Jump to content

Siyasi simge meselesi üzerine...

d@rbe 611

Recommended Posts

Merhaba,

Türban, baş örtüsü için siyasi simge deniyor. Dün üniversitede bir çocuk gördüm; Kolunda Che Guevara dövmesi vardı. Che Guevara'nın kim olduğu birçoğumuzca malumdur. Komünizm-sosyalizm ideolojilerinin sembol isimlerindendir. Şimdi haliyle aklıma şu soru geliyor; Bu bir siyasi simge değil midir? O halde bu çocuk üniversite kurallarını ihlal edip suç işlemiyor mu?

Dün yine bir genç gördüm; Onun koluna ise k.atatürk imzası dövülmüş. Bundan daha da tuhaf ve ironik olan şey ise her devlet dairesinde bulunan Mustafa Kemal heykel, büst ve portreleridir. Mustafa Kemal'in de kim olduğu malumumuzdur. Kemalizm / Atatürkçülük ideolojisinin baş aktörüdür. Şu halde aklıma yine bir soru geliyor; O heykeller, büstler ve portreler birer siyasi simge değil mi? Bunların devlet dairelerine girmesi devletin kurallarını ihlal edip suç işlemek değil midir?

Hayır, değildir derseniz; Devlet dairelerinde türban, baş örtüsü örtmeye niçin suç dersiniz? Kemalist, Komünist/Sosyalist siyasi liderini simgeleştirebiliyorsa ben neden yapamayayım? Neden Muhammed yazılı bir kıyafet giyemeyeyim?

Görüşlerinizi merak ediyorum. Diğer konu gibi boş geçmeyelim. :)

Türban siyasi simgedir diye birşey yok.

Öncelikle şu bilinsin ki türban simge değildir.

Bu demek değildirki bir simge gibi kullanılamaz.

Evet kulanılabilir.

Birilerinin bu durumu kullanabiliyor olması yada kullanıyor olması siyasi simge oldugunu göstermez.

Açıkcası inananların inanışına ve inanmayanların inanmayışına saygım var.

Ancak birbirlerine saygı göstermelerini bir vatandaş olarak bekliyorum.

Ve kendi doğruları için birbirlerini yada benm düşüncelerimi kötülemeye kalkarlarsa vereceğim cevap aynı şekilde olur.

Ben diyorumki isteyen türbanını taksın isteyen takmasın.

Ancak ne türban takma konusunda nede takmama konusunda iki tarafta birbirini zorlamasın ve bunu ahlaki kuralmış gibi göstermeye kalkmasın.

Ha eger bunu ahlaki bir kural haline getirmek isteyen olursa bu davranışları mutlaka türbanı ortadan kaldırmak isteyen bir grup insanın doğmasına sebeb olacaktır.

Kimsede türban takıyorum diye ahlaklıyım sanmasın.

İnandıkları dinin ahlak kurallarınıda görüyorumki onlardan iyi biliyoruz..

Bize savundıukları dini insanlık için savunuyorlarmış gibi gösteriyorlar ancak incelediğinizde inandıkları dinler dayağı insanları yakmayı bile hoş görüyor.

Birçoğu hayatında Kuran okumamış insanların çatır çatır dini savunduklarını gerçeklerle yüzyüze geldikleri zamansa şaşakaldıklarını biliyoruz.

Nereden mi biliyorum?

Malesef aynı salaklığı yapanlardan biri idim..