Jump to content

Normal ve anormal

hegel

Recommended Posts

Normları belirleyen kimler? 

Krishnamurti "Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlıklılık ölçütü değildir." demişti.

Yaşanılan dünyada normları belirleyen ve kendi kapitalist insanlık dışı sistemine uyum sağlamayı sağlıklı birey ve toplum normu olarak ortaya koyan bu sistem aslında kendisinin derinlemesine hasta bir sistem olması sebebiyle bu hastalıklı sisteme uyum sağlayamayan insanların psikolojik sorunlar ve hastalıklar yaşamasına sebep olmaktadır.

Sisteme uyum sağlayan "normaller" uyum sağlayamayan insanlari hasta ederler ve onları "anormal" olarak nitelerler. Halbuki insani hiçbir yanı olmayan kapitalist sistemin kendisi hastalıklı ve anormal bir sistemdir ve bu sisteme uyum sağlayan insanların insanlık çerçevesinde tedavi görmeleri gerekmektedir.

14 dakika önce, hegel yazdı:

Normları belirleyen kimler? 

Krishnamurti "Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlıklılık ölçütü değildir." demişti.

Yaşanılan dünyada normları belirleyen ve kendi kapitalist insanlık dışı sistemine uyum sağlamayı sağlıklı birey ve toplum normu olarak ortaya koyan bu sistem aslında kendisinin derinlemesine hasta bir sistem olması sebebiyle bu hastalıklı sisteme uyum sağlayamayan insanların psikolojik sorunlar ve hastalıklar yaşamasına sebep olmaktadır.

Sisteme uyum sağlayan "normaller" uyum sağlayamayan insanlari hasta ederler ve onları "anormal" olarak nitelerler. Halbuki insani hiçbir yanı olmayan kapitalist sistemin kendisi hastalıklı ve anormal bir sistemdir ve bu sisteme uyum sağlayan insanların insanlık çerçevesinde tedavi görmeleri gerekmektedir.

Sisteme uyum sağlamak zorunda değilsiniz

Fakat babam bir seferinde kural koyabilmek için kurallara uyman lazım demişti

Ben sadece kurallara uyan bir anormalim bu sayede elde ettiğim güç imtiyaz ve imkanları kendi anormal hayat tarzımı sürdürebilmek için kullanıyorum

Benim gözlemime göre karekter sahibi düzgün çogu insanda aykırılıgını açık bir şekilde ortaya koymadan önce gereken saygınlık ve imtiyazları elde etmek için bu yolu izliyor

Bundan sonra kendi aykırı kurallarını topluma sunuyor

• Thanks 1

37 dakika önce, Max Stirner yazdı:

Sisteme uyum sağlamak zorunda değilsiniz

Fakat babam bir seferinde kural koyabilmek için kurallara uyman lazım demişti

Ben sadece kurallara uyan bir anormalim bu sayede elde ettiğim güç imtiyaz ve imkanları kendi anormal hayat tarzımı sürdürebilmek için kullanıyorum

Benim gözlemime göre karekter sahibi düzgün çogu insanda aykırılıgını açık bir şekilde ortaya koymadan önce gereken saygınlık ve imtiyazları elde etmek için bu yolu izliyor

Bundan sonra kendi aykırı kurallarını topluma sunuyor

Kurallara uymak zaten sisteme uyum sağlamaktır. Kapitalizm insanlığa faydalı kurallar koymaz. İnsanlık dışı ve hastalıklı bir yapısı olduğu için kendi normlarına uyum sağlayan "normalleri" topluma rol model olarak sunar. Halbuki bu normlara uyan kapitalizmin rol modelleri de bir süre bu yoğun hastalıklı sistemin maruziyetiyle hastalanır ve çoğunun sonu da hazindir. Çünkü aslında kapitalizmin hicbir insanoğluna faydası yoktur. Bir virüs gibi insanlığı tüketir. Dolayısıyla tüm toplumu hastalıklı insanlıktan çıkmış bir hale getirir. İnsanlığını korumaya çalışıp direnenler de kapitalizm normlarına göre anormal ve tedavi edilmesi gereken psikiyatrik hastalıklar ile boğuşurlar. Kapitalizme uyum sağlamaya çalışan insanlarin gözünde bu antikapitalist ideallerle yaşamaya çalışanlar tuhaf hatta uzaylı yaratıklar gibi görünür. Halbuki esas tedavi edilmesi gereken ınsanlık dışı kapitalizmin ta kendisidir.

22 dakika önce, hegel yazdı:

Kurallara uymak zaten sisteme uyum sağlamaktır. Kapitalizm insanlığa faydalı kurallar koymaz. İnsanlık dışı ve hastalıklı bir yapısı olduğu için kendi normlarına uyum sağlayan "normalleri" topluma rol model olarak sunar. Halbuki bu normlara uyan kapitalizmin rol modelleri de bir süre bu yoğun hastalıklı sistemin maruziyetiyle hastalanır ve çoğunun sonu da hazindir. Çünkü aslında kapitalizmin hicbir insanoğluna faydası yoktur. Bir virüs gibi insanlığı tüketir. Dolayısıyla tüm toplumu hastalıklı insanlıktan çıkmış bir hale getirir. İnsanlığını korumaya çalışıp direnenler de kapitalizm normlarına göre anormal ve tedavi edilmesi gereken psikiyatrik hastalıklar ile boğuşurlar. Kapitalizme uyum sağlamaya çalışan insanlarin gözünde bu antikapitalist ideallerle yaşamaya çalışanlar tuhaf hatta uzaylı yaratıklar gibi görünür. Halbuki esas tedavi edilmesi gereken ınsanlık dışı kapitalizmin ta kendisidir.

Bende kısa süre önce kaybedenlerin belleğini okudum

bende sana komünizmin toz pembe olmadığını görmen için bu kitabı tavsiye ederim

Benim demek istediğim hastalıklı kapitalist veya komünist veya monarşi ye ait kuralları ortadan kaldırmak için gereken güce ulaşana kadar kurallara uyman gerektiği 

Bundan sonra topluma krndi kurallarını sunabilirsin 

Örnek vermem gerekir ise bir konuda yeni ve özgün bir şey ortaya koymak için genel kanıya göre önce kendinden öncekilerin yaptıklarını etüt etmelisin

Daha da basite indirgersek lise edebiyat dersinde eskiden şu yazardı kitapda 

"Kendinden öncek edebi eserlerden etkilenmeyen hiçbir edebi eser yada edebiyatçı olamaz"

Senin geçtigin dönemlerden ben de geçtim 

Ya sonuçları ve vicdanı sorumluluklarını göze alıp bir anarşist olabilirsin

Tabi ki bahsettiğim kitapda anarşistlerin de kendi içlerinde ayrıldığı ve onların da masum ve toz pembe olmadığından bahseder

Yada çogu insan gibi benim bahsettiğim yolu izleyebilirsiniz

Bu pasif yada korkak bir yol değil bana göre aklın yoludur 

Yine bana göre anarşistlrde biraz romantik ve idealist insanlar dır

Bu arada cami felan kundaklamak istersen ben de bir sigara yakar dinin alacakaranlıgını aydınlatmak isterim küfretmek yerine 😇

• Thanks 1

9 saat önce, Max Stirner yazdı:

Bende kısa süre önce kaybedenlerin belleğini okudum

bende sana komünizmin toz pembe olmadığını görmen için bu kitabı tavsiye ederim

Benim demek istediğim hastalıklı kapitalist veya komünist veya monarşi ye ait kuralları ortadan kaldırmak için gereken güce ulaşana kadar kurallara uyman gerektiği 

Bundan sonra topluma krndi kurallarını sunabilirsin 

Örnek vermem gerekir ise bir konuda yeni ve özgün bir şey ortaya koymak için genel kanıya göre önce kendinden öncekilerin yaptıklarını etüt etmelisin

Daha da basite indirgersek lise edebiyat dersinde eskiden şu yazardı kitapda 

"Kendinden öncek edebi eserlerden etkilenmeyen hiçbir edebi eser yada edebiyatçı olamaz"

Senin geçtigin dönemlerden ben de geçtim 

Ya sonuçları ve vicdanı sorumluluklarını göze alıp bir anarşist olabilirsin

Tabi ki bahsettiğim kitapda anarşistlerin de kendi içlerinde ayrıldığı ve onların da masum ve toz pembe olmadığından bahseder

Yada çogu insan gibi benim bahsettiğim yolu izleyebilirsiniz

Bu pasif yada korkak bir yol değil bana göre aklın yoludur 

Yine bana göre anarşistlrde biraz romantik ve idealist insanlar dır

Bu arada cami felan kundaklamak istersen ben de bir sigara yakar dinin alacakaranlıgını aydınlatmak isterim küfretmek yerine 😇

Anarşizm komünizme bakarak idealist bir sistemdir bildiğim kadarıyla, çok araştırmadım ama anarşizm diyince bana insanlığın geçmişteki bütün kazanımlarını reddeden bir anlayış gibi geliyor. Devlet sistemi korunmadan sosyalizme ve ardından komünizme geçiş zordur. Insanlığın şu anki geldiği seviye diyalektik ve tarihsel materyalizmin ışığında tökezlemelere gerici müdahalelere rağmen devam ediyor. Bu gerici müdahaleleri savuşturacak olan emekçilerin kamucu sosyalist devleti olacaktır. Anarşizm bu saldırılara karşı koyamaz, sadece vakit ve insanlık kaybı ile sonuçlandırır.

Kapitalizm ölmek üzere ama doğacak olan sosyalizme ve doğmasına ellerinden geldiğince faşizm ve her türlü gerici ideolojilerle saldırarak sermaye engel olmaya çalışıyor.

Ancak insanlığın kurtuluşu olan sosyalizm mutlaka doğacak ve insanlığın ilerleyişi devam edecek. Bilim ile emek ile sosyalizm ile insanlık gelişmeye devam edecek.  

• Haha 1

Örgütsüz bir emekçi sınıfı bilinçli bile olsa gerici unsurlarla mücadele edemeyecek kadar zayıftır. Bu şekilde örgütsüz gruplar kapitalist sermaye sınıfı için lumpenleştirilmeye musait hale getirilebilir. Bu yüzden emekçi halk gücünü bilinçli ve örgütlü olmaktan alır. Kapitalizmin en çok korktuğu şeyden yani.

Komünizm küresel çapta kurulsa Afrika da açlık biter mi? @hegel

Bence bitmez. Kimse Afrikalıları babalarının hatırına doyurmak zorunda değil. 

Oradaki açlığın sebebi de zannedildiği gibi emperyalizm filan değildir. 

Asıl sebep siyahilerin beyazlardan daha aptal ve daha tembel olmalarıdır.

Sokağa çıkıp birini çevirsem 200 lira ver açım desem kimse dönüp yüzüme bile bakmaz. Kimse kimseyi doyurmak zorunda değil. 

Beyaz adam da siyahı doyurmak zorunda değil. Siyahileri bu yüzden kendi hallerinde bıraktılar. Ancak siyahiler hala aç. Yani sorun sömürgecilikten kaynaklı değil. 

4 saat önce, hegel yazdı:

Kapitalizm ölmek üzere ama doğacak olan sosyalizme ve doğmasına ellerinden geldiğince faşizm ve her türlü gerici ideolojilerle saldırarak sermaye engel olmaya çalışıyor.

Sosyalizm gelirse bu seferde eğitim durumu gibi özelliklerle sınıflaşma oluşur. Sınıfsız topluma inanmıyorum. 

Materyalist birisi olarak diyorum ki, her koyun kendi bacağından asılır. Kimse kimseyi beslemek zorunda değil. 

Bu dediklerim yanlış anlaşılmasın, sadece hayatın gerçeklerini anlatmaya çalışıyorum. Gerçek dünyaya dönmeniz için. 

• Thanks 1

6 saat önce, Maddeci yazdı:

Komünizm küresel çapta kurulsa Afrika da açlık biter mi?

Evet biter, çünkü Afrikadaki açlığın sebebi emperyalistler tarafından sömürülmeleridir. Kapitalist emperyalist sistemler insani hiçbir unsur barındırmaz. Tek değerleri sermayeleridir. Servetleridir. Ve senin yada benim yaşadığımız ekonomik zorluklar umurlarında değildir. Onlara göre insan insanın kurdudur ve zayıf düşen ölmelidir. Onlar için bizler sadece hayvanız, ve hayvanlar gibi mücadele etmeliyiz. Yani birbiriyle rekabet ederek rakiplerini en güzel aldatan kandıran ve soyanların yani "en güçlü en zeki ve kurnaz olanların" yani emek hırsızlarının zekalarına ve kurnazlıklarına hayran kalarak onlara biat etmeliyiz. Çünkü biz emekçi emeğiyle erdemleriyle yaşayan halklar gerizekalıyız. Sermayeye kulluk kölelik görevimizi yapıp ölmeliyiz. Bu dünyadaki görevimiz bu. Orman kanunu, hayvan sistemi. İnsan yok.