Jump to content

İnternet Sansürü ve İktidar

freand

Recommended Posts

Ateistforumun geleceğine dair bazı korkularım var. Bir takım güçler internet sansürüne, yurtdışından yayın yapan bazı siteleri de erişime engellerlerse diye kara kara düşünüyorum. Şu an site bir saldırı altında ve geçmişi araştırdığımda sitenin defalarca müslümanların saldırısına uğradığını farkettim. Siteye geçmişte soruşturma, yöneticilere de dava açıldığını gördüm. Sitenin yöneticilerinin gerçek isimleri bile yazılmış bir çok İslami haber sitesinde. Haci'nin Amerika'da yaşadığını Vakit Gazetesi bile öğrenmiş, bazı kullanıcıların gerçek adını falan yazmışlar. İnsanların aydınlığı için çırpınan insanları hedef gösterek, onları deşifre ederek küçük düşürmeye çalışmış dinciler.

Siz de Google'da araştırma yaparsanız ateistforumun geçmişine yönelik bir çok sırrı da görebilirsiniz. Siteye, bir çok İslami sitede hakaretler ediliyor ve biz kullanıcılar da hedef gösteriliyoruz. Kendi kutsal saydıkları değerlere inanmamayı dinlerine hakaret olarak gören bir zihniyetin ürünü bunlar. İslam'ın aslında nasıl olduğu hakkında ateistforum'da başlık açmıştım 3 hafta önce ve orada İslam'dan ve gerçek müslümanlardan(şeriatçı olanlar gerçek müslümandır) höşgörüyü bırakın tahammül beklemek bile birer hata gibi duruyor. Tabi ki tatlı su müslümanlarını ve barındırdığı tüm çelişkilere rağmen kendini müslüman olarak tanımlamakta ısrar eden laik kesimi bunun dışında tutuyorum. Bu söz konusu din, İslam'ı terkedenlerin öldürülmesini emreden bir dindir ve müslümanların forumumuza saldırması da İslam'ın gereğidir. Yani müslümanlar bize saldırarak kılıçsız cihad ediyorlar.

Şu anda güçler ve iktidar İslami güçlerin elinde olduğundan tehlikede olabiliriz. Ilımlı İslam her ne kadar serbest piyasaya ve Batı ile ilişkilere kısmen açık da olsa devletin doğal direnci ortadan kalktığından ılımlı İslam'ın temsilcisi aqp de tabandan gelen mahalle baskısına boyun eğerek radikalleşebilir zira artık siyasi aşırılıkları kontrol eden devlet mekanizmaları tasviye edildi.

Siteye saldıranlar iktidar partisi değildir elbette ama bu tür saldırılara göz yumulduğu da bilinen bir gerçek.

Ateistlere ya da farkli inanclara tahammul sifir. Ozellikle dinci savci, hakim, polis vb. mekanizmalarin bu sansurculuge destek verdikleri ve iktidarin da buna goz yumdugu cok acik. Youtube'u bile defalarca kapatan bilincte insanlar bunlar. Yasalarin bosluklarindan yararlarip istedikleri gibi yorumlayan karar mekanizmalari yaninda sansuru ve seriata adim adim giden yeni kararlari alacak kadar da gozu karalar. Allah (!) sonumuzu hayir etsin...

sunucu türkiye sınırları içindeyse yaptırım uygulanabilir.sunucu kolluk güçlerince susturulur.ve yapımcılarına yaptırım uygulanır.bu yaptırım diri diri yanmak olabilir devlet için sorun değil buna emin ol.

ama sunucu yurt dışında özgür bir ülkedeyse ve onları uyuz ettiyseniz yasaklansa bile dns server ayarlarıyla rahatlıkla iletişime devam edebilirsiniz.

sorun internet yasaklarının toplum tarafından kabul görmesi ve tastik edilmesi

bu durum aydın insanları çileden çıkarmakta fakat cahilliğin evrenselliği bazında ha internet ha radyo dergi vs iletişim aygıtları

face book twiter yeni kelimeler farklı cümleler.değişik değiştirici sesler ama nerde

nerde dostum nerde araki bulasın tek gerçek memur olmak ve sosyal güvence

bu s.k.k halk sadece ve sadece sigortasını ve emekliliğini düşünür

sakın olaki ona güvenerek birşeyler yapmaya kalkma...

Farklı görüşlerin susturulması için her yola başvurulan bir yerde yaşıyoruz.

Yalnız, başlığı açan arkadaşa da şunu söylemek istiyorum, durum sadece İslamdan kaynaklanmıyor, o da önemli bir etken ama sorun insanların özgürlüklerinin kısıtlanmasına duyarsız kalınmasında. Özgürlükleri kısıtlanan kişiler treni kaçırmadan seslerini yükselmeli aksi takdirde her şey geç olabilir.

Demokratik olgunluğa ulaşmamış toplumda yaşamak gerçekten de oldukça zor.

En büyük sorun da aslında insanların çoğunun yasakları zaten desteklemesi ve iste bunun sebebi de İslam ve toplumdaki etkileri...

22 Ağustos'ta devreye girmesi planlanan ama ertelenen bir tasarı vardı ya. O tasarı gecikse de er geç devreye girecek.

Burada asıl sorun, bu yeni uygulamada DNS ayarlarını değiştirme hakkımızın da elimizden alınması ve bunu deneyenlerin de cezalandırılması gibi planların bu tasarıyla hayata geçecek olması.