Jump to content

Platonun Görüşü Üzerine

geçerli

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar forumda yeniyim ve şöyle bir konuyla ilk adımımı atayım dedim platon diyor ki;

Herşey insan zihninde doğuştan vardır öğrenme dediğimiz kavram ise bu doğuştan gelen şeyleri hatırlamamızdan ibarettir

Platon un bunu söylemesindeki sebep ne felsefe hocamız bize bunu anlattı ama ona bu soruyu sorduğumda yani hocam neden böyle düşünmüş neden böyle düşündüğünü bilmeden yargılayamayız dedim ve yeterl, cevap alamadım soruyu birde sizlere yönelteyim dedim buyrun...

• Like 2

Merhaba arkadaşlar forumda yeniyim ve şöyle bir konuyla ilk adımımı atayım dedim platon diyor ki;

Herşey insan zihninde doğuştan vardır öğrenme dediğimiz kavram ise bu doğuştan gelen şeyleri hatırlamamızdan ibarettir

Platon un bunu söylemesindeki sebep ne felsefe hocamız bize bunu anlattı ama ona bu soruyu sorduğumda yani hocam neden böyle düşünmüş neden böyle düşündüğünü bilmeden yargılayamayız dedim ve yeterl, cevap alamadım soruyu birde sizlere yönelteyim dedim buyrun...

Platon; ilk filozoflarin gorsel ve herseyin bir birlestireni arayan beyinlerine Sokrates eliyle aklin tatminsel dogrusunu, insanoglunun bu doghruya teslimiyetini, kaderciligi, veboylece tanri yolunu acan filozoftur.

Daha sonra Aristo gercegin ne oldugu akilciligi ile gozlemi tamamen geri polana itmis ve insanoglu beyni karanlik caga girmek icin yol almaya baslamistir. Taki once Ronesansa ve sonra da 20. yuzyil ortalarina kadar.

Aristonun mantigi da tam 2000 yilrakipsiz kalmis ve hegel tarafindan diyalektik ile alternatiflendirilmistir.

Kisaca insanogluy Sokrates ile tanrisina, akilciliga ve metafizige yonelmistir. Halbuki sokrates oncesi gozlem ve herseyin butunleyicisi algisi ve dusuncesi hakimdi.

Platon idealizmin babasıdır. İdealar evreni dediği hayali bir mekana inanır. Esansiyelizm adında geçersiz bir öğretiyi de desteklemiştir, söylediklerinin çoğu yanlıştır.

Pre sokrates oncesi olan gozlemsel yanasimin onune iki farkli bakis acisi metafizik olarak yerlesmistir. Sophistler, insanoglunun hem somut hem de soyut yonune egilirken, Sokrates bir sofist olarak soyutu one cikarmistir.Boylece metafizigin madde dusunce tartismasi ve ikisinin de akilciligin gercegin ne oldugu metafiziginin onu acilmistir.

Zaten bundan sonra insanoglunun somutu degil; soyutu on plana cikarak insanoglu baska bir guce kendi akli ile teslim olmus ve edilmistir.

Bundan yararlanan fizik otesi daha sonraki donemde insanoglunu, uc ibrahimi dinli temelli karanlik caga sokmustur.

Sonucta neyin gercek oldugu tartismasi gozlem vermeyen, yanlislanamayan ve olgu olamayan bir tartismadir.

Hatta Sokrates'e "felsefenin ilk peygamberi" denmistir.

Plato, gercegin isiginin ve gercegin sorgulanmasinin ve de seylerin temsilinin tanri da yaratici da v.s. oldugunu ileri suren filozoftur.

Daha sonra Aristo. gercegin ne oldugunu on plana cikararak insanoglunu hala suregelen metafizigin varliksal ontolojik teolojik ve fizik otesi tartismasina koyan filozofudur.

Sadece metafizigi varliksal olarak degil; etigi de yasam ve iliski yonlendirimi ve yaptirimi olarak one surmustur.

Bugun sadece uc ibrahimi dinin degil; cogu dinin, mistisizmin, varolusculugun ve fenemenolojinin ve de her turlu tasavvufun, monizmin kisaca insanoglunu kendi disi bir guce teslim eden her ne ise onun temelini atmistir.