Jump to content

Mağara adamları gerçekten vahşi ve yamyam mıydı?

Maddeci

Recommended Posts

Ben mağara adamlarının vahşi ve yamyam olduğuna inanmıyorum. Bence faşist ve kapitalist sistem onları bu şekilde hayal etmemizi istiyor. @hegel  kapitalistlerin hileleri hakkında doğru düşünüyor. Kapitalistler her alanda hile yapıyorlar. Düşünce tarzımızla oynuyorlar.  

12 temmuz 2024 haberi

https://www.bbc.com/turkce/articles/cq5jqxe05r9o

Kendi aralarındaki engelli ve sakat kalmışları himaye ediyorlarmış. 

Kızılderililere de yamyam iftirası atılıyor. 

• Like 4

Neandarteller salakmıydı?

En son neandartel topluluğu 40 bin yıl önce yok olmuşlar. Bu kadar süreç içerisinde elimize doğrudan o döneme ait yazılı kaynak ulaşması olanaksızdır.

Ancak aktarma yoluyla yeni topluluklar üzerinden bilgiler gelmeye devam eder.

Örneğin yazının keşfi 7 bin yıl öncesine işaretleniyor. Şöyle düşleyin ki günümüzden 10 bin yıl sonra 17 bin yıl önceki bilgiler kaynak olarak elde kalmayacak. O zaman da yazının keşfi için günümüzü işaretleyecekler.

Ve belki de on bin yıl sonraki insanlar bizi ilkel olarak düşünecek.

Neandartellerin sonunu ne getirdi?

Onlar da savaşıyorlardu bu kesin ancak dinleri varmıydı bunu net olarak bilmiyoruz. Çünkü yazılı metinler o kadar sürede elimize ulaşmıyor.

• Like 1

21 saat önce, Maddeci yazdı:

Ben mağara adamlarının vahşi ve yamyam olduğuna inanmıyorum. Bence faşist ve kapitalist sistem onları bu şekilde hayal etmemizi istiyor. @hegel  kapitalistlerin hileleri hakkında doğru düşünüyor. Kapitalistler her alanda hile yapıyorlar. Düşünce tarzımızla oynuyorlar.  

12 temmuz 2024 haberi

https://www.bbc.com/turkce/articles/cq5jqxe05r9o

Kendi aralarındaki engelli ve sakat kalmışları himaye ediyorlarmış. 

Kızılderililere de yamyam iftirası atılıyor. 

Evet @Maddeci insanlık yasaları daha o zamanlardan insanlar arasında gelişmiş demekki. Bu zamanda bile bu değerleri çökertmeye çalışan sisteme inat böyle haberler. Öjeniyi öven ve yücelten sistemin çarkları arasına çomak sokuyor böyle bilimsel haberler. Öjeniye göre zayıf olan ölmeli, üremesi engellenmeli; yani faşizmin, kapitalizmin en somutlaşmış hali. Oysaki eski insanlarda her hangi bir çıkar gözetmeden engelli doğan çocukları korumaya çalışılıyor.