Jump to content

Kitabım "Ateizmi Anlamak" çıktı

mantik

Recommended Posts

Kitabım "Ateizmi Anlamak" Propaganda Yayınlarından e-kitap olarak çıktı:

http://propagandayayinlari.net/ateizm.html

Kitap iTunes ve Smashwords'den de indirilebiliyor:

http://itunes.apple.com/book/id535010375

https://www.smashwords.com/books/view/170809

Kitabu ücretsiz dağıtıyoruz, fakat isteyen yayınevine kitap için bağışta bulunabiliyor. Toplanan bağışların tümü ateist kampanyalar için kullanılacaktır.

Kitabın içeriğinin önemli bölümü, Ateizm.org'da ve Bilim ve Din sitesinde yayınladığım makalelerden oluşuyor. Ama sadece bu kitap için özel olarak yazdığım kısımlar da var. Kitabın ilk bölümü mesela, "Ateistlere Sıkça Sorulan Sorular" yazısının genişletilmiş hali. Çeşitli ek soru ve cevaplar da ekledim oraya.

Kitabın içeriğinde bulunan ve benim yazılarıma aşina olanlara tanıdık gelebilecek diğer bazı yazılarda da değişiklikler, eklemeler, çıkarmalar falan var.

Ayrıca daha önce hiçbir yerde yazmadığım, ilk olarak bu kitapta okuyacağınız kısımlar var.

Kitabın pek çok yerinde Ateizm.org ve Ateistforum'dan bahsediyorum. Kitabın sonundaki kaynak kısmında ise kitap içeriği için verdiğim kaynaklar Ateizm.org, Ateistforum ve Bilim ve Din siteleri.

Yani kitabın bu sitelerin bir ürünü olduğunun bilinmesini istedim ve bu kitapta az çok bu sitelerin tanıtımını yapmak da istedim.

iPhone, iPad, Android tablet, ya da Tablet PC tarzı mobil cihazlarınızda, Amazon kindle, ya da nook gibi elektronik kitap okuma cihazlarında, ya da laptop veya normal bilgisayarlarınızda kitabı okuyabilirsiniz. Kitap normal bilgisayarlar için pdf formatında, mobil cihazlar için ise ePub ve mobi formatlarında indirilmeye müsait.

Bence bu kitap Türkiye'de bir ilk. Daha önce Turan Dursun ve İlhan Arsel'in kitapları tarzında ateizmden çok İslam'ın eleştirisi üzerine yazılmış kitaplar ve yabancı yazarlardan çevrilmiş bazı kitaplar dışında, Türkiye'de ateizmi bu şekliyle, ayrıntılı ve kapsamlı olarak, hem kuramsal, hem de toplumsal yönüyle işleyen başka bir yerli kitap benim bildiğim kadarıyla mevcut değil.

• Like 5

Yayınevinin ana sayfasında (http://propagandayayinlari.net) bağış butonu var. Oradan bağış yapabilirsiniz.

Bağış Paypal ile yapılıyor, yani bir Paypal hesabı açmanız gerekecek.

Bağışın hangi kitap için yapıldığını ise ödemeyi yaparken bir not olarak düşebilir, veya yayınevine email göndererek söyleyebilirsiniz.

denizbahar,

Bu kitabın tanıtım metnini Türkiye'deki gazeteci, yazar ve aydınlardan bazılarına göndermek istiyorum. Bu kitabın içeriğine ilgi gösterebilecek olanlara.

Bu tür bir liste oluşturmamda yardımcı olabilirsiniz.

Belki de 2 liste hazırlarım. Bir tanesinde laik ve/veya dinsiz yazarlar, diğerinde islamcı veya reformist islamcılar bulunur.

Bu email listelerini oluşturmamda yardımcı olabilirseniz, makbule geçer. Ya hem isim, hem email adresi önerebilirsiniz, ya da sözkonusu yazarın emailini bilmiyorsanız sadece isim de önerebilirsiniz.

Mantik,

Emeklerine, yüregine saglik...Kitap benim mail adresime de geldi en kisa zamanda okuyacagim.

Istersen kitap icin birlikte kisa bir tanitim videosu yapariz. Gönderilecek adreslere ekte tanitim videosu da olabilir.Tanitim videosunu Youtube'da (6 sayfa), bloglarda (2) ve facebook sayfalarina da yüklerim.

• 2 hafta sonra...

Kapak konusunda fazla yorum yapmadım. Yayıncıya pek bir talepte de bulunmadım. Ama ilk gelen kapakta eleştirdiğim yerler oldu. Sonra bu kapağı önerdiler, fazla kurcalamadan kabul ettim. Çünkü daha fazla gecikme olmadan bir an önce kitabın çıkmasını istedim.

Kapaktaki sembolik mesajın, bu kitabın (ya da ateizmin) o iğne yerine geçtiği ve din balonunu patlatacağı şeklinde birşey olduğunu varsaydım. Kapağı hazırlayanlardan gerçekten de bu anlama gelip gelmediği konusunda bir onay almadım. Ama herhalde öyledir.

• 1 ay sonra...
  • 1 ay sonra...

Kitabı genel olarak gözden geçirdim bazı paragrafları uzun uzun okudum, bazılarını ise atlamak zorunda kaldım, genel olarak ateist forumlarda veya sitelerde savunulan argümanların bir külliyatı olmuş , bu argümanlarla bende çok sık karşılaştığım için yabancı gelmedi içerisindeki bilgiler bana , ama ben çok sıkıcı bulduğumu söylemeliyim.

Ateizmi anlamak için , bu kadar detaylı bilgilere gerek yok, zaten kabuledegeldiğiniz bir fikri bu kadar yoğun bir çaba ile savunmanız, anlamsız bir çaba..

Bu arada ben ateist değilim. Müslümanım. Dolayısı ile beni ikna edici bir bilgi bulamadım, bakış açısı olarak sığ bulduğumu söylemeliyim.

Karşı argüman geliştirirken ben sizin yerinizde olsam daha derinlikli savunmalar ve iyi düşünülmüş gerekçeler ortaya koyardım. Mesela hazır kalıplara bağlı kalmazdım.

Düşünürken nasıl düşündüğümü de sorgular ona göre karşı argüman geliştirirdim.

Kitabın ön sözünde Ateizmin bir DİN olmadığı ısrarla belirtilmiş olmasına rağmen, konuların anlatım tarzında sorulara verilen cevapların yüzeyselliğinden, farkında olunmayan bir inancın etkisinde olunduğu açıkça belli olmaktadır.

Dolayısı ile Ateizme DİN olarak bakanların neden bu şekilde düşündüklerini de anlamak çok zor değil bu bakış açısıyla.

dusunceliadam,

Kitabı eleştirmeden önce baştan sona bir okusaydınız. Genel olarak gözden geçirip, bazı paragrafları da okumakla olmaz bu iş. Şu haliyle okumadığınız bir kitabı eleştiriyorsunuz.

Şimdiye kadar kitabı gerçekten de baştan sona okuyanlar arasından, ateist olsalar da olmasalar da olumsuz pek bir eleştiri almadım. Kitabın adına, konusuna falan tepki gösteren, ama ya hiç okumamış, ya da doğru dürüst okumamış sizin gibi kişilerden geldi olumsuz eleştirilerin hemen hemen tümü.

Sizlerin ise farkında olsanız da olmasanız da tavrınız baştan belli zaten. Çünkü ateizm hakkında toplumdan aldığınız önyargılarla donanmış olarak yaklaşıyorsunuz kitaba. Ben bütün kitapta bu önyargılarla çarpışıyorum. Ama okumayan kişiye bir faydası olmaz tabi bunun.

Yine de en azından ilgilenip, kitap hakkında yorum yazdığınız için teşekkürler.

Rica ederim, kitap hakkında genel olarak olumsuz bir eleştirim yok, yani bir ateizm almanağı gibi bir kitap olmuş, fikirlerin derli toplu olarak bir arada bulunabileceği kaynak niteliğinde bir kitap olmuş. Aslında gözden geçirmekte oldukça fazla zamanımı aldı, çünkü yeni bir argüman görmeyi beklediğim için, ilgimi çeken bölümleri tam olarak okudum diğerlerinden bir ki paragraf okuyunca fikir kendisini açığa vuruyor. Eleştirilerim kitabınıza değil ,içindeki fikirlere o da sizinde söylediğiniz gibi benim arka planımdan dolayı buna da hak veriyorum.

Ama ateizmde bir fikir arka planına sahip ve karşı görüşü olmadan o da var olamaz, kitabınızdaki bir bölümde de söylediğiniz gibi, var ve yok tek başına düşünülemeyecek kavramlar dolayısı ile inanç olmadan ve yaratıcı fikri olmadan Ateizmde varlığını sürdüremez.

Bahsettiğiniz ön yargıların bende olduğunu düşünmüyorum. Şimdiye kadar pek çok ateist sitesinde oldukça seviyeli entelektüel düzeyi yüksek tartışmalar yaptım. Bu tartışmalarda gözlemlediğim şey ise ( bunu karşı cenahtan bir eleştiri olarak görebilirsiniz :) ) eleştirilerin üstün akıl sanrısı ile yapıldığı ve tek ve değişmez doğru olarak kabul edilen değişebilir bilimsel bilginin değişmesinin bir zayıflık değil bir üstünlük olduğu iddiası, bilimsel metodun temelinin inanç olduğunun fark edilmemesi, sürekli uyarana maruz kalınma durumunda uyarana karşı oluşan duyarsızlık durumunun , bilimsel metotlarda da aynen geçerli olduğu gibi durumlardır. Özellikle üstün akıl sanrısı, etkisi çok derinlerde görülen ve eleştirenin basit mantık kurallarını dahi gözden kaçırabildiği (örnek : parça - bütün ilişkisi) arızi bir durumdur.

Bu tür engeller sebebiyle teistler de olduğu söylenen direncin çok benzeri bir durum aynı şekilde ateistlerde de vardır. Dolayısı ile Ateizmin argümanları öncelikle bir sağlamlık testinden geçirilmelidir. Bilimsel metotlara aşırı derecede bağlı kalmaktan dolayı oluşan, eleştiri kabiliyeti kaybı, metotları uygularken farkında olmadan maruz kalınan bir durumdur.

• 10 ay sonra...
  • 8 sene sonra...
On 6/12/2012 at 11:39 PM, mantik said:

Kitabım "Ateizmi Anlamak" Propaganda Yayınlarından e-kitap olarak çıktı:

http://propagandayayinlari.net/ateizm.html

Kitap iTunes ve Smashwords'den de indirilebiliyor:

http://itunes.apple.com/book/id535010375

https://www.smashwords.com/books/view/170809

Kitabu ücretsiz dağıtıyoruz, fakat isteyen yayınevine kitap için bağışta bulunabiliyor. Toplanan bağışların tümü ateist kampanyalar için kullanılacaktır.

Kitabın içeriğinin önemli bölümü, Ateizm.org'da ve Bilim ve Din sitesinde yayınladığım makalelerden oluşuyor. Ama sadece bu kitap için özel olarak yazdığım kısımlar da var. Kitabın ilk bölümü mesela, "Ateistlere Sıkça Sorulan Sorular" yazısının genişletilmiş hali. Çeşitli ek soru ve cevaplar da ekledim oraya.

Kitabın içeriğinde bulunan ve benim yazılarıma aşina olanlara tanıdık gelebilecek diğer bazı yazılarda da değişiklikler, eklemeler, çıkarmalar falan var.

Ayrıca daha önce hiçbir yerde yazmadığım, ilk olarak bu kitapta okuyacağınız kısımlar var.

Kitabın pek çok yerinde Ateizm.org ve Ateistforum'dan bahsediyorum. Kitabın sonundaki kaynak kısmında ise kitap içeriği için verdiğim kaynaklar Ateizm.org, Ateistforum ve Bilim ve Din siteleri.

Yani kitabın bu sitelerin bir ürünü olduğunun bilinmesini istedim ve bu kitapta az çok bu sitelerin tanıtımını yapmak da istedim.

iPhone, iPad, Android tablet, ya da Tablet PC tarzı mobil cihazlarınızda, Amazon kindle, ya da nook gibi elektronik kitap okuma cihazlarında, ya da laptop veya normal bilgisayarlarınızda kitabı okuyabilirsiniz. Kitap normal bilgisayarlar için pdf formatında, mobil cihazlar için ise ePub ve mobi formatlarında indirilmeye müsait.

Bence bu kitap Türkiye'de bir ilk. Daha önce Turan Dursun ve İlhan Arsel'in kitapları tarzında ateizmden çok İslam'ın eleştirisi üzerine yazılmış kitaplar ve yabancı yazarlardan çevrilmiş bazı kitaplar dışında, Türkiye'de ateizmi bu şekliyle, ayrıntılı ve kapsamlı olarak, hem kuramsal, hem de toplumsal yönüyle işleyen başka bir yerli kitap benim bildiğim kadarıyla mevcut değil.

Sayin mantik;

Sizin materyalizm/naturalizm makalenizi okudum. Baslik bu degildi fakat bir yerde reference vermistiniz. Fakat kitabinizi henuz bir yerden edinmedim. Firsatim olursa okumak isterim.

Size bir sorum var.

Soyler misiniz, 'materyalizm' yada 'ateizm' bilimsel bir yaklasim midir? Kimileri bunu bilimsel kiliyor. Kimileri de diyalektik materyalizmi bilimsel kiliyor. Fikriniz nedir?

Arzu ederseniz bir baslik acin felsefe bolumunde, bu konuyu konusalim. 

evrenselbirey,

Bu konularda tartışmak istediğiniz noktalarla ilgili buyrun siz bir başlık açın forumun uygun bir bölümünde, ben de fırsat buldukça cevap vermeye, ve fikir beyan etmeye çalışırım.

Ben eskisi gibi forum tartışmaları yapmıyorum pek artık. Ama bahsettiğiniz konuda vaktim el verdiği sürece birkaç laf etmeye çalışırım.

2 hours ago, mantik said:

evrenselbirey,

Bu konularda tartışmak istediğiniz noktalarla ilgili buyrun siz bir başlık açın forumun uygun bir bölümünde, ben de fırsat buldukça cevap vermeye, ve fikir beyan etmeye çalışırım.

Ben eskisi gibi forum tartışmaları yapmıyorum pek artık. Ama bahsettiğiniz konuda vaktim el verdiği sürece birkaç laf etmeye çalışırım.

Mesajiniz icin tesekkur ederim. Ben, 15 yil bir ateist forumun yoneticiligini yaptim. ( Artik yapmiyorum.) Tartismalardan zamaninda cok yararlandigim oldu. Ilk zamanlarda artik uyesi olmadigim dinin elestirisini yaptim. Zaman gectikce tartismayi biraktim ve iletisimi iki sey icin kullanmaya basladim. Bunlar fikir ve bilgi alisverisidir. Yoksa dogruluk mukayesesi icin veyahut dogrulari, inanclari, inancsizliklari, ideolojileri, dinleri savunmak, onlari hakim ve ustunluge tasimak yada tartismak amaciyla yaklasmiyorum. Yapabildigimce kendimi sorguluyor, ifade ettiklerimi neden-liyor ve epistemolojik acidan yaklasiyorum. 

Yogunluguma gore bu hafta bir baslik acmayi dusunuyorum. Olumlu yaklasiminiz icin tesekkurler.