmalıklara inandırabilenler, size katliam yaptırabilirler. - Voltaire

Din . . . temel olarak korkuya dayanır ... bilinmeye karşı duyulan korku, yenilgi korkusu, ölüm korkusu. Korku her acımasızlığın anasıdır ve o yüzden acımasızlık ve dinin el ele gitmesine şaşılmamalı. Benim din hakkındaki görüşüm Lucretius'la aynı. Onu korkudan doğan bir hastalık ve insan ırkına büyük bir mutsuzluk kaynağı olarak görüyorum. - Bertrand Russell

Din, kendilerinin de zarar görebileceği kötü eylemleri yapan insanlara rasyonel bir taban ve teşvik sağlar. Din basitleştirir, din insanı şeytanlaştırır. Din insanlık dışı davranışları teşvik eder. Din gerçeğin ötesinde umutlar vadeder. Yüksek oranda dine maruz kalmış iyi bir insan, iyi niyetle, kendisinin öteki dünyadaki kurtuluşu ve tanrısının büyük zaferi için başka insanları öldürebilir. - Kenneth Humphreys

Batı dünyasında ve bu ülkedeki en korkutucu şey, bilimsel olarak yanlış şeylere inanan insanların sayısı. Eğer biri gelip bana dünyanın 10.000 yaşından genç olduğunu söylerse, bence bir psikiyatriste gözükmeli. - Francis Crick

Bir insanın ahlaki davranışları anlayışa, eğitime ve sosyal bağlara dayanmalıdır; hiçbir dini temel gerekmez. İnsan, eğer ölümden sonra ceza korkusuyla ve ödül umuduyla kontrol altına alınmak zorundaysa, şüphesiz kötü bir yoldadır. - Albert Einstein

Eklemek istedikleriniz varsa ekleyebilir ve bu sözler hakkında yorum yapabilirsiniz.

''''Eğer biri gelip bana dünyanın 10.000 yaşından genç olduğunu söylerse, bence bir psikiyatriste gözükmeli''''

En çok bu sözü sevdim ben.

Malesef anket sonuçlarına göre Amerikalıların %45'i hala Dünya'nın 6000 yaşında olduğuna ve dinozorların sadece 3000 yıl önce insanlarla beraber yaşadığına inanıyorlarmış.

(%45 oranını Richard Dawkins'in bir belgeselinde duymuştum).

''''Eğer biri gelip bana dünyanın 10.000 yaşından genç olduğunu söylerse, bence bir psikiyatriste gözükmeli''''

En çok bu sözü sevdim ben.

Malesef anket sonuçlarına göre Amerikalıların %45'i hala Dünya'nın 6000 yaşında olduğuna ve dinozorların sadece 3000 yıl önce insanlarla beraber yaşadığına inanıyorlarmış.

(%45 oranını Richard Dawkins'in bir belgeselinde duymuştum).

Dünyanin en dindar,dinci ülkesi Amerika dir...