Jump to content

Akıllı Telefonda İnternet Kapalıyken de İnternete Bağlısınız

somebody

Recommended Posts

Çoğu kişinin dikkat etmediği bir konudur. Zaten dikkat edilmesi kolay bir şey değil.

Telefonun internetini kapattınız ağdan koptuğunuzu düşünüyorsunuz ama cihaz ağ sinyali iletmeye ve almaya devam ediyor.

Bunun en basit örneğini Microsoft Office uygulamalarında görebilirsiniz.

Telefon hafızasında bir Office uygulaması açın ve kaydedin. İnternet kapalıyken bile o dosyayı açmanıza izin veriyor. Siz sanıyorsunuz ki dosya  cihaz hafızasında saklanıyor.

Peki telefonu alıp metroya inin yada internet sinyalinin hiç ulaşmadığı Gsm sinyalinin olmadığı bir yere gidin. İşte o zaman aynı dosyayı açmaya kalktığınızda veriler gelmiyor ekrana. Çünkü aslında ağ bağlantısı fizken kesik olduğu için telefonun hafızasında sandığınız dosyaya ulaşamıyorsunuz

Aslında o dosya telefonda değil , ağ üzerinde.

Bunu konuyu akıllı telefonların ne kadar veri güvenliği sağlayabilir olduğunu anlayın diye açtım.

Gsm  sinyalinin olduğu her alanda telefonun içeriğine ulaşılabiliyor.

Ve uygulamalar üzerinden çok kolay veri hırsızlığı yapılabilir.

Bunu anlamanız için yazdım

Umarım yararlı olmuştur.

Yani benim dediğiniz telefon aslında sizin değil. Siz sadece telefona para ödüyorsunuz o kadar. Sizinmiş gibi hissetmenizi sağlıyorlar.

Gsm sinyali olduğu sürece sizin her davranışınızı öksürmenizi bile takip edebilirler. Dinlerler , izlerler...ekran görüntüsünü bile kayıt ederler.