Jump to content

Oruç tutmak sağlığı tehlikeye atarmı ?

AOG

Recommended Posts

Ramazan yaklaşıyor...

Sağlığınızı düşünerek bu konuyu açıyorum...

Doktorlar diyor :

"Mübarek ramazanız sağlıklı geçmesi için yiyeceklerinize dikkat edin, hafif yemeklerle başlayın...." gibi sözler herseferinde duyuyoruz..... ama dinleyen kim

Diyabetizler uyarıyorlar.... oruç tutmayın, metabolizma diye bir şey var....

yemek alışkanlıklarınızı değiştirirseniz, gün boyu, bu sıcak günlerde vücutu susuz bırakırsanız.... vücut, hastalıklara zayıf kalıyor....

sonuç : şeker hastalığı, böbrek yetersizliği, tansiyon hastalıkları....

oruç tutanların verdiği zararın haddi hesabı yoktur....

uyuklayan işyerlerinde insanlar, hayalet gibi dolaşıyor.... hiç verimleri yok

masa başında uyukluyan amirler....

sabahın köründe davulcunun ne işi var... insanı derin uykudan çıkarıyorlar ve iyi küfür benden yiyiyorlar....

iftara yetişmek için deli dana gibi araba kullanan insanlar.... konsantrasyonları zayıflıyor, bir an önce eve gitmek istiyorlar.... gereksiz kazalar, eve yetişim derken allahına yetişiyor....

hamile kadınlara önerilmiyor, ama kim tutar bacılarımızı.... düşük tehlike olmasına rağmen.... düşük yaptığında, bahane hazır "allah kendine istemiştir"

bence bu bayanları da trafik canavarları gibi yargı önüne çıkartılmalı....

- doğrusunu söyle kızım, çocuk düşerken sen oruçlumuydun.... yalan konuşma çarpılacağın.... kurana el bas.....

neden doktorlar ciddi şeklinde orucun tehlikelerden bahs etmez ? onun yerine yemek tariflerini sıralar.... bu olacak işmi....

oruç tutmak bir kültürdür/gelenektir... müslümanlığın simgesidir....

kültür öyle bir şey ki... fi tarihinde yerleşiyor ve bir türlü çıkaramıyorsun.... iliğine kadar girmiş....

gelenek çoğu zaman mantığın önüne geçer.... hele bizim gibi az gelişmiş ülkeler sadece geleneklerle yaşar.... doktorlarımız bunu iyi bilir.... halkın hasasiyetiyle ters düşmek istemez...

yemek tarifeleri çok uçuştuğu bugünler de, onun yerine bence aydınlatıcı bilgiler verilirse daha iyi olacağı düşüncesindeyim. Sanırım bir çok insan neden aç kaldığını bile bilmez....

kültür mantığın önüne geçtiği an.....

sordum haydara, neden tutuyom oğlum ?

- dünyada ve türkiyede aç kalan insanlar var... onların açlığını yılda birsefer olsada his etmek....

yani bir şekilde empati yapmak, ama zaten açlık sınırın altında yaşayan insanlarız. Sınır neydi 1300TL gibi bir şey sen alıyorsun 750TL.... daha neyi his etmeye çalışıyorsun....

ayriyetten açlığını his edeceğine... kim açsa onlara yardım etmek daha makul değilmi....?

- hımm, ama allahım öyle emir ediyor....

allahın neden insanlarını aç kalmasını istesin ki ? bunun bir mantığı olmalı....?

-git lan işine, insanı din imanda çıkarırsın....

Niyetim kötü değil, sadece anlamaya çalışıyorum....

Halkımızda dine karşı eğilim çok fazla var, buda böyle baya sürecek....

Hal böyleyken orucu bilmek daha hakim olmak gerekmez mi.... ?

Bana kalırsa okullarda oruç hakkında geniş bilgi verilmeli.... ne tür yemekler yenilmeli ve nasıl yemeli...

İşyerinde uyuklamaak için neler yapmalı... araba sürücü neye dikkat etmeli... hamile kadınlar oruç tutuğunda içindeki bebeğe neler oluyor bunu bence iyi anlatılmalı....

Yani bu klasik şeyler değil, allahın emiri ve sünnetin gereği gibi değil.... biraz daha mantığa dayalı olmalı.... akla hitap etmeli....

Yinede önerim sağlığınızı tehlikeye atmayın.... mübarek günü kendinize zehir etmeyin....vaz geçin bu adeten....

Sigara paketlerin üzerinde resimli uyarılar var...

Benim önerim ramazan pidelerin poşetlerin üzerine de orucun zararlarını anlatan uyarılar konulması

Sağlıklı yaşam için oruçunuzu tutarken tekrardan düşünün bence...

• Haha 1

Turkiyede nedense insanlar orucu cok buyuk mesele haline gelmis durumda, pek cok insandan duyuyorum baska bir sey yapamiyoruz onu yapalim diye. Bu bir cesit insanlarin toplu halde yaptigi bir rituel olmus, insanlar sempati duyulmak istiyor, oruc da bunlardan biri, oruclu olunca pek cok kiside bir sempati olusuyor, oruc tutaninda gogsu kabariyor. sonra iftar yemeklerine davetler vb. ile insanlar sosyallesiyor, kendilerine 'inancli' insan kategorisine dahil edip ait olma ihtiyacini da gideriyor herhalde.

Kisacasi diyecegim olayin psikolojik boyutu oldugu icin insanlar oruca yoneliyorlar. Neden inancli oldugunu ifade eden insanlarin cogu diger ibadetleri yapmaz sadece oruc tutar? Demek ki digerlerinin zorluk derecesi ile aldigi manevi tatmin esit degil...

Benim kisisel fikrim orucun sadece sagliksiz oldugu icin tutulmamasi seklinde yaklasim ile gercek sorunu ortmus oluyoruz, asil sorun orucun, dinlerin sacma sapan olmasidir...

• 1 sene sonra...
  • 9 sene sonra...

Aç kalarak ahlakını yükseltmeye çalışmak nasıl bir kafa yapısı diye merak ederdim. Ama amaç ahlak değil beleşe cennete gitmek . Hayal dünyası kolaycılık ... Yıl boyu yaptığı bütün  bibneliklerin ve şerefsizliğin arınması ritüeli diyelim.

Ahlakla dertleri olmadığını hergün daha iyi anlıyorum Zaten din ile ahlak ayrı konular olduğunu düşünüyorum.

• 4 ay sonra...

Uzun süre su orucu tutarak kanserden bile kurtulabilirsiniz. Ama öyle 3-5 gün değil en az 12-15 gün tutmanız ve kiloda en alt sınıra inebilmeniz lazım.

Youtube da birisi videoda belgeleriyle yaşadıklarını anlatmış. Üçer kere 10 gün aç kalarak boğazındaki lenf kanserinden kurtulmuş. 

İsteyen olursa anlattığı videoyu buraya koyabilirim.

On 07.04.2022 at 18:24, TAO yazdı:

Ben akşam sekizden sonra yemek yemiyorum.

Sabah sekizde kahvaltı yapıyorum. 12 saat gece oruç tutuyorum. :)

Gece  vardiyasında ise gündüz oruç tutuyordum. Uyurken oruç tutmak daha kolay. 

Senin son yıllarda kendine gelmenin sebebi bu olabilir. 😀

https://en.wikipedia.org/wiki/Uric_acid

İnsanlar _ İnsan kanındaki normal ürik asit (veya hidrojen ürat iyonu) konsantrasyon aralığı erkekler için 25 ila 80 mg/L ve kadınlar için 15 ila 60 mg/L'dir [17] (ancak biraz farklı değerler için aşağıya bakınız). Bir birey 96 mg/L kadar yüksek serum değerlerine sahip olabilir ve gut olmayabilir. [18] İnsanlarda günlük ürik asit atılımının yaklaşık %70'i böbrekler yoluyla gerçekleşir ve insanların %5-25'inde bozulmuş böbrek (böbrek) atılımı hiperürisemiye yol açar . [19] İdrarda normal ürik asit atılımı günde 270 ila 360 mg'dır (günde bir litre idrar üretilirse 270 ila 360 mg/L konsantrasyon - ürik asidin çözünürlüğünden daha yüksektir çünkü formdadır). çözünmüş asit üratlar). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562201/

Oruçlu iken su içilmezse kan ve idrardaki urik asit değeri artar.

Aşırı protein ile beslenmede de urik asit artıyor.

https://www.medicalpark.com.tr/urik-asit/hg-2187

Su orucu'nda su içiliyor. İsmen oruç zaten, farklı bir kelime karşılığı olsa onu kullanalım ama yok maalesef.

Ramazan orucu gibi su yasağı yok. Gece kalkma zorunluluğu yok. İlacını içebilirsin, mineral takviyesi alabilirsin. İstersen şekersiz çay, şekersiz kahveye maden suyuna da izin var.

Açlık gerçekten insan vücudu için faydalı. Ama düzgün yapılırsa. Araplar gibi yapılırsa değil. 

On 12.08.2022 at 23:51, Kenopsia yazdı:

Su orucu'nda su içiliyor. İsmen oruç zaten, farklı bir kelime karşılığı olsa onu kullanalım ama yok maalesef.

Ramazan orucu gibi su yasağı yok. Gece kalkma zorunluluğu yok. İlacını içebilirsin, mineral takviyesi alabilirsin. İstersen şekersiz çay, şekersiz kahveye maden suyuna da izin var.

Açlık gerçekten insan vücudu için faydalı. Ama düzgün yapılırsa. Araplar gibi yapılırsa değil. 

Su tabi ki serbest, şekersiz kahve filan da içilebilir.

Ramazan orucunun faydası çok düşük veya hiç yok. Bunu her ramazan oruç tutan amcamın hastalığından anlayabiliyorum.

On 12.08.2022 at 23:51, Kenopsia yazdı:

👍👍👍

Tuttukları oruç faydalı olsaydı bile, iftarda yedikleri bütün faydayı alıp götürürdü. 

On 12.08.2022 at 23:05, TAO yazdı:

Oruçlu iken su içilmezse kan ve idrardaki urik asit değeri artar.

Su orucu kansere iyi gelmez diyorsun yani? 

Şöyle bir makale buldum. Tam okumadım ama sanırım beni haklı çıkarıyor.

https://www.obezite.net/su-orucu-kanser/

Su orucu ve bitkisel beslenme yapmışlar. Bitkisel yerine Ketojenik daha sağlıklı ve etkili olurdu diye düşünüyorum. 

• 1 sene sonra...

Oruç tutmak sağlığa zararlıdır. Din probagandası yapan doktor kılıkşı insanların dediklerine inanmayın.

Hiçbir bilimsel çalışmada gündüz aç susuz kalın gece yiyin daha sağlıklı olur diye yazmaz.

Gece yemek hem mideyi hem kareciğere hem böbreklere hem kalbe zararlıdır. Böyle saçma sağlık mı olur.

Üstelik hem aç hem susuz beklemek kanı yoğunlaştırır ve kandaki toksik maddeler artar. Oruçlunun ağız kokusunun keş gibi olmasının sebeplerinden biri de budur. Kandaki pis maddelerin aşırı yoğun olması.

Ayrıca susuzluk böbrekleri de yorar.

Oruçlunun sinirli olması yine açlık ile alakalı. Niye aç kalmak zorundasın ki?

Sonra akşam oldu mı yemeğe yumulmak kan şekerini anormal yükseltir.

Siz bakmayın oruçluyum çok rahatım diyen provakarörlere. Madem öyle hergün oruç tut da hep rahat ol değil mi.